3 צפייה בגלריה
 ישיבת ממשלה
 ישיבת ממשלה
(צילום: שאול גולן,יואב דודקביץ' ,רויטרס)
חברת הכנסת ג'ידא רינאווי זועבי (מרצ) הדהימה את הקואליציה הרעועה ומבלי לעדכן איש הודיעה בצהריים (חמישי) לראש הממשלה נפתלי בנט ולשר החוץ יאיר לפיד על הפסקת חברותה בקואליציה. במפלגתה, כאמור, לא ידעו דבר - ודורשים ממנה להתפטר.
במרצ טוענים שהם לא מוותרים על הממשלה - ועושים מאמצים גדולים כדי לתקן את המצב. לדברי גורמים במפלגה, מופעל לחץ כבד מאוד גם על פעילים מרכזיים כדי לשכנע את רינאווי זועבי לחזור בה מההחלטה - אך היא לא עונה לטלפונים. במערכת הפוליטית מעריכים כי לאחר פרישתה של יו"ר הקואליציה לשעבר עידית סילמן - עריקתה של רינאווי זועבי מקרבת משמעותית מערכת בחירות.
במכתב ששלחה לבנט ולפיד כתבה רינאווי זועבי כי "בחודשים האחרונים, ומתוך שיקולים צרים של פוליטיקה, ראשי הקואליציה העדיפו לשמר ולחזק את הצד הימני שבה. שוב ושוב ראשי הקואליציה העדיפו לנקוט בעמדות ניציות, נוקשות וימניות בסוגיות יסוד חשובות מאין כמותן לכלל החברה הערבית: אל-אקצא והר הבית, שייח ג'ראח, מפעל ההתנחלויות והכיבוש, הרס הבית והפקעת הקרקרעות ביישובים הערביים בנגב, וכמובן חוק האזרחות.
3 צפייה בגלריה
מכתב ההפרישה של ג'ידא רינאוי זועבי
מכתב ההפרישה של ג'ידא רינאוי זועבי
מכתב הפרישה של רינאווי זועבי
"בנוסף", כתבה רינאווי זועבי, "נתקלתי באטימות מוחלטת כלפי הצרכים האמיתיים של היישובים הערביים בדגש על תחומי פיתוח הרשויות המקומיות, סוגיות הדיור, התעסוקה והחינוך". היא הלינה על התנהלות המשטרה בהר הבית בחודש הרמדאן וכתבה כי "המראות שהגיעו מהר הבית של שוטרים אלימים מול קהל של מתפללים והלווייתה של העיתונאית הפלסטינית שירין אבו עאקלה הביאו אותי למסקנה אישית ערכית אחת בלבד: לא עוד. אינני יכולה להמשיך ולתמוך בקיומה של קואליציה שמתנכלת בצורה מחפירה כלפי החברה שבאתי ממנה".
את המכתב שכתבה לבנט ולפיד חתמה רינאווי זועבי בכך שהיא עודנה מאמינה בשותפות בין יהודים לערבים, גם בפוליטיקה, אך זו חייבת להתרחש ממקום שוויוני ו"בגובה העיניים", כלשונה. "בלי התנשאות, בלי אטימות ובעיקר בלי 'לעשות לנו הערבים טובה', שהנה משתפים אתכם פעולה. בקואליציה הזו נוצרו שני מעמדות, קואליציה של מעלה שדורשת ומקבלת, וקואליציה של מטה שסוחטת ולוחצת. לא במקרה קואליציה של מטה היא תמיד ערבית", האשימה הח"כית.
3 צפייה בגלריה
ניצן הורוביץ
ניצן הורוביץ
לא ידע דבר על התוכניות של חברת מפלגתו. יו"ר מרצ ניצן הורוביץ
(צילום: יואב דודקביץ)
חבר הכנסת מוסי רז, שותפה של רינאווי זועבי למפלגה, אמר ל-ynet כי הוא לא היה בסוד הדברים. "שמעתי על זה רק עכשיו, וצריך ללמוד מה קרה ולדבר איתה. אני מקווה שנוכל ליישר את ההדורים ולמצוא פתרונות", אמר. ח"כ אבתיסאם מראענה צייצה בטוויטר כי היא מצרה על פרישתה של רינאווי זועבי. "הקואליציה הזאת היא עוגן חשוב בתוך המציאות המורכבת בארץ, ודורשת מכולנו לקחת אחריות גדולה על המקום הזה. כל יום שהקואליציה הזאת שורדת הוא עוד יום שבו כמות האור גדולה מכמות החושך", כתבה.

המרד הקודם הוביל למינוי - שעדיין מעוכב

זוהי לא הפעם הראשונה שרינאווי זועבי פועלת בניגוד לאינטרס הקואליציוני. בינואר האחרון הפילה הח"כית - שזוהי הקדנציה הראשונה שלה בכנסת - את חוק הגיוס לתלמידי ישיבות. "היה חשוב לי להעביר מסר", הסבירה אז את החלטתה בריאיון לאולפן ynet. "אל תמשיכו לקחת את השותפים שלכם - פוליטיקאים ערבים שיושבים בקואליציה הזאת - כמובן מאליו. אנחנו לא גוי של שבת, עם כל הכבוד".
(צילום: גיל יוחנן, משי בן עמי)

חודש לאחר המרד בחוק הגיוס, לפיד מינה את הח"כית הסוררת לתפקיד הקונסולית הכללית של ישראל בשנגחאי. גורם בקואליציה תיאר זאת אז כ"כאב ראש אחד פחות". למרות הביקורת בחברה הערבית, רינאווי זועבי דווקא שמחה על המינוי, ואמרה כי "זוהי זכות גדולה להיות האישה הערבייה הראשונה בתפקיד דיפלומטי כה בכיר. אני שמחה שיתאפשר לי לתרום למשימה החשובה של הידוק שיתוף הפעולה הכלכלי, המסחרי והתרבותי עם אחת משותפותיה הכלכליות המשמעותיות של ישראל בעולם מהקונסוליה הכללית הישראלית בשנגחאי, מרכז עצבים חשוב של הכלכלה הגלובלית".
עם זאת, בחלוף כמה שבועות מההכרזה, הוועדה למינויים בנציבות שירות המדינה כלל לא התכנסה. גורמים המקורבים לוועדת המינויים טענו שמינויה בעייתי בגלל שהצהירה כי היא מסתייגת מההמנון, וייתכן שרינאווי זועבי הבינה שהמינוי מתעכב מסיבה כזו או אחרת, ובחרה לזעזע את הקואליציה. גם גורמים ששוחחו עם הח"כית בימים האחרונים העלו סברה שהחלטתה נובעת מסימני השאלה שעלו בדרך למינוי.
בנציבות שירות המדינה אמרו כי "שר החוץ ביקש ב-24 באפריל להביא לבחינת ועדת המינויים את מועמדותה של ח"כ רינאווי זועבי לתפקיד קונסול בשנגחאי. בהתאם לנוהל, הנציבות עוסקת בהכנת תיק המועמדות לוועדת המינויים. המועמדת טרם הופיעה בפני הוועדה. עד לקבלת הודעה אחרת משר החוץ הכנת התיק לדיון בוועדת המינויים נמשכת כרגיל".