3 צפייה בגלריה
ביתו החדש של שגריר ארצות הברית בישראל
ביתו החדש של שגריר ארצות הברית בישראל
בית השגריר החדש ברחוב עמק רפאים
(צילום: יואב דודקביץ')
שגרירות ארה"ב בישראל הגישה בקשה רשמית למשרד החוץ הישראלי להכיר בביתו החדש של שגריר ארה"ב בישראל, טום ניידס, כמעון הרשמי של השגריר האמריקני בישראל, על כל המשתמע מבחינת המעמד הדיפלומטי של הבית.
הבית החדש ממוקם ברחוב עמק רפאים פינת רחוב יאשיה ודג'ווד בדרום ירושלים, בלב שכונת המושבה הגרמנית. מדובר באחד הרחובות הנחשבים והמרכזיים בירושלים שלאורכו נמצאים מסעדות, בתי קפה וחנויות. בעתיד אמור לעבור ברחוב הקו הכחול של הרכבת הקלה.
3 צפייה בגלריה
תומס ריצ'רד ניידס בשגרירות בירושלים
תומס ריצ'רד ניידס בשגרירות בירושלים
שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס
(צילום: עמית שאבי)
ניידס הגיע לישראל לפני כחצי שנה והתגורר מאז בדירה קטנה במלון היוקרה וולדורף אסטוריה, שבו לא יכול היה לארח. מאז חיפשו בשגרירות נכס מרשים וגדול שהולם את מעמדו של השגריר, וכזה שיעמוד בדרישות האבטחה הקפדניות של האמריקנים. בסוף החיפוש נמצא מבנה ערבי קלאסי שעליו נבנו כתוספות עוד שתי קומות, כך שבסך הכול יש במבנה שלוש קומות וחצר גדולה.
לאחרונה נבנתה במקום חומה גבוהה והותקנו מצלמות, עמדת שמירה ואמצעי אבטחה. השגריר ניידס כבר נכנס לבית, ואמש (רביעי) הוא טס לארה"ב כדי לסגור את פרטי הביקור של הנשיא ג'ו ביידן בישראל בחודש הבא.
למרות שניידס כבר נכנס לבית החדש, הוא לא יארח בו את קבלת הפנים לרגל יום העצמאות האמריקני ב-4 ביולי משום שהוא לא מספיק גדול, כך שקבלת הפנים השנה תיערך בבית מלון במקום.
3 צפייה בגלריה
ביתו החדש של שגריר ארצות הברית בישראל
ביתו החדש של שגריר ארצות הברית בישראל
ממוקם ברחוב שבו יש מסעדות, חנויות ובתי קפה
(צילום: יואב דודקביץ')
בשלב מסויים, במהלך החיפושים אחר נכס שיישמש את ניידס, נודע כי האמריקנים איתרו את הנכס ששימש בעבר את בית הקונסול הבלגי בירושלים, שצמוד לבית הנשיא, ונחשב לאחד הבתים היפים בירושלים. ואולם, הם פסלו בסופו של דבר את הנכס מסיבות שונות.
בשנה האחרונה לשגרירות ארה"ב בישראל אין מעון רשמי לשגריר משום שבית השגריר בהרצליה פיתוח נמכר לשלדון אדלסון בתקופת כהונתו של השגריר הקודם דיוויד פרידמן. האמריקנים מתכוונים כנראה להקים בשכונת ארנונה מתחם שיאכלס את השגרירות האמריקנית ואת מעון השגריר, אלא שיעברו לפחות 10 שנים עד להשלמת הבנייה, ובינתיים השגריר האמריקני יתגורר בשכירות בבית ברחוב עמק רפאים.