תיעוד: השבוי הישראלי בידי חמאס

אחרי ההודעה החריגה שפרסמה אתמול הזרוע הצבאית של חמאס - ולפיה חלה "הידרדרות" במצבו של אחד השבויים שבהם הוא מחזיק - ארגון הטרור פרסם בצהריים (שלישי) תיעוד שבו נראה הישאם א-סייד, השבוי ברצועה, שוכב במיטה ומחובר לבלון חמצן. מדובר בתיעוד הראשון אי-פעם שמפרסם חמאס מאז שא-סייד, בדואי תושב הדרום, נפל בשבי חמאס כאשר חצה את הגבול לרצועת עזה בשנת 2015.
חמאס נקט כמה אמצעים כדי להוכיח את אקטואליות הסרטון מצד אחד - ומצד שני כדי לוודא שמיקומו של א-סייד לא יוסגר. על-מנת להוכיח שהסרטון צולם בימים האחרונים, חמאס הציג את א-סייד כשברקע תיעוד טלוויזיוני מכינוס שנערך השבוע בקטאר. מנגד, דאגו בחמאס להסיר את הסאונד מהסרטון כדי למנוע אפשרות, גם אם קלושה, של זיהוי המיקום שבו הישראלי מוחזק.
7 צפייה בגלריה
תיעוד: השבוי הישראלי בידי חמאס
תיעוד: השבוי הישראלי בידי חמאס
הישאם א-סייד בתיעוד שהופץ על-ידי חמאס. הסאונד הוסר, כדי למנוע זיהוי אפשרי של המיקום
קולות כמו כביש ראשי, מואזין, או צלילים המזוהים עם בתי חולים, עשויים להעיד על מיקומו שנשמר כאחד הסודות הגדולים ביותר של חמאס. כמו כן, סביר שחמאס לא רצה שא-סייד עצמו ינסה למלמל רמז שמעיד על מצבו או על המיקום שבו הוא נמצא. א-סייד נראה מעט מנותק, אך נראה כי הוא מודע לכך שהוא מצולם. לא נראות עליו חבלות כלשהן בחלקים שבהם גופו חשוף (ידיים ופנים). בסרטון פורסמה גם תעודת הזהות של א-סייד.
חמאס, יש להדגיש, מעולם לא סיפק אות חיים של שבוי ישראלי שנמצא בידיו ומוחזק ברצועת עזה ללא דרישת תמורה (במקרה של החייל נחשון וקסמן הוא הוחזק בגדה המערבית). העובדה שחמאס מספק אות חיים מהימנה על ישראלי שמוחזק בידיו מבלי לדרוש על כך תמורה - אחרי שבעבר דרש תמורה אפילו בשביל אות חיים - מעידה על רמת הנואשות שבה הוא נמצא במסגרת הקיפאון במשא ומתן לקידום עסקת שבויים מול ישראל.
7 צפייה בגלריה
תיעוד: השבוי הישראלי בידי חמאס
תיעוד: השבוי הישראלי בידי חמאס
ברקע נראית טלוויזיה המשדרת צילומים מפסגה הנערכת בקטאר, במטרה להוכיח את עדכניות הסרטון
7 צפייה בגלריה
תיעוד: השבוי הישראלי בידי חמאס
תיעוד: השבוי הישראלי בידי חמאס
גם תעודת הזהות של א-סייד פורסמה בתיעוד
כבר אמש, נזכיר, מקור פלסטיני ברצועת עזה המקורב לחמאס אמר ל-ynet כי מטרת ההודעה הראשונית על הידרדרות לכאורה במצב אחד השבויים הייתה להחזיר את סוגיית השבויים והנעדרים לשיח הציבורי בישראל. לדברי אותו גורם, חמאס מעוניין "לעורר" את המתווכים העוסקים בניסיון לקדם משא ומתן בין ישראל לארגון באשר לעסקת שבויים.
במשרד ראש הממשלה אמרו בתגובה כי "חמאס מחזיק בשני אזרחים פגועי נפש, חולים וסובלים, וזאת בניגוד לכל החוקים והדין הבינלאומי. הפצת סרטון של אדם חולה זה מעשה מתועב ונואש. מדינת ישראל רואה בחמאס אחראי למצבם הבריאותי של האזרחים השבויים. בנוסף, חמאס מחזיק בגופות שני חיילי צה"ל, הדר גולדין ז"ל ואורון שאול ז"ל, גם זאת בניגוד לדין הבינלאומי.
"הישאם א-סייד איננו חייל, אלא אזרח ישראלי פגוע נפש שחצה את הגבול לרצועת עזה מספר פעמים קודם לכן. חמאס מעכב כל סיכוי לעסקה. פעולות חמאס מהוות הוכחה כי מדובר בארגון טרור ציני ונפשע. מדינת ישראל תמשיך במאמציה להשבת השבויים והנעדרים כל העת באחריות ונחישות".
7 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
שר החוץ וראש הממשלה המיועד לפיד. "אכזריות בלתי נתפסת"
(צילום: אלכס קולומויסקי)
שר החוץ יאיר לפיד, שהשבוע צפוי להיכנס ללשכת ראש הממשלה, מסר בעקבות פרסום התיעוד של א-סייד: "ישראל רואה בחמאס את האחראי הישיר למצבם של האזרחים שהוא מחזיק בניגוד לחוק הבינלאומי. מדובר בשני פגועי נפש והחזקתם בשבי במשך שנים הוא מעשה של אכזריות בלתי נתפסת. חמאס גם מחזיק בגופות שני חיילי צה"ל, הדר גולדין ואורון שאול ז"ל תוך רמיסה של כל גבולות המוסר והדין הבינלאומי".
7 צפייה בגלריה
יחיא סינוואר
יחיא סינוואר
מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר. פרסום אות החיים בלי דרישת תמורה מעיד על נואשות מצד הארגון?
(צילום: AP)
לדברי לפיד, "פעולות חמאס הן הוכחה כי מדובר בארגון טרור מתועב שמחזיק את אזרחי עזה כבני ערובה שמשלמים את מחיר פעולותיו. אני קורא לקהילה הבינלאומית, כולל ארגון הבריאות העולמי, הצלב האדום הבינלאומי והארגונים העוסקים בפגועי נפש, לגנות את החמאס על התנהגותו הלא אנושית ולדרוש ממנו לפעול על פי הדין הבינלאומי ולשחרר את האזרחים ואת הגופות שהוא מחזיק. מדינת ישראל תמשיך לעשות את כל המאמצים על מנת להחזיר את חיילי צהל ואזרחי ישראל הנמצאים בשבי החמאס".
אמש העבירה ישראל בקשה למצרים לקבלת הבהרות בנוגע להודעה החריגה של הזרוע הצבאית של חמאס. לפי הפרסום בעיתון הפלסטיני "אל-קודס", גורמים המעורים בפרטים אמרו שישראל פנתה לראשי המודיעין המצרי שאמונים על השבויים והנעדרים בעזה, וביקשה הבהרות לגבי מהימנות ההודעה על גורלם של השבויים.
7 צפייה בגלריה
מימין: אברה מנגיסטו, הישאם א-סייד, אורון שאול והדר גולדין
מימין: אברה מנגיסטו, הישאם א-סייד, אורון שאול והדר גולדין
מימין לשמאל: אברה מנגיסטו, הישאם א-סייד, אורון שאול והדר גולדין
(צילום: אלבום פרטי)
הצד המצרי, מצדו, הבהיר לישראל כי הוא ינסה לנצל את המקרה כדי להגיע לפריצת דרך בכל הנוגע למו"מ לעסקת שבויים בין ישראל לחמאס שמצוי כיום בקיפאון. המקורות הוסיפו כי מצרים נענתה לבקשה הישראלית ויצרה קשר עם גורמים בחמאס כדי לנסות ולדלות פרטים ברורים יותר בנוגע להודעה.
א-סייד, נזכיר, חצה את הגבול לרצועת עזה באפריל 2015, כמה חודשים לאחר שגם אברה מנגיסטו צעד מביתו שבאשקלון וחצה את הגבול לרצועה בספטמבר 2014. שניהם אזרחים ובני משפחותיהם אמרו לאורך השנים כי הם לוקים בבעיות נפשיות. למרות זאת חמאס מתעקש שמדובר ב"חיילים", וכך גם הוצג א-סייד בפתיח הסרטון שפורסם אחר הצהריים. לצדם מחזיק חמאס ברצועת עזה בגופותיהם של הלוחמים אורון שאול והדר גולדין, שנהרגו בעזה במהלך מבצע צוק איתן ב-2014. חמאס מתעקש עד היום שגולדין ושאול בחיים, כמו גם מנגיסטו וא-סייד.