הדיון בוועדת החקירה היום
(צילום: לע"מ)

ועדת החקירה לאסון הר מירון התכנסה היום (חמישי) לדיון ה-13. במסגרתו, נשמעה עדותו של האחראי על תוכנית האבטחה האזרחית בהילולה ראובן בן גל. בפועל, בן גל לא נכח בזמן ההילולה - ומינה במקומו את שמעון מלכה - מנהל הביטחון בגזרת ההר שהיה בזמן האסון באזור החניונים. "בזמן האירוע אני אמור לפקח על הסדרנים ולראות שאין בעיות", הסביר מלכה. "לא היו לי שום בעיות בשטח, לא דיווחו לי על בעיות. עליתי לישיבה וראיתי שהסדרנים שם".
3 צפייה בגלריה
ועדת חקירה אסון הר מירון
ועדת חקירה אסון הר מירון
ועדת החקירה לאסון הר מירון
(צילום: עמית שאבי)
הוא נשאל אם לא שמע ששלושה סדרנים החליפו את מיקומם בזמן הדלקת חסידות תולדות אהרון. "המשטרה צריכה לשמור על הסדרנים, אני לא גורם שיכול לעשות זאת", השיב. כשנשאל אם ראה שהמתחם מלא באנשים ושיש צפיפות רבה ענה כי "הצפיפות הזו מסוכנת והתכנון לא היה צריך להיות כך. היו צריכים מעברים. אני ראיתי את הצפיפות, אבל אין ביכולתי לעשות כלום".
3 צפייה בגלריה
ועדת חקירה אסון הר מירון
ועדת חקירה אסון הר מירון
תוכנית האבטחה נשארה משנים עברו. בן גל
(צילום: עמית שאבי)

ועדת אסון מירון - העדויות האחרונות:

בן גל הסביר על הליך אישורי הביטחון. "הפקודה מגיעה מהמשטרה, ואני לוקח אותה וגוזר ממנה את מה שאני צריך", העיד. "אחר כך אני נותן אותה למנהל האבטחה שלי, הוא בודק אותה, את התעודות ושהכל בסדר - ואז מגיש למפקד מהמשטרה שנוכח במקום".
לדבריו, תוכנית האבטחה של 2021 הייתה אותה תכנית משנים עברו. "בדרך כלל, זה קופי פייסט", הצהיר. "זה מותאם לשינויים, עמדות, כמויות. אחרי סיום אירוע יש תחקיר, והתוכנית נקבעת על פי זה". לדבריו של בן גל, הוא לא נכח בהילולה בשל מצבו הבריאותי. "בדיעבד, אולי הייתי צריך לשקול מחדש אם לקחת את התפקיד. הם רצו אותי מאוד", שיתף.
3 צפייה בגלריה
ההרוגים באסון
ההרוגים באסון
ההרוגים באסון
שמעון מלכה, מנהל הביטחון בגזרת החניונים, מונה לממלא המקום של מנהל האבטחה באירוע - אך טען בעדותו כי לא ידע זאת. "כשהייתי בלהב 433, כשהבאתי להם את פקודת המבצע, שאלו אותי על כך. אמרתי שאני אף פעם לא הייתי מנהל האירוע ולא ממלא מקום. אם אפשר להוסיף, אני כאילו מנהל אבטחה של המעגלי תנועה, איפה שהיה האירוע זה המתחם של המושב. זו לא הגזרה שלי".