התלמידה טענה בטיקטוק: "המורה שנתן לי 'יחס מיוחד' סוף סוף נעצר"

אחרי שהותרו לפרסום החשד החמור נגד המורה יותם אוקון (37), שחשוד בביצוע עבירות מין בתלמידה בת 12, הצטברו ברשת הטיקטוק עדויות נוספות על הטרדות והתנהגות בעייתית מצידו כלפי תלמידות קטינות. "המורה שנתן לי 'יחס מיוחד' בכיתה ט' סוף סוף נעצר", כתבה תלמידה בסרטון שפרסמה בטיקטוק, כשברקע הדיווח על מעצרו של אוקון. "אם יש עוד מישהי שהיה לה מקרה איתו, תפני אליי בפרטי באינסטגרם ונלך ביחד להגיש עדות".
6 צפייה בגלריה
יותם אוקון המורה שחשוד בעבירות מין בתלמידה בת 12
יותם אוקון המורה שחשוד בעבירות מין בתלמידה בת 12
"כתבתי היום למנהל שהוא צריך להתבייש בעצמו". יותם אוקון
(מתוך אינסטגרם)
6 צפייה בגלריה
שיחות בטיק טוק של תלמידות על יותם אוקון
שיחות בטיק טוק של תלמידות על יותם אוקון
התגובות לסרטון שהעלתה התלמידה בטיקטוק
בתגובות לסרטון טענו לא מעט כי אוקון התנהג בצורה פוגענית כלפיהן. "כל הפעמים שהוא היה תופס לי את השומן בבטן ומעיר לי שהחולצה שלי קצרה מידי", כתבה אחת. "תודה לאל שהוא נעצר". בתגובה אחרת נכתב "סוף סוף תפסו את הרוקסטאר המפורסם".
"הוא חינך אותי וראיתי הרבה דברים כאלו שקרו, בעיקר עם חברות שלי שהוא נתן להן יחס 'מיוחד' והתנהג מוזר ומטריד", נכתב בתגובה אחרת, ובאחת נוספת נטען: "יש ילדות בשכבה שלי שהקשר שלהן איתו היה נראה מוזר מהצד ומטריד, והיום אני מבינה למה".
עדות נוספת להתנהלות בעייתית מצד אוקון נחשפה לפני יותר משנה, אז אולה קלנדרב טענה שבתה בת ה-12 עוברת חרם אכזרי והתעללות שכללו גם איום על חייה - ואמרה כי מחנך הכיתה בבית הספר היוקרתי בתל אביב שבו למדה התעלם מכך. אותו מחנך, שנמנענו אז מלפרסם את שמו, היה אוקון.

"בגללו עברנו עיר"

היום, יותר משנה אחרי המקרה, שוחחה קלנדרב שוב עם ynet וסיפרה כי בתה כבר עזבה את בית הספר - ואף את תל אביב - בעקבות ההתנהלות בפרשה. "הבת שלי ראתה את הפרסומים בטיקטוק", אמרה. "יצרתי קשר עם אחת האימהות והייתי בהלם, כי בזמנו שלחתי הודעות לכולם - לכל אנשי הצוות - והתרעתי בפניהם שההתנהלות של המחנך מדליקה נורות אדומות, אבל התעלמו ממני".
לדברי קלנדרב, "כתבתי למנהל היום 'אתה צריך להתבייש בעצמך'. אף אחד לא הקשיב לי, אף אחד לא טרח לבדוק את זה. ישבתי בחדר של המנהל עם בעלי והיו לי צילומי מסך של התכתבויות של המחנך עם תלמידי הכיתה. אמרתי להם שמשהו פה לא בסדר, כי מורה לא אמור לדבר ככה עם ילדים. המנהל לא התייחס למה שאמרתי. התחננתי שיפטר אותו, והוא אמר לי שידיו כבולות. בגלל אותו מחנך עברנו עיר". עם זאת, יש לציין כי אוקון פוטר כבר לפני כמה חודשים אחרי שמידע על מעשיו הגיע להנהלה.
6 צפייה בגלריה
שיחות בטיק טוק של תלמידות על יותם אוקון
שיחות בטיק טוק של תלמידות על יותם אוקון
התגובות לסרטון בטיקטוק
"איפה כל מערכת החינוך? אני לא מצליחה להבין", זעמה קלנדרב. "כשאני באתי למנהל ואמרתי לו שהבן אדם פסיכופת ופדופיל, אף אחד לא עשה כלום. אמרתי לו שאני יודעת שהוא נפגש עם ילדה מסוימת בסופר והוא לא הקשיב לי. הראתי לו צילומי מסך שקיבלתי מאנשים מהאינסטגרם שלו, שהוא כותב לתלמידים 'בואו תשבו לי על הזין, בואו תמצצו לי'. הוא אמר גם לתלמידים 'המורים על ה*** שלי'. היו מלא נורות אדומות שמערכת החינוך התעלמה מהם. אם הם היו חוקרים, הם מיד היו מפטרים אותו. אבל עכשיו פיטרו אותו. זה היה צריך להגיע למצב כזה? זה אמיתי? אני כועסת ומזועזעת אבל לא מופתעת".
קלנדרב הנסערת שיתפה לפני יותר משנה התכתבות מתוך קבוצת הוואטסאפ הכיתתית, שבה נכתב בין היתר: ""אחלום על היום שאני רוצחת את ל'". אוקון, שהיה מחנך הכיתה ואף השתתף בדיון, התעלם מאותה הודעה.
האם סיפרה אז כי בתה עבר התעללות שכלל חרמות במשך שנתיים, ותקפה את אוקון: "ממש בתחילת משבר הקורונה הבת שלי קיבלה איום לרצח בוואטסאפ הכיתתי במהלך דיון בו היה המחנך שותף, כשהוא לא מצא לנכון לעצור ולטפל באיום המפורש ובמקום זה בחר לתקן את שגיאות הכתיב של משתתפי הדיון. המחנך שהתעלם מההודעות של ילדי הכיתה האשים את בתי במקום לגונן עליה".
על ההתנהלות הבעייתית בבית הספר ניתן ללמוד מסיפורה של קלנדרב, שכבר אז פרסמה טענות קשות שהפנתה נגד גורמי המקצוע ונגד בית הספר - שדחו אותה פעם אחר פעם ולא התייחסו למצוקה של בתה. "פניתי למוקד 105 והם אמרו שהם מחויבים לפנות למפקחת של בית הספר - אבל ברגע שהיא התערבה, הם ירדו מהסיפור ואמרו לי שתפקידם לעדכן את בית הספר. אף אחד לא דיבר איתנו. הייתי שולחת הודעות למנהל של בית הספר שיתעורר והוא היה עונה בוואטסאפ שהוא מטפל בזה. למה הוא לא התקשר? נורא קל להתחבא מאחוריי המקלדת".
6 צפייה בגלריה
עו"ד ששי גז ועידן שני
עו"ד ששי גז ועידן שני
"כל המעשים שמיוחסים לחשוד הם במסגרת התכתבויות בלבד". עורכי הדין ששי גז ועידן שני
(צילום: דנה קופל)
האם הוסיפה אז שהיא עדכנה גם את מנהל בית הספר בהודעה שבתה חוששת להגיע ללימודים, אך במקום להתקשר אליה הוא שלח את יועצת בית הספר לדבר איתה. "היועצת אמרה שאולי זה לא טוב שהיא תחזור לבית ספר, ונשלח לה מורה פרטית. הייתי בהלם. זה מה שיש לה להגיד לי? שלושה חודשים אני רודפת אחריהם ואף אחד לא יצר איתי קשר. אף אחד לא טרח להגיע לבדוק את המצב הנפשי של הבת שלי. היא בחרדות ונורא מפחדת כרגע לחזור לבית הספר".
אוקון בן ה-37 היה מורה למדעים ומחנך בשכבה ו' באחד מבתי הספר היוקרתיים בעיר. לפני כשבועיים הוא נעצר לאחר שתלונה בעניין עבירות המין נגד בת ה-12 הוגשה למשטרה. במהלך החקירה, ובעקבות חדירה לטלפון הנייד שלו שהוחרם, התברר לחוקרים כי הקשר בין המורה לבין הילדה היה רחוק מלהיות קשר של התכתבות "בעייתית" בלבד. החוקרים גילו כי המורה ניהל עימה שיחות מיניות בוטות בוואטסאפ, ביקש ממנה לשלוח לו תמונות שלה בעירום, וכן לבצע בעצמה מעשים מיניים.
מעצרו של אוקון הוארך אתמול בפעם השנייה, ושופטת בית משפט השלום בתל אביב כריסטינה חילו אסעד כתבה כי "העבירות המיוחסות לחשוד הן עבירות קשות וחמורות, בפרט על רקע מעמדו של החשוד כמורה של הקטינה ופער הגילאים בינו לבין הקטינה". עוד כתבה השופטת: "עיון בתיק מלמד כי העבירות מתפרסות גם מעבר למה שהחשוד מודה בו".
סניגוריו של החשוד עורכי הדין ששי גז ועידן שני אמרו אתמול כי "מדובר באירוע שאירע לפני זמן רב ומאז החשוד הפסיק את עבודתו כמורה בבית הספר. כל המעשים המיוחסים לחשוד הינם במסגרת התכתבויות בלבד וחלילה לא מעבר לכך. החשוד מתבייש במעשיו ועם סיום החקירה אנו מאמינים שישוחרר לביתו".
במשרד החינוך מסרו בתגובה כי "משרד החינוך רואה בחומרה רבה התנהגויות פסולות שיש בהן כדי לפגוע בדמותו, בתפקידו וברוחו של איש החינוך. ככל שיש תלונות על מקרים של פגיעות בתלמידים, המשרד מתייחס אליהן בכובד ראש והוא פועל ללא משוא פנים כדי לטפל בהן באופן מידי. בעניין זה יודגש, כי המשרד מחוייב לשמור על מוגנות התלמידים ולהבטיח את השמירה על החוסן הנפשי והאישי שלהם. במקרה הנדון, עניינו של המורה טופל בהתאם ובאופן מיידי על ידי אנשי המקצוע עם קבלת התלונה. כמו כן, מיד עם קבלת הדיווחים אודות התנהגותו המינית, עבודתו הופסקה לאלתר. באשר לטענה של האם כי דיווחה על התנהגות מינית מצד המורה, במשרד מבהירים כי לא קיבלו כל טענה בעניין ובכל מקרה, עניין זה ייבדק".