תיעוד: ההרס במחנה הפליטים ג'נין לאחר יציאת כוחות צה"ל
(צילום: רויטרס)

מחנה הפליטים ג'נין, שבקרב לאור יום בו נהרגו תשעה פלסטינים - מרביתם מחבלים מהג'יהאד האיסלאמי - הוא כיום המוקד העיקרי שמוציא פעילות טרוריסטית-פלסטינית בצפון השומרון. עד לפני כמה חודשים גם חבורת "גוב האריות" בשכם הייתה גנרטור של טרור רצחני ופעיל, אבל אחרי הפעולה לפני שלושה חודשים של שב"כ, מג"ב וצה"ל בקסבה של שכם, שפגעה בחלק נכבד מבכירי "גוב האריות", שכם חדלה כמעט לגמרי לייצר טרור ופיגועים משמעותיים בצפון השומרון.
יש שתי סיבות עיקריות לכך שמחנה הפליטים בג'נין הוא עדיין מוקד טרור פעיל ומסוכן, גם אחרי 11 חודשי פעילות של מבצע "שובר גלים" של כוחות הביטחון הישראליים. הסיבה המרכזית היא שמנגנוני הביטחון הפלסטיניים אינם מעזים להיכנס למחנה הפליטים בג'נין ולבצע בו מעצרים של פעילי טרור וחמושים.
בשכם, לעומת זאת, מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית היו פעילים כל הזמן אף כי פעלו בזהירות יתרה ובחוסר יעילות נגד גוב האריות. לאחר שקבוצה זו נפגעה קשות בפעולה בקסבה, חזרו מנגנוני הביטחון של הרשות והשתלטו פחות או יותר על העיר ושבו להשליט בה סדר.
כניסת כוחות צה"ל לג'נין

7 צפייה בגלריה
כניסת כוחות צה"ל לג'נין
כניסת כוחות צה"ל לג'נין
ההרס אחרי הקרב בג'נין
(צילום: רויטרס)
7 צפייה בגלריה
כניסת כוחות צה"ל לג'נין
כניסת כוחות צה"ל לג'נין
(צילום: רויטרס)
מנגד, בג'נין ידם של החמושים - אנשי כל הארגונים הפלסטיניים אך בעיקר הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני - נמצאת על העליונה. הם למעשה שולטים במחנה שהפך למובלעת טרור שאין בה משילות, לא לרשות הפלסטינית ומנגנוני הביטחון שלה וגם לא לישראל. המובלעת הזו מאפשרת לחוליות ולקבוצות פלסטינים צעירים מכל הארגונים להתארגן ולהתכונן באין מפריע לביצוע פיגועי טרור מכל הסוגים.

בסיס יציאה לפיגועים

מחנה הפליטים ג'נין משמש גם בסיס יציאה לפיגועים האלה ומקום שאליו חוזרים הטרוריסטים להתרברב במעשיהם אחרי ירי מהמארב לעבר מכוניות ישראליות או לעבר כוחות של צה"ל הנעים בשטח ברגל וברכב.
מנקודת ראות מודיעינית מחנה הפליטים של ג'נין, בהיותו שטח מצומצם עם אוכלוסייה צפופה, הוא מכרה זהב. המודיעין שנאסף בו מאפשר את סיכול רוב הפיגועים שמתוכננים במחנה. הבעיה המרכזית של כוחות הביטחון הישראליים היא כיצד לסכל את הטרור היוצא מג'נין בצורה היעילה ביותר.
אפשר היה להטיל כתר על העיר ג'נין וגם על מחנה הפליטים שסביבה ולמנוע הגעה ויציאה ממנה לחלוטין, מה שבוודאי היה מצמצם את יכולתם של חמושי ג'נין המאורגנים במה שמכונה "חטיבת ג'נין" מלבצע את זממם. אבל אז היו נכלאים באזור הסגור לא רק החמושים והטרוריסטים, אלא גם רוב התושבים שאינם נוטלים חלק בפעילות הטרור ובהשתוללות החמושים.
7 צפייה בגלריה
כניסת כוחות צה"ל לג'נין
כניסת כוחות צה"ל לג'נין
אבנים על דחפור צה"לי בג'נין
(צילום: AFP)
7 צפייה בגלריה
כניסת כוחות צה"ל לג'נין
כניסת כוחות צה"ל לג'נין
כניסת כוחות צה"ל לג'נין
(צילום: AFP)
7 צפייה בגלריה
כניסת כוחות צה"ל לג'נין
כניסת כוחות צה"ל לג'נין
בית שנפגע בפעילות של הצבא במחנה הפליטים
(צילום: רויטרס)
כליאה כזו למשך זמן ארוך עלולה לגרום לא רק להתקוממות אזרחית ולהצטרפות אזרחים לא מעורבים במאבקים לפעילות הטרור, אלא שהייתה יכולה לגרום להתקוממות רבתי של האזרחים הלא מעורבים בג'נין וסביבותיה ואולי אפילו לאינתיפאדה ביהודה ושומרון כולה. לכן, המדיניות של כוחות הביטחון זה שנים היא לפעול נקודתית על סמך מודיעין מדויק נגד הטרוריסטים עצמם כדי לעצור או לנטרל אותם, אבל ככל האפשר מבלי לפגוע באזרחים לא מעורבים.

פעולה על סמך מודיעין מדויק

הפעולה היום בג'נין התבצעה על סמך מידע מדויק מאוד שהצביע על נוכחותה של קבוצת מחבלים, אנשי הג'יהאד האיסלאמי, שהתכנסו במבנה ציבורי בלב מחנה הפליטים ג'נין כדי להיערך לפיגועים שכבר היו מתוכננים ועמדו להתבצע בזמן הקרוב.
זו הייתה כנראה מה שמכונה "ידיעת זהב", שמנקודת מבטם של כוחות הביטחון צריך לפעול על פיה מיד. כלומר, בשעות הבוקר, באור מלא, ובלב ובמרכז מחנה הפליטים שמוקף מכל איבריו בסמטאות צרות ובניינים שמהם החמושים בג'נין נוהגים לירות על כוחות הביטחון בצורה מאסיבית.
החמושים הפלסטינים מחטיבת ג'נין נוהגים להתפאר שהיחידות המיוחדות של צה"ל ומג"ב לא מעזים להיכנס למרכז המחנה ומעדיפים לפעול רק בשולי השטח הבנוי שלו כדי לעצור מבוקשים ולהתעמת איתם. בטענה זו יש גרעין של אמת. כוחות הביטחון של ישראל מעדיפים להימנע מכניסה ללב המחנה שמסכנת את הלוחמים וגם הרבה מאוד תושבים פלסטינים לא מעורבים שנקלעים לא לטובתם לחילופי האש ומדי פעם נפגעים. כמו למשל, העיתונאית הפלסטינית שירין אבו עאקלה, שנהרגה בחילופי אש בין כוחות צה"ל שחיפו על מעצר מבוקשים לבין חמושים פלסטיניים.
המבצע הלילי בשכם, לפני 3 חודשים

7 צפייה בגלריה
העיתונאית שירין אבו-עאקלה
העיתונאית שירין אבו-עאקלה
העיתונאית שירין אבו-עאקלה. כניסה ללב מחנה פליטים עלולה להוביל לנפגעים לא מעורבים
(צילום: אלעד גרשגורן)
אבל הפעם לא הייתה ברירה. היה צורך לסכל את חוליית הג'יהאד האיסלאמי שכבר ירתה על מתיישבים וכוחות צה"ל בשומרון ותכננה לבצע עוד פיגועים בזמן הקרוב. חלון הזמן המבצעי היה צר מאוד וחייב פעולה מיידית ונחושה באור יום כדי לסכל את החוליה, באופן דומה למה שבוצע נגד אנשי "גוב האריות" לפני כמה חודשים. לכן, לפי עדויות הפלסטינים, הוכנסו למחנה מסתערבים (כנראה אנשי הימ"מ של מג"ב) ופעלו מיד מול החמושים שהיו במבנה במרכז המחנה וכנראה עסקו בהכנת מטענים ובהכנות לפיגועים.
כמעט מיד אחרי שהכוח הזה החל לפעול, התחילו חמושים - לפי התרגולת הקבועה שלהם - לירות לעבר הכוח. במקביל, נכנס כוח רכוב גדול של סיירת חרוב ויחידות מג"ב והנדסה לתוך המחנה כדי לחפות על הכוח הקדמי שכבר צר על המבנה והחל בחילופי אש בינו לבין המחבלים שאותם באו לעצור. שניים מהמחבלים במבנה ניסו לברוח ותוך כדי כך נהרגו, שלישי הסגיר את עצמו ורביעי נשאר בתוך המבנה ונהרג עם כניסת הכוח למקום.
חמישה הרוגים נוספים הם חמושים שהתעמתו מתוך הסמטאות והמבנים שמסביב עם כוחות צה"ל שבאו לחפות על כוח החוד של הימ"מ ולאפשר לו להיחלץ. דחפור שהובא למחנה הפיל קיר של המבנה שבו היו המחבלים ושבתוכו היו חומרי נפץ, כדי שחיילי צה"ל ומג"ב לא יפגעו מהמטענים. בפעולה בג'נין נהרגה גם אזרחית פלסטינית, שנקלעה לחילופי האש.
הפעולה לא הייתה יוצאת דופן, אולם את המספר הרב של ההרוגים הפלסטיניים אפשר לייחס לעובדה שהמבצע התנהל לאור יום במחנה הפליטים, והיו מעורבים בו חמושים רבים שהסתתרו במרכז המחנה וגם אזרחים שהשקיפו על הנעשה מחלונות דירותיהם ומגגות בתיהם. הרשות הפלסטינית כבר כינתה זאת "טבח", והיא תנסה להראות לצרכי תעמולה שבספר ההרוגים הרב הוא תוצאה לכאורה של מדיניות הממשלה החדשה, אבל בפועל אין זה כך. זה היה קרב, לא טבח.

איך יגיב הג'יהאד האיסלאמי?

עכשיו נותר לראות איך יגיב הג'יהאד האיסלאמי בעזה, שם נמצאת הזרוע העיקרית של הארגון שיש לה כמות גדולה של רקטות ואנשים והיא לא תמיד נענית לבקשות חמאס לרסן את פעילותם. הג'יהאד האיסלאמי, שמנהיגו זיאד נחאלה יושב בלבנון, שם לו למטרה לחבר בין עזה לגדה וכל אימת שכוחות הביטחון הישראליים מצליחים לפגוע באנשיו ביהודה ובשומרון, פעיליו בעזה מגיבים בירי רקטות.
7 צפייה בגלריה
מנהיג ארגון ב עזה הגא״פ הג'יהאד האסלאמי זיאד נחאלה
מנהיג ארגון ב עזה הגא״פ הג'יהאד האסלאמי זיאד נחאלה
זיאד נחאלה. איך יגיב מנהיג הג'יהאד האיסלאמי?
זה קרה כמה פעמים, כולל במבצע "חגורה שחורה" - אז הג'יהאד האיסלאמי ניסה לאיים על כל דרום ישראל בטילים נגד טנקים ורקטות בגלל פעולה מוצלחת שצה"ל עשה בג'נין. חמאס לא התערב ונתן לג'יהאד האיסלאמי לספוג, כדי שבפעם הבאה ראשיו יחשבו פעמיים לפני שהם יורים מעזה בתגובה על פגיעה באנשיהם בג'נין.
גם השנה היה מקרה כזה, שבו הג'יהאד האיסלאמי שיגר רקטה לשטח ישראל בתגובה על פגיעה באנשיו ביהודה ושומרון. אבל הרקטה הזו נחתה בשטח הרצועה, ולא במקרה. גם הג'יהאד האיסלאמי למד לקח ונזהר שלא לגרור תגובה ישראלית קשה על ניסיונותיו לחבר אסטרטגית בין הפלסטינים בגדה לבין הפלסטינים בעזה.
אבל בעקבות הפעולה היום ייתכן שגם חמאס יגיב, ולכן צה"ל עיבה את מערך כיפת ברזל ונתן התרעה ליישובי הדרום. במהלך 24 השעות הקרובות נדע אם הג'יהאד האיסלאמי אכן רוסן או שהוא ימשיך בניסיונותיו לגבות מחיר מהישראלים על הצלחות השב"כ, הימ"מ וצה"ל בג'נין.