4 צפייה בגלריה
חיסון קורונה
חיסון קורונה
חיסון קורונה
(צילום: קובי קואנקס)
מנתוני משרד הבריאות בנוגע לתחלואה בקורונה שפורסמו הבוקר (יום ראשון) עולה כי 1,429 בני אדם קיבלו אתמול תשובה חיובית לקורונה, ו-699 נוספים אובחנו מחצות. מקדם ההדבקה הכללי הבוקר עומד על 0.99 - כלומר כל 100 מאובחנים מדביקים 99 בני אדם נוספים. בחברה הערבית מקדם ההדבקה אף גבוה מ-1, ועומד על 1.12. במגזר הכללי מקדם ההדבקה עומד על 0.96, ובחברה החרדית על 0.81.
השגרה החדשה - כתבות נוספות
בישראל 40,108 חולים פעילים. 1,278 מהם מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ, בהם 769 במצב קשה ו-239 מונשמים. מיום שישי מספר החולים במצב קשה עלה ב-30. מפרוץ המגפה נפטרו 5,738 בני אדם עד כה מסיבוכי הקורונה.
4 צפייה בגלריה
מבצע חיסונים של עיריית ת"א ואיגוד המסעדות וחיי הלילה - מתחסנים ומקבלים דרינק בחינם
מבצע חיסונים של עיריית ת"א ואיגוד המסעדות וחיי הלילה - מתחסנים ומקבלים דרינק בחינם
מבצע החיסונים בתל אביב
(צילום: מוטי קמחי)
הפעימה הבאה של ההקלות צפויה להביא לפתיחתן של כיתות ז'-י', בתי הקפה והמסעדות לצד פתיחת גני האירועים לבעלי תו ירוק – כבר בעוד שבוע, ב-7 במרץ. ואולם, המהלך יכול להידחות או להתפצל לשלבים שונים. "השאיפה היא שזה יהיה", אמר ל-ynet פרויקטור הקורונה נחמן אש. "אם מקדם ההדבקה יישאר כפי שהוא היום אז זה אפשרי, גבולי אך אפשרי. אם הוא יעלה מעבר - אז נצטרך לחשוב על כך היטב". אש הבהיר כי הדילמה קשורה לעובדה שמקדם ההדבקה הוא רק נתון נוסף לפרמטר השני להגבלות - שהוא מספר החולים הקשים, וכל עוד המספר הזה יורד יש שולי ביטחון יותר גדולים.
"אני חושב שיש לנו את היכולת היום לקבל את ההחלטות בצורה שיותר מסתמכת על החולים הקשים. ברור לי לחלוטין שלא נוכל לסגור הכל במקדם הדבקה של 1.1", אמר אש והודה כי במערכת הבריאות עדיין לא יודעים מהי ההשפעה של הפתיחה האחרונה. כמו כן, אם שיעורי התחלואה יעלו עד למועד הבא של ההקלות, ייתכן שרק פתיחת מערכת החינוך תצא לפועל, ורק לאחר מכן יתר הדברים.
4 צפייה בגלריה
פרופ' נחמן אש בריאיון אולפן ynet
פרופ' נחמן אש בריאיון אולפן ynet
פרופ' נחמן אש
(צילום: הדר יואביאן)
"העדיפות היא לחינוך", אמר אש. "במקום הראשון נפתח את החינוך אלא אם נראה משהו מדאיג מאוד. כל המסחר האחר הוא בעדיפות שנייה. לגבי מסעדות, אולי אפשר למצוא פתרונות כמו לפתוח אך להתיר את הישיבה רק בחוץ. המטרה היא כן לפתוח את הפעימה הזו. באשר לגני האירועים, הנטייה שלי היא כן לנסות לפתוח את זה כי אחרת יהיו לנו הרבה אירועים מחתרתיים. עונת החתונות מתחילה גם במגזר החרדי וגם בחברה הערבית. הדילמה היא האם להסדיר את זה במתווה או ממשיכים לאסור. זו בעיה להמשיך לאסור".
בתוך כך, במערכת הבריאות אומרים כי עוד מוקדם לקבוע האם יהיו הגבלות ייעודיות לחג הפסח. "כרגע קשה לי מאוד להתנבא לגבי פסח", אומר אש. "זה נראה רחוק. הכוונה היא כמובן להקל. האם נוכל לעשות את זה? אני לא יודע".
הפרויקטור התייחס גם לתמונות והסרטונים מסוף השבוע במוקדי החגיגות, ואמר: "מבחינתי התמונות האלה הן איומות ואין ספק שיהיו לכך תוצאות חמורות שנראה אותן בעוד שבועיים. אני מעריך שיהיה קשה לקשור בין הדברים אך אני מאמין שנראה עלייה במקדם ההדבקה, לצד מאומתים נוספים. בסופו של דבר אנחנו מנסים לפתוח את המשק בתרגילי לוליינות וכל דבר כזה שהוא לא חלק מהעניין פוגע מאוד. אני לא מאשים את הציבור, אך חבל שאנשים לא מבינים את זה ולא יכולים להתאפק. אם יהיה נס והיו שם רק אנשים מחוסנים ולא יהיו שם הדבקות אני אשמח, אך הסבירות היא שזה לא כך".
4 צפייה בגלריה
מסיבה בשוק הפשפשים
מסיבה בשוק הפשפשים
נחמן אש על החגיגות בפורים: "תמונות איומות, התוצאות יהיו חמורות"
(צילום: איתי בלומנטל )
עוד ציין כי "אם תמונות מהסוג הזה זו העדיפות של מדינת ישראל אז בסדר, אבל זו לא. העדיפות היא לפתוח את החינוך והעסקים ולא 'לבזבז' את מספר החולים על דברים כאלו. אני מבין את הצד השני שאומר שלאנשים נמאס ושהם רוצים חופש, אבל זה לא היה צריך לקרות".
בתוך כך, מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) העניק בלילה אישור חירום לחיסון של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון נגד קורונה. האישור, שניתן למנה אחת של חיסון מגיל 18 ומעלה, התקבל בהמלצת הוועדה המייעצת ל-FDA שקבעה כי הוא בטוח לשימוש.
שלשום כינה מנכ"ל חברת פייזר אלברט בורלא את ישראל "המעבדה של העולם" כשהתייחס למבצע החיסונים הישראלי. הוא הביע תקווה שבעזרתו ניתן יהיה לדעת תוך כחודשיים אם החיסון נגד נגיף הקורונה מסייע לא רק בהגנה מפני מחלה – אלא גם מפני הדבקה.
מנכ"ל פייזר: "ישראל הפכה למעבדה של העולם"
(צילום: NBC)

בראיון שהעניק לרשת NBC אמר בורלא כי "מה שראינו הוא שהיעילות של החיסון בשטח גדלה כל רגע אחרי החיסון השני, כלומר היעילות אחרי המנה השנייה משתווה ואף עוקפת את מה שראינו בניסויים הקליניים".