הצהרת לפיד וח"כ רינאווי זועבי: "שמנו את הוויכוח מאחורינו"
(צילום: עוז אביטל)

בפגישה שנערכה אתמול (ראשון) במשרד החוץ בירושלים, ובסיומה תם המשבר האחרון בקואליציה, דנו הצדדים בין היתר בתקציבים לתוכנית החומש לחברה הערבית שטרם מומשה. בדיון הוסכם על מנגנון ליישום התוכנית, ולא הובטחו תקציבים חדשים מעבר לתוכנית הקיימת. בפגישה גם ירד מהפרק מינויה של חברת הכנסת ג'ידא רינאווי זועבי (מרצ) לקונסולית בשנגחאי.

הטלטלה בקואליציה - והחזרה לחיקה

בפגישה המורחבת שאירח ראש הממשלה החלופי ושר החוץ יאיר לפיד, נכחו מלבד רינאווי זועבי גם נציגים שונים של החברה הערבית: השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' (מרצ), שיזם את הפגישה ונחשב למקורבה של הח"כית במפלגה, השר במשרד האוצר חמד עמאר (ישראל ביתנו) ושבעה ראשי רשויות ערביות מכפר ברא, כפר קאסם, כפר כנא, כפר מנדא, נצרת, יפיע ועילוט.
3 צפייה בגלריה
זועבי בפגישה עם לפיד
זועבי בפגישה עם לפיד
"סיפק לה סולם לרדת בכבוד מהעץ שטיפסה עליו". רינאווי זועבי בפגישה עם לפיד
באוקטובר האחרון אישרה הממשלה את תוכנית החומש, שתוקצבה ב-30 מיליארד שקל. התוכנית כוללת מענה לתחומי הבריאות, הרווחה, המגזר השלישי, חקלאות, צעירים ופריסת סיבים אופטיים. הממשלה הקימה צוותים מקצועיים ייעודיים שיעסקו בתעסוקה, היי טק ורשויות מקומיות, ולראשונה יינתן מענה גם לצרכים של האוכלוסייה הערבית ביישובים מעורבים.
ראשי הרשויות שהשתתפו בפגישה טענו כי מימוש התוכנית מתעכב מסיבות בירוקרטיות. "אנחנו בקושי מגיעים ל-60% מהתקציבים שניתנו וזה חמור", אמר עאדל בדיר, ראש העיר כפר קאסם, מעוז מפלגת רע"מ. "זכינו לאוזן קשבת מצד לפיד והחלטנו על מנגנון פעולה ברור ליישום תוכנית החומש".
בדיר הוסיף כי הוא תולה תקווה בדרך של רינאווי זועבי, שנתנה לראשי הרשויות במה להשמיע את קולם. "אנחנו גאים בה", אמר בדיר. "מאחל לשיתוף פעולה בינה לבין רע"מ ולח"כים הערבים בקואליציה למען החברה הערבית והרשויות שזקוקות לתקציבים הללו כמו לחמצן. זה חשוב לצמצמם פערים ולמלחמה בפשיעה. אם הממשלה הזו לא תעשה את זה, אנחנו לא תולים תקווה בחלופה".
3 צפייה בגלריה
זועבי עם ראשי המועצות במהלך פגישתם עם לפיד
זועבי עם ראשי המועצות במהלך פגישתם עם לפיד
"גאים בה". רינאווי זועבי וראשי הרשויות בפגישה עם לפיד
השר פריג' אמר לאחר הפגישה כי "אפשר לבקר את ההתנהלות, אבל המהלך של ח"כ רינאווי זועבי הצליח לשים את בעיות החברה הערבית על השולחן. ראשי הרשויות באו היום למפגש ממקום של תמיכה בממשלה והקואליציה שעושה לא מעט במאבק באלימות, בקידום תוכניות ועוד, יחד עם בקשה לתת ליישובים הערביים את מה שהובטח. יש תקציבים שהובטחו, אבל יש חסמים שבמקרים רבים עוצרים את העברת הכסף".
פריג' הוסיף כי "הבקשה של ראשי הרשויות היא לא רק לתת את המים, אלא גם לפתוח את הברז. שמח שהושג פתרון שמאפשר את המשך העובדה של הקואליציה הזו שטובה לחברה הערבית ולחברה הישראלית כולה". השר עמאר סירב להתייחס לפרטי הפגישה.
בפגישה שקיימו בארבע עיניים הודיעה רינאווי זועבי ללפיד שהיא מוותרת על המינוי לקונסולית בשנגחאי. לפיד אמר שהמינוי שלה אם היא רוצה, ושהייתה זוכה לאישור בקלות, אך היא בחרה לוותר. לפי גורמים שמעורים בנושא, ההחלטה שלה קשורה לסיבות אישיות משפחתיות. רינאווי זועבי תישאר ח"כית מטעם מרצ ולא כסיעת יחיד. לשכת שר החוץ הודיעה לנציב שירות המדינה שהמינוי יורד מהפרק.
3 צפייה בגלריה
ג`ידא רינאווי זועבי
ג`ידא רינאווי זועבי
"שרפה את מעמדה". רינאווי זועבי
(צילום: מוטי קמחי)
ד"ר סלים בריק, מומחה למדעי מדינה, אמר כי "רינאווי זועבי הכניסה את עצמה למצב של הפסד. נכון שזכתה לתשומת לב תקשורתית, אבל שרפה לעצמה את מעמדה במרצ וגם את הגשרים לפוליטיקה פרלמנטרית. מהר התברר לה שלא תשוריין באף רשימה".
לדבריו, "לפיד סיפק לה סולם לרדת בכבוד מהעץ שטיפסה עליו. לכאורה היא דואגת לרשויות הערביות ולמעשה היא צריכה להתקפל ולא לפגוע בקואליציה כמו שכולם מצפים ממנה, כולל עבאס שפגש אותה כבר ביום שישי. היא עשתה מהלך מוטעה מיסודו. כולם ישכחו את הופעותיה התקשורתיות אבל הריח הרע שאפף את צעדיה ילווה אותה זמן רב".
פורסם לראשונה: 22:27, 22.05.22