2 צפייה בגלריה
הרחפן שהופל
הרחפן שהופל
הרחפן שהופל
(צילום: דובר צה"ל )
צה"ל הפיל היום (חמישי) רחפן שחצה משטח לבנון לישראל במרחב היישוב זרעית שבגליל העליון. "הרחפן היה במעקב על-ידי מערך הבקרה האווירי לאורך האירוע", נמסר מהצבא. "צה"ל ימשיך לפעול על מנת למנוע כל הפרה של ריבונות מדינת ישראל". מדובר ברחפן איסוף קטן ולא חמוש, שהופל באמצעות לוחמה אלקטרונית.
רק ביום שני האחרון הזהיר ראש אמ"ן, אלוף אהרון חליוה, כי מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה "קרוב לעשות טעות שתדרדר את האזור למלחמה גדולה". לדבריו, "גם בחלוף 17 שנים מאז הטעות שעשה נסראללה ב-2006, ישנה תחילת הבנה שניתן למתוח את המשוואות מול ישראל. סיפור המחבל בצומת מגידו הוא לא חד פעמי לצערי". באותו כנס נאם גם שר הביטחון יואב גלנט, שאמר כי "בתקופה האחרונה אנחנו עדים למגמה בולטת של התלכדות זירות. מאחורי האיומים שמולם אנו מתמודדים כיום בעזה, בלבנון, בסוריה, ביהודה ובשומרון, קיים קו מחבר וקשר הדוק שמלכד ביניהם. הקשר הזה הוא איראן, שהיא האיום המשמעותי ביותר על היציבות האזורית והעולמית".
נאום גלנט, ואזהרת ראש אמ"ן
(צילום: גו-לייב)

2 צפייה בגלריה
חיילי צה"ל במטולה
חיילי צה"ל במטולה
מביטים לעבר דרום לבנון, שם חיזבאללה מציין 23 שנה לנסיגת צה"ל. חיילי צה"ל במטולה
(צילום: AP)
יום למחרת הכנס, שהתקיים באוניברסיטת רייכמן, דיבר שם גם הרמטכ"ל הרצי הלוי - שאמר כי "התעצמות חיזבאללה בלבנון היא אתגר מרכזי. אנחנו מעכבים אותה, קשה לשמור את זה על האפס. צריך לדאוג כל הזמן שיישמר ויגדל פער איכותי בין קצב השיפורים שלנו לבין מה שהם עושים, ותמיד לשקול יוזמה שיכולה להביא יתרון. חיזבאללה מורתע מאוד ממלחמה כוללת מול ישראל. הוא חושב שהוא מבין איך אנחנו חושבים, והדבר הזה מביא אותו להעז ולאתגר אותנו כשהוא בטוח שזה לא יוביל למלחמה. אני רואה בדבר הזה מסילה טובה לייצר הפתעות".
הרחפן, כאמור, הופל באמצעות לוחמה אלקטרונית - שבה משגרים מרחוק אותות המשבשים תנועה של כלי טיס וגורמים להפלתו. כך צה"ל הפיל בשנתיים האחרונות רחפנים שחצו מגבול לבנון ומגבול רצועת עזה, על-ידי מרכזי בקרה אוגדתיים שהוקמו על ידי חיל האוויר בגזרות הבט"ש. לאחרונה יורט בשיטה זו גם מל"ט שחדר מסוריה לישראל, מה שמעיד על שדרוג ביכולות הלוחמה האלקטרונית שמוביל מרכז הלוחמה האלקטרונית באגף התקשוב ורלוונטיות לכוחות היבשה, האוויר והים.
חיזבאללה, נזכיר, מציין בימים אלו את השנה ה-23 לנסיגת צה"ל מלבנון ב"שבוע ההתנגדות והשחרור", כשגם חסן נסראללה עצמו צפוי לנאום הערב ולהתייחס לאזהרות שהגיעו מישראל.