תיעוד מהעימותים סנוך לגדר הגבול בעזה, הערב

משרד הבריאות ברצועת עזה מסר הערב (יום ה') כי צעיר פלסטיני בן 26 נורה למוות מאש צה"ל במהלך ההתפרעויות הליליות סמוך לגדר הגבול. עוד 15 פלסטינים נפצעו, ולפי הדיווחים מעזה חמישה מהם נפצעו מירי חי. ההתפרעויות הערב, אותן מכנים הפלסטינים "הטרדות ליליות", נערכו במספר מוקדים בגבול הרצועה והשתתפו בהם כאלף איש – שחלקם יידו אבנים והשליכו מטעני חבלה לעבר גדר המערכת.
כוחות צה"ל השיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי צלפים לעבר מסיתים מרכזיים. הפלסטינים דיווחו כי צה"ל השתמש גם ברחפן שפיזר רימוני גז מדמיע באזורי ההתקהלות. ההתפרעויות הליליות סמוך לגבול חודשו בימים האחרונים כחלק מקמפיין הלחץ שמפעיל חמאס על ישראל – בצל המבוי הסתום בשיחות על הסדרה ארוכת טווח. גם אתמול בערב דווח על שלושה פלסטינים שנפצעו בהתפרעויות, אחד מהם באורח בינוני.
8 צפייה בגלריה
התפרעויות של פלסטינים בגבול עזה
התפרעויות של פלסטינים בגבול עזה
המתפרעים הפלסטינים, סמוך לחאן יונס שבדרום הרצועה. מטעני חבלה מול ירי צלפים
(צילום: AFP)
למרות ההתפרעויות האחרונות אישרה אתמול ישראל שורה של הקלות אזרחיות על רצועת עזה. על פי הודעת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, הדרג המדיני אישר להרחיב את מרחב הדיג ברצועה ל-15 מיילים ימיים, וכן להרחיב את הפעילות במעבר כרם שלום, להעברת ציוד וסחורות. אספקת המים לרצועה תוגדל בחמישה מיליון מטר מעוקב ומכסת הסוחרים העוברים מעזה לישראל דרך מעבר כרם שלום תוגדל ב-5,000 (ובסך הכול 7,000).
יומיים בלבד לפני ההכרזה על ההקלות הללו, הזהיר הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי מהמשך הפרות הסדר מול הגבול, שהביאו למותו מירי מטווח אפס של לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי, בתקרית הקשה שנחקרת כעת ביום שבת של ה-21 באוגוסט. "כבר עם סיום מבצע 'שומר החומות' החל צה"ל להיערך למערכה נוספת", הזהיר כוכבי ביום שני. "שיפרנו ואנחנו ממשיכים לשפר את כושר התקיפה שלנו ברצועה ואת תוכניותינו המבצעיות. אם השקט בדרום לא יישמר – לא נהסס לצאת למערכה נוספת".
בתוך כך, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף רסאן עליאן, ערך היום ביקור במצרים יחד עם ראש אגף מזרח תיכון ואפריקה במל"ל (ששמו המלא אסור לפרסום). השניים נועדו שם עם בכירים מהמודיעין המצרי, שמתווך בין ישראל חמאס, וביקשו מהם ללחוץ על ארגון הטרור הפלסטיני להפסיק את ההטרדות הליליות ולרסן את המתפרעים לאורך הגבול. בישראל אומרים שהיומיים הקרובים הם "ימי דריכות", ובמהלכם ניתן יהיה לראות אם המצב הביטחוני מתייצב כדי שניתן יהיה להמשיך בדיוני ההסדרה.
8 צפייה בגלריה
הטרדות ליליות של פלסטינים בגבול עזה
הטרדות ליליות של פלסטינים בגבול עזה
פיצוץ שהתרחש במהלך ההתפרעויות בגבול הרצועה. ישראל ביקשה עזרה ממצרים
הרמטכ"ל: "הפרות סדר וטרור ברצועה יובילו לתגובה חריפה - או למבצע"
(צילום: דובר צה"ל)

שני הבכירים ביקשו גם להדק את התיאום בין ירושלים לקהיר במניעת הברחות לתוך עזה, בדגש על העיר רפיח שבגבול בין הרצועה למצרים. ישראל מבקשת ממצרים להגביר את הפיקוח על הכנסת סחורות דו-שימושיות לעזה, מחשש שישמשו את החמאס לשיקום מערך הטרור שנפגע קשות במבצע "שומר החומות" בחודש מאי.
הביקור שערך אלוף עליאן יחד עם בכיר המל"ל עסק גם בהכנות לקראת ביקורו הצפוי של ראש הממשלה נפתלי בנט במצרים באמצע החודש, שבמהלכו הוא אמור לפגוש את הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי. הפגישה מתוכננת להתקיים בשארם א-שייח ללא עיתונאים, אך הוסכם שתמונות ממנה יופצו לתקשורת.