2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו, רונן בר
בנימין נתניהו, רונן בר
בנימין נתניהו ורונן בר
(צילום: עמית שאבי, יאיר שגיא)
ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום (שני) עם ראש השב"כ רונן בר, ואמר כי הוא מגבה אותו ואת אנשי הארגון "על העבודה החשובה שהם עושים למען ביטחון אזרחי ישראל מסביב לשעון". שיחתו של נתניהו עם בר מגיעה יותר מיממה לאחר המתקפות של כמה מחברי הקואליציה נגדו. במקביל, ראש הממשלה טרם התייחס לתקרית בכפר בורקה, שבה פלסטיני בן 19 נורה למוות על ידי מתנחל.
בר ספג אתמול מתקפות מצד חברי קואליציה בעקבות אזהרתו לנתניהו כי טרור יהודי מלבה טרור פלסטיני. ח"כ לימור סון הר-מלך (עוצמה יהודית), שדוברה לשעבר אלישע ירד (22) נעצר בחשד להרג הפלסטיני קוסאי מעטאן (19), תקפה את ראש השב"כ בריאיון ל-ynet Live: "אנחנו רואים שערבבו ולא ידעו להגדיר מי האויב ולא ידעו להרתיע את האויב ולהכניע את האויב, אז אנחנו מוצאים את עצמנו מול הגדרות מעוותות כאלה - למי אתה צריך לדאוג ובמי אתה צריך להיאבק. לתוך הדרגים הפיקודיים הבכירים חלחלה תפיסה ומדיניות שלא יודעת להבחין בין אויב לעם שלך. לא יודעת להבחין בין מי שצריך לדאוג לו. יש הרבה מאוד דברים בהתנהלות שלהם, במיוחד ביחס לאותם תושבים ביהודה ושומרון".
היא הוסיפה: "לצערי הרב, היום כבר כולם יודעים שיש תקרת זכוכית בתוך הצבא ובמערכת הביטחון - רק אנשים עם דעות מאוד מסוימות מקודמים, וכאלה שחושבים אחרת לא מקודמים. דעות שהן מאוד מאוד הרסניות לעם ישראל".

במקביל, גם ח"כ טלי גוטליב (הליכוד) תקפה ב-ynet Live כי "רעיונות השמאל הגיעו גם לצמרת השב"כ. עומק ה'דיפ סטייט' הגיע לראש השב"כ ולראשי צה"ל. הטיימינג של הודעת ראש השב"כ - מקוממת".
שר הביטחון יואב גלנט גיבה אתמול את ראש השב"כ אל מול מתקפות חברי הקואליציה. "אני ‏מגנה בתוקף את אמירותיהם של חברי הכנסת המגדפים את ראש השב"כ, ומציע להם לחזור בהם ולהתנצל על דבריהם", אמר גלנט.
2 צפייה בגלריה
גוטליב: "הדיפ סטייט הגיע לצמרת השב"כ". סון הר-מלך: "לא יודעים להבחין בין אויב לעם"
גוטליב: "הדיפ סטייט הגיע לצמרת השב"כ". סון הר-מלך: "לא יודעים להבחין בין אויב לעם"
גוטליב: "הדיפ סטייט הגיע לצמרת השב"כ". סון הר-מלך: "לא יודעים להבחין בין אויב לעם"
(צילום: יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי)
מדובר בפעם השנייה תוך שבוע שבה ראש הממשלה מגנה את חברי הקואליציה שלו - לאחר שתיקה ממושכת - ברקע ההשתלחויות של כמה מהם נגד אלוף פיקוד מרכז יהודה פוקס. ח"כ אביחי בוארון מהליכוד טען בריאיון לכאן רשת ב' לאחר הפיגוע במעלה אדומים כי "אלוף פיקוד מרכז לא מתעדף ביטחון ישראלים על פני זכות התנועה של הפלסטינים". ח"כ סון הר-מלך תקפה גם היא את פוקס, ואמרה כי הוא "מגבה מחבלים ובצד השני מתעמר בתושבי יהודה ושומרון. אני חד משמעית מגבה את דבריו של ח"כ אביחי בוארון". היא הוסיפה כי "באופן עקבי יש דאגה לרווחתם של תושבי איזור יהודה ושומרון הפלסטינים ונגד התושבים היהודים".
כאמור, ל-ynet ו"ידיעות אחרונות" נודע כי עוד לפני אירועי סוף השבוע, שכללו את הרג הפלסטיני ביהודה ושומרון ופיגוע הירי בלב תל אביב, בר הניח בפני נתניהו התרעה אסטרטגית בנוגע למצב בשטחים. לפי הדברים שהציג בר בהערכת המצב, הטרור היהודי מלבה טרור פלסטיני ומכניס למעגל הרצחני רבים שלא היו שם לפני כן. בר טען כי הפגיעה בנפש שחווים הפלסטינים, ואפילו פגיעה משמעותית ברכוש, תוביל לפיגועי נקם ותגבה דם יהודי, כפי שקרה לאחר רצח משפחת דוואבשה בדומא. גם הרמטכ"ל הרצי הלוי טען כי האירועים הללו מגבירים את המוטיבציה לטרור.