הצהרת לפיד וח"כ רינאווי זועבי: "שמנו את הוויכוח מאחורינו"
(צילום: עוז אביטל)

חברת הכנסת ג'ידא רינאווי זועבי (מרצ), שהפתיעה את הקואליציה ביום חמישי האחרון והודיעה על פרישתה ללא הודעה מוקדמת, חזרה בה והחליטה לחזור לשורותיה בעקבות לחץ כבד מצד המפלגה, תומכיה ופגישה עם שר החוץ יאיר לפיד.

הטלטלה בקואליציה - כתבות נוספות

"אני באתי וצמחתי מהרשויות המקומיות הערביות, ועכשיו אני בכנסת כדי להיטיב עם החברה הערבית", הודיעה רינאווי זועבי בתום הפגישה. "אחרי לחץ עצום של ראשי הרשויות הערביות, שמבינים את המשמעות של הפרישה שלי מהקואליציה, אני הסכמתי לשבת היום ובאתי איתם לשר לפיד.
"אני רוצה להגיד שאני מודעת ומבינה שהאלטרנטיבה לממשלה הזאת היא ששר המשטרה הבא יהיה בן גביר, ואני רוצה למנוע את האלטרנטיבה הזאת. לכן, מכיוון שאני באה לשרת את הרשויות המקומיות ולהביא להישגים עבור הצרכים של החברה הערבית - אני אתמוך בקואליציה. אבל אני גם רוצה שהממשלה תהיה אמיתית וקשובה לחברה הערבית ולצרכים שלה בבריאות, בחינוך, בדיור ובתשתיות".
ח"כ רינאווי זועבי לאחר פגישתה עם לפיד
(צילום: משה מזרחי)

3 צפייה בגלריה
ג'ידא רינאווי זועבי בריאיון באולפן
ג'ידא רינאווי זועבי בריאיון באולפן
חזרה בה אחרי הפגישה. רינאווי זועבי ולפיד
(צילום: חיים צח, לע"מ, הדר יואביאן)
שר החוץ לפיד אמר בתום הפגישה: "אני מקבל את ח"כ רינאווי זועבי בחזרה לקואליציה. ניהלנו שיח פתוח, גלוי ושקול על הצרכים האמיתיים של החברה הערבית, גם איתה וגם עם ראשי הרשויות, שאני מודה להם שבאו והתגייסו. שמנו מאחורינו את הוויכוח הזה וחוזרים לעבודת הממשלה".
לפיד אירח פגישה מורחבת במסגרת ניסיונו למצוא פתרון למשבר, שבה נכחו מלבד רינאווי זועבי גם נציגים שונים של החברה הערבית. בפגישה, שנערכה במטה משרד החוץ בירושלים, השתתף השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' ממרצ, שנחשב למקורבה של הח"כית במפלגה, וכן השר במשרד האוצר חמד עמאר מישראל ביתנו. בנוסף השתתפו בה שבעה ראשי רשויות ערביות שונות.
3 צפייה בגלריה
זועבי עם ראשי המועצות במהלך פגישתם עם לפיד
זועבי עם ראשי המועצות במהלך פגישתם עם לפיד
זועבי וראשי הרשויות בפגישה עם לפיד
לפי גורמים בקואליציה שמעורים בפרטים, ראשי הרשויות העלו סוגיות אזרחיות והביעו תחושות שלא מקיימים הבטחות לחברה הערבית. כל ראשי הרשויות ציינו במהלך המפגש כי הם מכבדים את הממשלה ורוצים שהיא תמשיך. במהלך המפגש עם ראשי הרשויות הערביות לא נאמרו המילים "מצעד הדגלים" או "אל-אקצא". לדברי הגורמים, כולם יודעים מה האלטרנטיבה.
גורם שהשתתף במפגש אמר ל-ynet כי בין היתר עסק הדיון בתקציבים שונים - וכי ראשי הרשויות השונים הביעו את תסכולם מהמצב הכלכלי הקשה לטענתם. לדברי הגורם, רינאווי זועבי אמרה שהרגישה שהיא לא מצליחה להביא הישגים לחברה הערבית וכי אין מענה לראשי רשויות מקומיות.
3 צפייה בגלריה
ג'ידא רינאווי זועב
ג'ידא רינאווי זועב
זועבי עם הגעתה למשרד החוץ
(צילום: רפי קוץ)
השר פריג' אמר בתום הפגישה המורחבת: "הישיבה הייתה באווירה טובה, כשברור שהשמירה על שלמות הממשלה והקואליציה היא אינטרס עליון של הציבור הישראלי בכלל והציבור הערבי בפרט. אנחנו נעשה הכול כדי להפוך את המשבר להזדמנות לחיזוק המחויבות של הממשלה לחברה הערבית, עם הפנים קדימה להעברת התקציב".
ראש העיר נצרת עלי סלאם, שהשתתף גם הוא בפגישה, אמר בסיומה: "אנחנו באנו לתמוך בחברת הכנסת רינאווי זועבי בגלל שאכפת לנו ממנה ואכפת לנו מהחברה הערבית ומהמדינה. לא יכולנו לעמוד מרחוק בלי לשבת איתה ולהחזיר אותה לממשלה. לא ניתן לאף אחד לפרק את הממשלה. ישבנו איתה במשך ימים עד ששכנעו אותה".