4 צפייה בגלריה
תיעוד מפעילות כוחות צה"ל בכפר בורקין
תיעוד מפעילות כוחות צה"ל בכפר בורקין
ארכיון
(צילום: דובר צה"ל)
היתקלות לילית ליד ג'נין: כוח של הימ"מ חיסל הלילה (בין שישי לשבת) שלושה מחבלים בכפר עראבה שליד ג'נין במהלך מבצע מעצרים של מבוקשים. המחבלים ירו לעבר אנשי הימ"מ - וחוסלו על ידי הכוח. שב"כ מסר כי שלושת המחבלים, שהוגדרו "פצצות מתקתקות", היו אחראים לפיגוע ירי בגזרת טול כרם ותכננו פיגועים נוספים בטווח זמן מיידי. בהיתקלות נפצעו ארבעה לוחמים, בהם אחד באורח קשה. הוא נותח בבית החולים רמב"ם ואושפז במחלקת טיפול נמרץ כשמצבו יציב.
המחבלים, שחוסלו בתוך רכב, היו תחת מעקב שב"כ בשעות שלפני ההיתקלות. ברכב איתרו כוחות הביטחון את הנשק שבו השתמשו המחבלים לירי ובמקביל גם רימונים ואמצעי לחימה נוספים. על הנשק שמצאו הלוחמים מוטבע סמל צה"ל. לצוות הימ"מ צורף צוות מבצעי של השב"כ, והמבצע נוהל מחפ"ק המבצעים של הארגון.
4 צפייה בגלריה
רימונים ומחסניות שנמצאו בידי המחבלים
רימונים ומחסניות שנמצאו בידי המחבלים
רימונים ומחסניות שנמצאו בידי המחבלים
4 צפייה בגלריה
אחד מכלי הנשק של המחבלים
אחד מכלי הנשק של המחבלים
הנשק, עם סמל צה"ל מוטבע
(צילום: דוברות המשטרה)
הכפר עראבה, שבו התרחשה ההיתקלות, מזוהה מאוד עם פעילות הג'יהאד האיסלאמי. גופותיהם של המחבלים לא הושארו בשטח ונלקחו על ידי הלוחמים, ועל כן הפלסטינים לפי שעה לא יודעים מה זהויותיהם ולאיזה ארגון השתייכו. במערכת הביטחון מגדירים אותם כפעילי תנזים. במקביל לחיסול, כוחות צה"ל ממשיכים בפעילות באזור יהודה ושומרון לתפיסת מבוקשים ואמצעי לחימה.
חיסול השלושה מגיע בשיאה של מתיחות ביטחונית, בין היתר ביהודה ושומרון. אתמול, במהלך עימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון בחברון, נורה למוות פלסטיני שמתחקיר צה"ל עלה כי השליך בקבוק תבערה לעבר לוחמי חטיבת גולני - שהשיבו בירי. ההרוג, אחמד אל-אטרש, בן 29, היה כלוא בישראל שלוש פעמים בין השנים 2010 עד 2020. בעבר הורשע בזריקת בקבוקי תבערה, ייצור אמצעי לחימה ומכירתם. צעירים שהובילו את גופתו קראו "אללה אכבר", ו"ברוח ודם נפדה את פלסטין".
שלשום השתתפו מאות לוחמי צה"ל במבצע מעצרים גדול ברחבי יהודה ושומרון, שהמוקד שלו היה גזרת ג'נין, משם יצא המחבל שביצע את הפיגוע בבני ברק ביום שלישי האחרון. בסך הכול עצרו לוחמי צה"ל 31 חשודים פלסטינים, בהם כמה פעילים המזוהים עם דאעש בחברון. בניגוד למבצעים קודמים, ובצעד יוצא דופן להעברת המסר לצד השני, בחרו בצה"ל לקיים את מבצע המעצרים באופן גלוי ורועש לאור יום במעוז הטרור של העיר ג'נין ובמחנה הפליטים הצמוד לה.
לאחר שצלפים התמקמו בעמדותיהם, ניתן האור הירוק לפשיטה יוצאת הדופן, שהחלה בין השעות 07:00 ל-08:00. הלוחמים עצרו בג'נין שני מבוקשים החשודים במעורבות באספקת הנשק והרכב למחבל שביצע הפיגוע בבני ברק, ותוך דקות, הכוחות פשטו לאור יום ובאופן רגלי וגלוי גם על סמטאות מחנה הפליטים בעיר, שנחשב לעוין ולמסוכן בגדה. חמושים פתחו באש לעבר הלוחמים, ואלו חיסלו שניים מהם. מלבדם, באותו יום חוסל גם מחבל מבית לחם שדקר אזרח ישראלי באוטובוס בכביש 60 שבגוש עציון.

גנץ, שעות לפני החיסול: "נמשיך ליזום"

אתמול, שעות לפני חיסול השלושה ולרגל תחילתו של צום הרמדאן היום, סייר שר הביטחון בני גנץ באוגדת יהודה ושומרון עם מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס, מפקד האוגדה תא"ל אבי בלוט ומח"ט בנימין אל"מ אליאב אלבז.
כוכבי: "ניצול מעבר חקלאי לטרור - חמור"
(צילום: ניקול לסקבי / משרד הביטחון, דובר צה"ל)

"אוגדת איו"ש מתוגברת באלפי לוחמים וחיילים - בעומק השטח ועל מרחב התפר", אמר גנץ בתום הסיור. "נמשיך לבצע מעצרים ויוזמות בהגנה ובהתקפה, ונשים את ידינו על מי שמבקשים לפגוע באזרחי ישראל. בכל מקום ובכל זמן. לקראת חודש הרמדאן, אני מאחל לפלסטינים רמדאן כרים, אבל אני קורא להם לשמור ולפעול למען השקט". שר הביטחון הוסיף: "רק כך נוכל לאפשר כניסה לישראל וצעדים נוספים אותם תכננו. אני מבקש להודות לכוחות צה"ל, המשטרה והשב"כ שפרוסים באופן נרחב גם בסוף השבוע, מסביב לשעון, רחוק מהמשפחות. תודה בשמי ובשם כל אזרחי ישראל".
הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, סייר אף הוא במרחב התפר באוגדה, בין היתר בנקודה שבה חצה המחבל שביצע את הפיגוע בבני ברק. במהלך הסיור קיים הרמטכ"ל תחקור בשטח החציה יחד עם מפקדי הגדודים המבצעים תעסוקה מבצעית באוגדה. הרמטכ"ל סיכם כי יש לסגור את השער שממנו חצה המחבל, ואמר כי ניצול מעבר חקלאי המאפשר מרקם חיים לטובת מטרות טרור הוא דבר חמור. הוא הנחה לתגבר את ההגנה על מרחב התפר ולהמשיך במאמצי ההגנה, המודיעין והסיכול ההתקפי.
בהמשך הסיור, קיים הרמטכ"ל שיח עם מפקדי ולוחמי יחידת דובדבן על הגברת מוכנות הכוחות, חשיבותן של פעילויות סיכול הטרור והמשך המאמץ ההתקפי של צה"ל לשמירה על ביטחון תושבי ישראל. רא"ל כוכבי הביע הערכה רבה ליחידות וללוחמים במיוחד לאור הפעולות המבצעיות המשמעותיות בימים האחרונים.