הגשת כתב האישום נגד המורה יותם אוקון
(צילום: שחר גולדשטיין )

המורה יותם אוקון מתל אביב הואשם באונס קטינה שטרם מלאו לה 14 שנה וכן בכמה עבירות של מעשה מגונה בקטינות. כך הודיעה בצהריים (יום שני) הפרקליטות, שהגישה את כתב האישום החמור לבית המשפט המחוזי בתל אביב. על רוב פרטי כתב האישום הוטל איסור פרסום, וגם לא ברור ממנו אם אותן קטינות הן בהכרח תלמידותיו של אוקון בן ה-37.
אוקון, שהיה מורה למדעים ומחנך בשכבת ו' באחד מבתי הספר היוקרתיים בתל אביב, נעצר לפני כשבועיים וחצי. הפרשה החלה לפני כמה חודשים כאשר התברר לאחת האימהות בבית הספר שהמורה מקיים שיחות ווטסאפ בעלות אופן מיני עם בתה בת ה-13. לאחר שנפתחה חקירה במשטרת תל אביב צפון, עלה חשד שהוא ביקש ממנה לבצע מעשים מיניים שונים, קיבל תמונות שלה ואף הזמין אותה לביתו.
1 צפייה בגלריה
יותם אוקון המורה שחשוד בעבירות מין בתלמידה בת 12
יותם אוקון המורה שחשוד בעבירות מין בתלמידה בת 12
המורה הנאשם יותם אוקון
(מתוך אינסטגרם)
תלמידה לשעבר על "יחסיו" של אוקון לתלמידות

במקביל לתלונות שהוגשו במשטרה, כמה נערות סיפרו ברשתות החברתיות על התנהגותו הבעייתית של אוקון ועל הערות מיניות שזרק. הראשונה הייתה מיה לנדאו בת ה-17, שפרסמה באפליקציית טיקטוק סרטון ובו המסר: "המורה שנתן לי יחס 'מיוחד' בכיתה ט' סוף-סוף נעצר. אם יש עוד מישהי שהיה לה מקרה איתו, שתפנה אליי בפרטי ונלך יחד להגיש עדות".
הסרטון גרף תגובות רבות של נערות שנענו לקריאה וחיזקו אותה. "כל הפעמים שהוא היה תופס לי את השומן בבטן ומעיר שהחולצה שלי קצרה מדי", כתבה אחת מהן והוסיפה "תודה לאל שהוא נעצר".
אחרת נזכרה: "תמיד היחס איתו לא היה נראה תקין... שיחות בכיתה והערות לא במקום גם". וצעירה נוספת כתבה: "ראיתי הרבה דברים כאלה שקרו בעיקר עם חברות שלי שהוא נתן להן יחס 'מיוחד' והתנהג מוזר ומטריד".
לנדאו סיפרה בשבוע שעבר ל"ידיעות אחרונות": "הייתי בת 14, קצת אבודה, בכל זאת גיל ההתבגרות, ויותם ראה את זה כהזדמנות. ביחס 'המיוחד' שקיבלתי ממנו, התכוונתי לשיעורים פרטיים שהיה נותן לי, או שהוא היה מעלה לי ציונים גם בלי סיבה. הבנתי שהוא היה עושה את זה גם לילדות אחרות. לאחת מהן הוא אפילו קנה גיטרה".
עו"ד עידן שני, ממשרדו של ששי גז המייצג את אוקון, אמר בתגובה כי מדובר בכתב אישום "לא נעים", והוסיף: "הראשון שמתבייש בכתב האישום הזה זה יותם, מהיום הראשון הוא גם אמר את זה. יחד עם זאת, אנחנו צריכים ללמוד את חומר החקירה. אבל צריך להבין שהדברים קרו במרחב הווירטואלי. מי שעצר את זה כדי שלא יגיע לשלב מאוחר ומתקדם יותר זה דווקא יותם״.
לדבריו, יש לקחת בחשבון שאוקון הוא זה שביקש לעזוב את בית הספר והפסיק את עבודתו כמורה לפני שהחלה חקירת המשטרה. "זאת באמת טרגדיה משפחתית", הוסיף עו"ד שני. "צריכים להבין: אדם נורמטיבי, מלח הארץ, בחור באמת חיובי, מורה מאוד אהוד. זאת סטירה רצינית. לפני שמתירים את דמו צריכים גם לחשוב שניה אחת מה עומד מאחורי זה, איך מסתכלים על הדברים בעיניים טיפוליות ולא רק בעיניים שרוצות לתלות אותו על הגרדום. המשפחה מתביישת".