(צילום: אבי חי)

לאחר ההחלטות שהתקבלו אמש (יום ג') בקבינט הקורונה, במשרד הבריאות מסמנים את היעד הבא: חזרת התו הסגול. המשמעות היא הגבלת התקהלות במקומות המסחר וחזרת התורים הארוכים במיוחד שהשתרכו מחוץ לחנויות.
במשרד הבריאות בוחנים איך תיראה מגבלת ההתקהלות ומה יהיה מספר הנוכחים שיותר בכניסה לחנויות ובתי עסק, וזאת בנוסף להרחבת התו הירוק שאושר אמש. "נשקלה האפשרות להציע את התו הסגול כבר בישיבת הקבינט הזו", אמר אתמול בכיר במשרד הבריאות. "בסופו של דבר הוחלט שלא לעשות את זה".
2 צפייה בגלריה
קניון TLV
קניון TLV
התורים יחזרו? קונים ממתינים בכניסה לחנות בקניון בתל אביב בפברואר
(צילום: עידו ארז)
אתמול הבהירו במשרד הבריאות כי האופציה של סגר בחגים הופכת לריאלית במיוחד. השבוע דווח ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" שבמשרד הבריאות ובממשלה שוקלים ברצינות אפשרות של סגר בחגים אם מבצע החיסון השלישי לא ייתן את אותותיו ומספר החולים במצב קשה לא יתייצב בשבועיים הקרובים.
בתוך כך, בעקבות הביקורת על חובת הבידוד להורים לילדים חולי קורונה שאינם מחוסנים עד גיל 12, הבהירו אתמול גורמים במשרד כי בפועל אין אפשרות לאכוף את ההנחיה וכי ילדים שיוכלו להיות ברשות עצמם – הוריהם לא יחויבו בבידוד.
2 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
"אסור שנזכיר את המונח סגר בכזאת קלות". הורוביץ
(צילום: אמיל סלמן)
שר הבריאות ניצן הורוביץ ניסה אתמול ללחוץ על השרים לקבל את כל ההמלצות שהועלו על ידי משרדו והבהיר להם כי ללא אישורן, ניאלץ ללכת לסגר. "סביב השולחן הזה אסור שנזכיר את המונח סגר בכזאת קלות", אמר הורוביץ לשרים. "סגר הוא נורא, עם השלכות כלכליות איומות, והשלכות נפשיות וחברתיות קשות. אני מבקש מכם לאשר את כל המלצות משרד הבריאות כדי שנעשה כולנו את המאמץ המרבי להימנע מסגר".
בקבינט הקורונה אמש הוחלט בין היתר על הרחבת התו הירוק למקומות סגורים באופן גורף. הפטור מהתו הירוק לילדים עד גיל 12 יבוטל ביום שישי, 20 באוגוסט. עטיית מסכות תידרש גם בחללים פתוחים שבהם יש יותר מ-100 בני אדם. כמו כן, הוחלט על צמצום עבודה באתרים ממשלתיים ל-50% מהמשרד ועל המלצה למגזר הפרטי לעבור לעבודה מהבית, וכן על איסור טיסות גורף למדינות אדומות וחיוב בידוד לחוזרים ממדינות כתומות.
מבצע החיסון השלישי נמשך: ריאיון עם מתחסנים
(צילום: משי בן עמי, משה מזרחי)

בהודעת משרד ראש הממשלה נפתלי בנט בתום ישיבת שרי הקבינט צוין בין היתר כי "הוחלט על מגבלות נוספות, לצד קריאה ברורה לציבור: מגפת הדלתא מידבקת הרבה יותר, ומזנקת בכל העולם. הימנעו מהתקהלויות, וצאו להתחסן - עכשיו. אחרת, לא יהיה מנוס מהטלת מגבלות חריפות יותר, לרבות סגר".
לפי העדכון האחרון של משרד הבריאות, 2,052 ישראלים אובחנו אתמול כחיוביים לקורונה מתוך כ-69 אלף בדיקות שפוענחו ושיעור החיוביים עומד על כ-3.1% - נתון נמוך מזה של היום הקודם. במקביל, פרסם משרד הבריאות לראשונה את מספר המתחסנים במנה שלישית ומספרם עמד אמש על 142,334. מהנתונים עולה עוד כי בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 433 חולי קורונה, 221 מהם במצב קשה. 47 חולים מחוברים למכונות הנשמה.