אין רוב לקואליציה: חוק הגיוס נופל בקריאה הראשונה בכנסת
(צילום: ערוץ כנסת )

מבוכה לקואליאציה: חוק הגיוס נפל אמש (שני) בהצבעה בקריאה הראשונה במליאת הכנסת - לאחר שח"כ ג'ידא רינאוי זועבי ממרצ הצביעה נגדו. במרצ לא ידעו על כוונתה להפיל את החוק וזעמו על המהלך. יו"ר מרצ ושר הבריאות ניצן הורוביץ רואה את התנגדותה של רינאוי זועבי בחומרה רבה ונזף בה בשיחת טלפון. החוק נפל לאחר שבהצבעה השמית נרשם שוויון 54:54. שלושה מחברי רע"מ דווקא תמכו בחוק השנוי במחלוקת מבחינתם.
מיד לאחר מכן הודיעו ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד כי הקואליציה תניח מחר מחדש את חוק הגיוס עם בקשה לפטור מחובת הנחה. ההצעה תעלה שוב להצבעה במליאה בשבועות הקרובים.
2 צפייה בגלריה
חברי הממשלה במליאת הכנסת
חברי הממשלה במליאת הכנסת
שרי הקואליציה. זועבי: "חצו קווים אדומים"
(צילום: אלכס קולומויסקי )
ח"כ זועבי הסבירה כי "בשבוע שעבר הקואליציה שאני חברה בה חצתה שני קווים אדומים", וטענה כי הסיבות למהלך היו נטיעות קק"ל בנגב - שאותן כינתה "אות קלון של מדיניות ברוטאלית, אטומה ודורסנית" - ואישור חוק האזרחות בנוסח של ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) בוועדת השרים לענייני חקיקה: "הממשלה תמכה בהבאת הצעת חוק גזענית ופאשיסטית. בעבר הגשנו מתווה צודק וראוי לחוק האזרחות אשר יבטיח את כבוד האנשים, אך לצערי שרת הפנים איילת שקד נפנפה בהבטחותיה הללו ולא קיימה אותן".
זועבי הוסיפה: "אינני יכולה לעבור על סדר היום, ועל כן בצעד של מחאה הצבעתי היום בעד מצפוני, בעד החברה הערבית ונגד הצעות חוק שהממשלה רצתה לקדם, חוק הגיוס וחוק שירות לאומי. הקואליציה הזו הבטיחה שינוי, גם כלפי החברה הערבית, חובת ההוכחה היא על הממשלה".
2 צפייה בגלריה
ג'ידא רינאווי זועבי בריאיון באולפן
ג'ידא רינאווי זועבי בריאיון באולפן
"בצעד של מחאה הצבעתי בעד החברה הערבית". ח"כ ג'ידא רינאוי זועבי
(צילום: הדר יואביאן)
בכיר בקואליציה אמר: "ח"כ רינאוי זועבי התנהגה בחוסר אחריות והסתירה מכולם את העובדה שהיא מתכוונת להתנגד לחוק ובכך למעשה הפילה את אחד מהחוקים החשובים ביותר של הקואליציה. היא הפתיעה את חברי מפלגתה ואת הנהלת הקואליציה".
עוד הסבירו בקואליציה שהמבוכה שרינאוי זועבי גרמה להם קשה במיוחד, לנוכח העובדה שהצליחו לשכנע שלושה מחברי רע"מ לתמוך בחוק. "גם חברי רע"מ התבזו, והחוק נפל", אמרו בכירים בקואליציה. "הנזק שהיא גרמה לנו גדול מאוד".
השר עיסאווי פריג', חבר מפלגתה של רינאוי זועבי, אמר: "במסע הארוך של הממשלה החשובה הזו היו ויהיו תקלות. החוכמה היא לתקן אותן מהר וכך ייעשה גם הפעם".
ההצעה שעלתה להצבעה מציעה לבסס מתווה חדש לגיוסם של תלמידי ישיבות ובוגרי מוסדות חינוך חרדיים - תוך עדכון יעדי הגיוס והצבת יעד לעלייה שנתית במספר המתגייסים והגדרת השלכות כלכליות במקרה של אי-עמידה בו. כמו כן, מוצע להפחית את הגיל הנדרש לקבלת פטור משירות סדיר לאחר דחיית שירות. בנוסף, מוצע לאפשר שירות סדיר מקוצר לצד השתתפות בהכשרה תעסוקתית ו/או שירות לאומי-אזרחי במקום השירות הצבאי.
שר הביטחון בני גנץ הציג את ההצעה לפני ההצבעה: "ההצעה מבוססת על עבודת מטה שנערכה במשרד הביטחון מתוך הכרה בערך לימוד התורה, ותחת ההבנה כי לא כל תלמידי הישיבות ישרתו מחר בבוקר, ואולי בכלל. מטרת ההצעה היא לפעול ככל הניתן לקידום השוויון קידום השוויון בשירות באמצעות הגדלת מספר המשרתים החרדים בצה"ל ובאמצעות הרחבת שורות המשרתים בשירות הלאומי-אזרחי.
לדברי גנץ, "על מנת להשיג את היעדים האלו פועלים בצה"ל להרחבת מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי שיבטיחו שמי שנכנס חרדי ישמור על זהותו. בנוסף אנו מקיימים מסלולים מגוונים שמאפשרים שירות משמעותי ואף יכולים להוות כרטיס כניסה לשוק התעסוקה ולחברה הישראלית. מתוך מטרה לאומית נוספת של השתלבות החרדים בתעסוקה החלטנו גם להוריד את גיל הפטור שבשנתיים הקרובות הוא יעמוד על 21, בשנה שלאחר מכן על 22 ובסופו של תהליך יעמוד גיל הפטור על 23".

לוין הציע לרינאוי זועבי להתנגד

בדיון שקדם להצבעה, אמר יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה ח"כ יריב לוין: "הצעת החוק הזו היא בעיניי חרפה וחוצפה שאין למעלה ממנה. תחת הסיסמה של כביכול שוויון בנטל מביאים לכאן חוק שכל כולו אפליה אחת גדולה. ואני שואל אותך, חברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי – איך את מעיזה לתמוך בחוק הזה? מה את רוצה, לגייס את כולם? באמת זה מה שאת רוצה? את בעד לגייס את הציבור הערבי לצבא?".
ח"כ גלית דיסטל אטבריאן, אף היא מהליכוד, אמרה: "אחיי החרדים, אתם לא לבד. ספינת הדגל של הימין מאחוריכם במאה אחוז ולא כנדבה ולא כתרומה, כי אתם סיירת המטכ"ל של הזהות היהודית במדינה הזו. ומה שקורה עכשיו הוא בלתי נסבל, בחסות 12 פייק ימין מרכז בור ונבער שמי שלעומד בראשו אין אפילו תעודת בגרות ושהיהודי הקדוש בעינו הוא ישו, ובזכות שמאל אנטי ציוני לב המדינה הזו נדחק לשוליים. אתם יושבם כאן זחוחים ולא מבינים איזו רעידת אדמה תתרגש עליכם. לא יימשך יותר מצב שבו רוב יהודי ציוני מדוכא, אנחנו מילימטר מלהבעיר את האדמה הזו".
יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי הביע גם הוא התנגדות נחרצת להצעת החוק. לדבריו, "זה חוק פוליטי ממדרגה ראשונה, אף אחד לא מדבר בשם השוויון, אנחנו יודעים שאם זה היה תלוי בשר הביטחון הוא לא היה מביא את החוק הזה, הוא בא לכאן בגלל אילוץ קואליציוני ובגלל אילוץ של בג"ץ ששם אולטימטום. ליברמן ולפיד כביכול המשרתים הגדולים, גנרלים בצבא, הם באים ומדברים בשם השוויון".
שר החוץ ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר: "איך החוק הזה יכול להיות אנטי חרדי אם כל מה שאנחנו מבקשים בו זה מה שאנחנו מבקשים מהילדים שלנו. כל העניין בחיים משותפים וזה חוק שמדבר על חיים משותפים, הוא שלכולם יש את אותן זכויות ואותן חובות. זה גם לא חוק נגד עולם התורה, כי בכל תולדות היהדות תורה ועבודה, תורה והגנה על מדינת ישראל הלכו יד ביד".
לאחר ההצבעה ונפילת החוק, יו"ר סיעת הליכוד לוין אמר כי מדובר ב"מפלה קשה לקואליציה. חוק הפילוג והשיסוי של ליברמן נפל".
גם ברשימה המשותפת הביעו סיפוק מנפילת הצעת החוק. "למרות תמיכת רע"מ בחוק המיליטריסטי לחיזוק צבא הכיבוש - חוק הגיוס נפל במליאה. את הצבא צריך להסיג מהשטחים, את גיוס החובה לבטל ואת המיליטריזם השולט לעקור. הכבוד לח"כ רינאוי שהתנגדה לחוק ויצאה לבדה נגד עמדת הקואליציה".
פורסם לראשונה: 19:52, 17.01.22