3 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
(צילום: AFP)
נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ תוקף את מי שנחשב למקורבו ובעל בריתו - ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו. בריאיון בלעדי שהוא מעניק לעיתונאי ברק רביד בספרו החדש "השלום של טראמפ" שיוצא היום לחנויות (הוצאת "ידיעות ספרים"), ועיקריו מתפרסמים לראשונה הבוקר (שישי) במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" אומר טראמפ: "אני אהבתי מאוד את נתניהו. לא היה אף אחד שעשה יותר עבור ביבי ממני. לא היה אף אחד שעשה עבור ישראל יותר ממני. אבל הבחירות במדינה הזאת נגנבו ונתפרו. והאדם הראשון שרץ לברך את ג'ו ביידן היה נתניהו. מנהיגים של מדינות אחרות, כמו ברזיל, חיכו חודשים. פוטין, מקסיקו. גם הם הרגישו שהבחירות נתפרו".
כדוגמה למהלכים שעשה למען נתניהו מזכיר טראמפ את החלטתו להכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן כמה ימים לפני הבחירות בישראל באפריל 2019. "קח לדוגמה את הגולן. זה היה ביג דיל. אנשים אמרו לי שזו הייתה מתנה ששווה עשרה מיליארד דולר. עשיתי את זה לפני הבחירות - וזה עזר לו הרבה. הוא היה מפסיד את הבחירות בלעדיי ובזכותי הוא יצא תיקו".

3 צפייה בגלריה
דונלד טראמפ ובנימין נתניהו
דונלד טראמפ ובנימין נתניהו
טראמפ ונתניהו בשיאה של מערכת היחסים
(צילום: EPA)
יותר מכל, טראמפ כועס על אותה ברכה מצולמת לביידן שנתניהו פירסם. לדבריו, רעייתו מלניה היא זו שראתה ראשונה את הסרטון והפנתה את תשומת ליבו. "אני אהבתי את ביבי. אני עדיין אוהב את ביבי. אבל אני גם אוהב נאמנות", הוא אומר, ואז חוזר: "הוא עשה טעות נוראית. התאכזבתי ממנו רק ברמה האישית. הבחירות כאן היו שנויות במחלוקת. הן עדיין שנויות במחלוקת. אז נתניהו, עוד לפני שהדיו יבשה, מקליט ברכה לג'ו ביידן? זה היה מוקדם. אוקיי? בוא ננסח את זה כך - הוא בירך אותו מאוד מוקדם. יותר מוקדם מרוב מנהיגי העולם. אני לא דיברתי איתו מאז. Fuck him".

איראן והפרישה מההסכם

על איראן והסכם הגרעין אומר הנשיא לשעבר: "זה אסון, עכשיו ביידן חוזר לעסקה הזו כי אין לו מושג. הישראלים נלחמו בהסכם הגרעין - ואובמה לא הקשיב להם".
על ההחלטה לפרוש מהסכם במאי 2018: "היא הייתה קשורה למערכת היחסים שלי עם ישראל - לא עם ביבי. אלה היו הרגשות שלי כלפי ישראל".
3 צפייה בגלריה
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן
"אין לו מושג". ביידן
(צילום: AP)
"תשמע מה אני אומר לך - אם אני לא הייתי מגיע, אני חושב שישראל הייתה מושמדת. אוקיי? אתה רוצה לדעת את האמת? אני חושב שישראל הייתה מושמדת עד עכשיו. לא הייתה להם חברות (לנתניהו ולביידן), כיוון שאם הייתה הם לא היו עושים את העסקה עם איראן. ונחש מה? הם הולכים לעשות את זה עכשיו פעם נוספת. ואם הם יחזרו להסכם הגרעין, ישראל תהיה בסכנה גדולה מאוד. סכנה גדולה מאוד".
והאם הוא מתכנן לחזור ולהתמודד שוב ב-2024? "נראה, אולי תהיה לי קדנציה שנייה", הוא משיב, "נראה מה יקרה. אני לא מתכנן שום דבר".
הכתבה המלאה: היום במוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות"