נתניהו בישיבת הממשלה במנהרות הכותל

שעות ספורות לאחר עלייתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר להר הבית, מתקיימת היום (ראשון) ישיבת ממשלה לציון יום ירושלים במנהרות הכותל בירושלים. "למען אחדות ירושלים, חייבים להמשיך לקיים את הממשלה הזו", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבה.
לדבריו, "רק לפני שנה ראינו כאן מחזה מביש, שתי יהודיות מיהרו להוריד את דגלי ישראל מרכבן - היה להן חשש שתהלוכה של פלסטינים בירושלים יפגעו בהן. כמו רבים אחרים, גם אנחנו הזדעזענו מזה. הבטחנו להשיב את הכבוד הלאומי, ובמבצע 'מגן וחץ', ששינה את המשוואה מול הג'יהאד האסלאמי, עשינו את זה".
3 צפייה בגלריה
ישיבת הממשלה במנהרות הכותל
ישיבת הממשלה במנהרות הכותל
ישיבת הממשלה במנהרות הכותל
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
3 צפייה בגלריה
ישיבת הממשלה במנהרות הכותל
ישיבת הממשלה במנהרות הכותל
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
3 צפייה בגלריה
ישיבת הממשלה במנהרות הכותל
ישיבת הממשלה במנהרות הכותל
"ליריבים הפוליטיים אני אומר - אל תפתחו ציפיות". נתניהו
(צילום: קובי גדעון, לע"מ )
נתניהו התייחס למשבר בקואליציה סביב העברת תקציב המדינה, ואמר: "כדי להמשיך לקיים את הממשלה הלאומית שלנו, אנחנו חייבים להעביר את התקציב. יש לי ניסיון בזה, ואני יכול להגיד שתמיד מתעוררים ויכוחים ברגע האחרון - אני מאמין שנתגבר עליהם".
הוא הוסיף: "ליריבים הפוליטיים אני אומר - אל תפתחו ציפיות וכדאי שתפסיקו עם הצביעות. אתם אלה שפיזרתם מדי שבוע כספים לרשימה המשותפת ולמפלגות אחרות רק כדי לקיים את הממשלה הכושלת שלכם. כמובן שלא קראתם להם 'כספים קואליציוניים' או 'ביזה' כי אתם מהצד הנאור. איזו צביעות, איזו התנשאות, איזה שקר".
נתניהו שלח מסר מפייס ליו"ר יהדות התורה יצחק גולדקנופף, שדורש תוספת של כחצי מיליארד שקלים עבור מוסדות הפטור שלא מלמדים ליבה, ואמר: "אנחנו בניגוד אליהם מעבירים תקציב אחראי כי ילד חרדי לא צריך לקבל פחות מילד חילוני או דתי. הוא לא חצי ילד. אף יהודי לא צריך לשמוע את דברי ההסתה האנטישמיים או לראות את הקריקטורות שהן ממש 'העתק-הדבק' למה שהכרנו בתקופות האפלות ביותר. העובדה היא שהצלחנו לשלב את החרדים בשוק העבודה יותר מכל ממשלה אחרת. שום תעמולת כזב שלכם לא תמנע מאיתנו להעביר את התקציב ואת חוק ההסדרים".
יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ מסר בתגובה לדברים: "נתניהו צודק, ילד חרדי לא צריך לקבל פחות מילד חילוני. מגיע לו, לצד לימודי התורה, ללמוד גם לימודי ליב"ה. למענו, למען עתידו ולמען עתיד כולנו".
בהרב-מיארה ולוין משוחחים בישיבת הממשלה
(צילום: גלעד כהן)

הדובר של תנועת פת"ח מונדר אל-חאיק ציין כי "הישיבה של ממשלת הכיבוש לא תשנה את המציאות ההיסטורית והדתית של ירושלים, בירת הנצח של מדינת פלסטין".
אל-חאיק התייחס בדבריו גם לעלייתו של בן גביר להר, ואמר: "הסתערות המחבל על מסגד אל אקצא, לצד קומץ מתנחלים ובאבטחה כבדה, היא פרובוקציה והפרה בוטה של הסטטוס קוו בהר הבית. חצרות אל אקצא ועיר הקודש יישארו נחלתם של הפלסטינים בלבד, ולציונים לא יהיה מקום כאן".
דובר חמאס חאזם קאסם הגיב גם הוא על קיום ישיבת הממשלה במנהרות הכותל, ומסר: "מדובר בהסלמה מסוכנת של מלחמת הדת שמנהל הכיבוש נגד עיר הקודש. צעדי ייהוד אלה, שבכוונת הממשלה הציונית לאשר בישיבה היום, הם ניסיון לזייף את זהותה של העיר ירושלים, המהווה תוקפנות בוטה נגד עמנו". הוא הבהיר: "העם הפלסטיני ימשיך במאבקו לשימור הזהות הערבית והאסלאמית של ירושלים".
איתמר בן גביר בהר הבית: "אנחנו בעלי הבית"
(צילום: מנהלת הר הבית)

כאמור, מוקדם יותר, ובידיעת נתניהו, שעודכן לגבי הצעד ביום חמישי, עלה בן גביר להר הבית - אחרי שנמנע מלעשות זאת ביום ירושלים עצמו, כפי שעשה בשנים עברו. "אני שמח לעלות להר הבית, המקום הכי חשוב לעם ישראל. אנחנו בעלי הבית כאן", אמר ברחבת ההר. "כל האיומים של החמאס לא יעזרו, אנחנו בעלי הבית על ירושלים ועל ארץ ישראל כולה".
משרד החוץ של ירדן גינה את הצעד: "עלייתו של השר לביטחון לאומי הישראלי להר הבית ומתחם אל אקצא היא הפרה של קדושת המקום, זהו צעד פרובוקטיבי שיש לגנות. זוהי עליית מדרגה מסוכנת המהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי ושל הסטטוס קוו בירושלים והמקומות הקדושים".
עוד נמסר: "ההפרות החוזרות והמתמשכות כלפי אתרי הקודש בירושלים, הן המוסלמיים והן הנוצריים, לצד המשך הצעדים החד צדדים להרחבת ההתנחלויות והפלישה לאדמות פלסטיניות כבושות, עלולות להסלים את המצב ומהוות כיוון מסוכן שהקהילה הבינלאומית צריכה לפעול לעצירתו באופן מיידי".
המשרד פנה לישראל "בדרישה להפסיק באופן מיידי את כל ההפרות והפעולות נגד מסגד אל אקצא ולכבד את קדושת המקום, ובכלל זאת לחדול את כל הצעדים המנסים לשנות את הסטטוס קוו הקיים".
משרד החוץ של מצרים גינה גם הוא את עלייתו של בן גביר להר: "הפעולות הפרובוקטיביות הללו מנוגדות לאחריות ולהבנה המצופות מבכירים בממשלת ישראל. העליות הרצופות למסגד אל אקצא, שמטרתן גיבוש מדיניות של חלוקה זמנית ומרחבית, לא ישנו את הסטטוס קוו המשפטי וההיסטורי הקיים שעל פיו אל אקצא הוא המקום הקדוש לאסלאם. מצרים קוראת לישראל להפסיק לפעול בדרכי ההסלמה המוסיפות למתיחות הקיימת בעיר".
במקביל, איים נביל אבו רדינה, דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן: "הסתערות השר הישראלי הקיצוני איתמר בן גביר לחצרות מסגד אל אקצא המבורך, בפעם השנייה, היא בגדר תקיפה בוטה, ויהיה השלכות חמורות. הניסיונות של בן גביר ודומיו לשנות את הסטטוס קוו במסגד הם ניסיונות שסופם להיכשל".
דובר חמאס בירושלים מוחמד חמאדה הוסיף: "לא נשאיר את אל אקצא לבד, הכיבוש יישא באחריות לפלישות הברבריות של שריו ומתנחליו. ההסתערות הברברית שביצע בן גביר - בליווי קבוצת מתנחלים קיצונים - לחצרות מסגד אל אקצא המבורך הבוקר, מאשרת את עומק הסכנה הנשקפת ואת היהירות של שריה מהימין הקיצוני".
הוא ציין: "מול התוקפנות הבלתי פוסקת הזו נגד המקומות הטהורים ביותר שלנו והמסגדים הקדושים, אנו מאשרים שלעמנו יש נחישות ונשימה ארוכה יותר מהכיבוש, ואנשינו לא ייכנעו מול התוקפנות הזו. אנו קוראים לאנשינו בירושלים, בגדה המערבית ולערביי ישראל להעצים את הנוכחות באל אקצא".