"ניו יורק פוסט" פרסם אתמול (ד'), שלושה שבועות לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב, אי-מיילים שלכאורה מראים כי המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן נפגש ב-2015 – בעודו מכהן כסגנו של הנשיא ברק אובמה – עם בכיר בחברת גז אוקראינית שבוועד המנהלים שלה היה חבר אז בנו, האנטר ביידן.
4 צפייה בגלריה
ביידן ובנו האנטר. הרפובליקנים מחפשים הוכחות ל"קשר האוקראיני"
ביידן ובנו האנטר. הרפובליקנים מחפשים הוכחות ל"קשר האוקראיני"
ביידן ובנו האנטר. הרפובליקנים מחפשים הוכחות ל"קשר האוקראיני"
(צילום: AP)
בקמפיין של ביידן מיהרו להכחיש את הדיווח, ועל רקע העובדה שהחשיפה הזו סופקה לעיתון על-ידי עורך דינו האישי של הנשיא, ראש העיר ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני, גם הרשתות החברתיות טוויטר ופייסבוק הודיעו בצעד חריג על הגבלת הפצתו בפלטפורמות שלהן, עד אשר יעבור לדבריהן בדיקת אמינות מצד גורמים נוספים. מנגד, בקמפיין של טראמפ קפצו על "המציאה" ותקפו את ביידן, בעוד הרפובליקנים בסנאט הודיעו בתוך זמן קצר מפרסום החשיפה על פתיחה בבדיקה של האי-מיילים שנחשפו.
הרפובליקנים, ובראשם הנשיא טראמפ, טוענים כבר זמן רב שביידן הפעיל בצורה לא-ראויה ומושחתת את כוחו כסגן הנשיא של אובמה על מנת למנוע חקירת שחיתות באוקראינה נגד חברת הגז "בורסימה", שבה כאמור שימש בנו האנטר כחבר בוועד המנהלים. ניסיונו של טראמפ לפתוח בבדיקה של הסוגיה אף הוביל להליך הדחה נגדו בסוף השנה שעברה, כאשר הדמוקרטים האשימו אותו כי התנה את הסיוע של ארה"ב לקייב בפתיחה של חקירה שתביך את ביידן.
עד עתה לא סופקו ראיות כלשהן לטענות האלו של הרפובליקנים, וגם כעת – חשוב להדגיש – אין הוכחה משמעותית לכך. עם זאת, ביידן הכחיש בעבר שאי-פעם דיבר עם בנו על עסקיו בחו"ל, וכעת טוען "ניו יורק פוסט" שהמיילים שהגיעו לידיו מראים ששיקר.
4 צפייה בגלריה
ארה"ב האנטר ביידן בנו של ג'ו ביידן פרשת אוקראינה גייט
ארה"ב האנטר ביידן בנו של ג'ו ביידן פרשת אוקראינה גייט
"תשתמש בהשפעה שלך". מהאי-מיילים המודלפים-לכאורה של האנטר
(צילום: AP)
אחד המיילים שפורסמו נשלח באפריל 2015 להאנטר ביידן מאיש עסקים אוקראיני בשם ואדים פוז'רסקי, ששימש כיועץ לוועד המנהלים של בורסימה. במייל הוא מודה לבנו של סגן הנשיא דאז על שארגן פגישה בינו לבין ביידן האב. "האנטר היקר, תודה לך על שהזמנת אותי לוושינגטון ונתת לי הזדמנות להיפגש עם אביך ולבלות איתו מעט. זה היה לי לכבוד ולהנאה גדולה". במייל אחר, במאי 2014, ביקש איש העסקים האוקראיני מהאנטר ביידן "עצה לאיך תוכל להשתמש בהשפעה שלך" – על מנת להטיב עם חברת בורסימה.
בדיווח של "ניו יורק פוסט" הודגש כי המייל הראשון שהוצג, מ-2015, נשלח כשנה לפני שביידן לחץ על אוקראינה להדיח את התובע הכללי דאז ויקטור שוקין, שניהל באותה עת חקירה נגד בורסימה. ביידן, יצוין, כבר הצהיר בעבר שפעל להדחת שוקין ושאף התנה לשם כך את הסיוע הכספי שמעניקה ארה"ב לקייב. שוקין נחשב בעיני רבים במערב לתובע מושחת, והדחתו הוצגה כחלק מהמאמץ של הממשל האמריקני, האיחוד האירופי והמַלווים הבינלאומיים להילחם בשחיתות באוקראינה. שוקין אכן פוטר בסופו של דבר, במרץ 2016.
בקמפיין של ביידן מיהרו להכחיש שהוא נפגש עם איש העסקים האוקראיני. "בחנו את יומנו הרשמי של ג'ו ביידן מאותה עת ואף פגישה, כפי שנטען על-ידי הניו יורק פוסט, לא התרחשה", מסר דובר הקמפיין אנדרו בייטס. הוא הוסיף כי שתי חקירות שונות שניהלו בעבר הרפובליקנים בסנאט קבעו כבר כי ביידן "יישם את המדיניות הרשמית של ארה"ב כלפי אוקראינה ולא פעל באופן שאינו כשורה. פקידים בממשל טראמפ העידו על העובדות הללו תחת שבועה".
מנגד, בקמפיין הבחירות של טראמפ טענו כי ההודעה הזו של אנשי ביידן נוסחה באופן שלמעשה מוכיח כי סגן הנשיא לשעבר אכן נפגש עם איש העסקים האוקראיני ב-2015. "התשובה שלהם אומרת בעצם שהכותרת 'פגישה עם איש עסקים אוקראיני שקונה גישה לסגן הנשיא' לא מופיעה ביומן הרשמי של ג'ו ביידן. התגובה שלהם מנוסחת בצורה כה זהירה שהיא מוכיחה את האמת שהם לא מכחישים", טען דובר הקמפיין של טראמפ, טים מורטאו.
ב"ניו יורק פוסט" מדגישים כי את האי-מיילים שלהם הם השיגו מעורך דינו האישי של טראמפ, רודי ג'וליאני. לפי העיתון, ג'וליאני עצמו השיג את האי-מיילים הללו מעותק של דיסק קשיח של מחשב נייד שנשכח באפריל אשתקד בחנות לתיקון מחשבים בדלאוור – על ידי מישהו שייתכן כי היה האנטר ביידן עצמו. לפי העיתון, בעל החנות לא הצליח להשיג את הלקוח שהשאיר את המחשב ולא חזר לקחת אותו. נטען כי הוא העביר אותו ל-FBI, שלקח אותו לבדיקה. אלא שלפני שהוא העניק אותו לבולשת הפדרלית, בעל החנות יצר עותק לדיסק הקשיח – שאותו הוא העניק לעורך דינו של רודי ג'וליאני.
בדיסק הקשיח הזה יש עוד חומרים רבים, טוען עורך הדין של ג'וליאני, בהם גם סרטונים ותמונות חושפניים של האנטר ביידן. ב"ניו יורק פוסט" חשפו ארבע תמונות, ובאחת מהן הוא נראה מעשן מה שנטען כי הוא קראק. לפי העיתון הגיע לידיו גם סרטון בן 12 דקות שבו נראה האנטר מעשן קראק ומקיים יחסי מין עם אישה. האנטר בן ה-50, יצוין, הודה בעבר שהתמודד עם התמכרות לסמים.
4 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ ג'ו ביידן
דונלד טראמפ ג'ו ביידן
ביידן וטראמפ בעימות ביניהם. "גאה בבן שלי"
(צילום: AP)
העימות בין ביידן לטראמפ: "אולי תשתוק, בן אדם?"
(צילום: רויטרס)

לאחרונה מנסה טראמפ לתקוף את ביידן על כך, והזכיר את בעיית הסמים של בנו בעימות הסוער והמכוער בין השניים בחודש שעבר. אחרי שטראמפ העלה את הסוגיה, ביידן השיב לו שהאנטר אכן סבל מהתמכרות לסמים, אך הדגיש כי הוא התגבר על הבעיה הזו, והוסיף: "אני גאה בו".
בראיון ל"פוקס ניוז" אמר עורך דינו של ג'וליאני, בוב קוסטלו, כי ג'וליאני מחזיק בעותק של הדיסק הקשיח המדובר ושיש בו עוד "המון חומרים" – כ-40,000 אי-מיילים ואלפי הודעות טקסט. לדבריו הוא כולל גם תמונות שבהן נראה האנטר ב"תנוחות חושפניות מאוד".
אמינותה של החשיפה מאתמול מוטלת בספק מסוים לאור המקור שממנו היא הגיעה, אם כי ההחלטה של טוויטר ופייסבוק להגביל את הפצת הדיווח שפורסם בעיתון אמריקני מרכזי היא עדיין צעד חריג למדי. פייסבוק מסרה כי היא "תצמצם את ההפצה" של הדיווח עד אשר אמינותו תקבל גושפנקה מ"בודקי עובדות". ב"ניו יורק פוסט" זעמו על כך, ובהודעת מערכת שפורסמה אמש נכתב: "לצנזר קודם, אחר כך לשאול שאלות. זהו יחס שערורייתי שאחת מהפלטפורמות החזקות ביותר בארה"ב נוקטת בו". אחד מעורכי העיתון הוסיף כי מדובר ב"מלחמת אזרחים דיגיטלית".

מלניה החלימה וחשפה: גם בארון נדבק

ובתוך כך, רעייתו של הנשיא טראמפ, מלניה, הודיעה אמש כי החלימה מנגיף הקורונה שבו נדבקה לצד בעלה, וכי בדיקה שערכה חזרה שלילית. הגברת הראשונה חשפה לראשונה כי בנם בן ה-14 של הזוג הנשיאותי, בארון, נדבק אף הוא אך לא סבל מתסמיני מחלה ובהמשך החלים ואובחן גם הוא כשלילי לנגיף.
4 צפייה בגלריה
מלניה טראמפ  דונלד טראמפ  בארון טראמפ
מלניה טראמפ  דונלד טראמפ  בארון טראמפ
בארון עם הוריו. גם הוא נדבק
(צילום: gettyimages)
מלניה אמרה כי הדבר הראשון שעליו חשבה כשנדבקה היה בנה. "באופן טבעי מחשבותיי עסקו ישר בבננו. הוקל לנו כאשר הוא אובחן כשלילי, אבל כמו הורים רבים שחשבו כך לאורך החודשים האחרונים, לא יכולתי שלא לתהות 'מה יהיה מחר או מחרתיים?'", כתבה מלניה בהודעה שבה פירטה את ההתמודדות שלה עם מחלת הקורונה. "חששי התממש כאשר הוא נבדק שוב והתוצאה חזרה חיובית. למזלי הוא נער חזק ולא פיתח אף תסמין".
מלניה ציינה כי היא עצמה פיתחה תסמינים קלים, אותם כינתה "מינימליים". עם זאת, היא אמרה שהללו הגיעו בבת אחת, "וזה היה נראה כמו רכבת הרים של תסמינים". לדבריה היא סבלה מכאבים בגופה, משיעול, מכאבי ראש והייתה תשושה. בניגוד לבעלה שסבל מתסמינים חמורים יותר ואף אושפז בבית חולים וטופל בשלל תרופות, מלניה הדגישה כי בחרה "בדרך טבעית יותר" לתהליך ההחלמה והסתמכה על "ויטמינים ומזון בריא".
פורסם לראשונה: 23:58, 14.10.20