מספר המאומתים היומי ממשיך לעלות: אתמול אובחנו 6,275 ישראלים כחיוביים לקורונה - יותר משליש מהם ממערכת החינוך - ומדובר במספר המאומתים הגבוה ביותר מאז 8 בפברואר. בסך הכול בוצעו כ-130 אלף בדיקות, המספר הגבוה ביותר מפרוץ המגפה, וללא בדיקות סקר ובדיקות למחלימים שיעור החיוביים עמד על 4.84% - הנתון הגבוה בחודשים האחרונים.
2 צפייה בגלריה
מתחסנים במתחם החיסונים בהיכל שלמה בת"א
מתחסנים במתחם החיסונים בהיכל שלמה בת"א
מתחסנים במתחם החיסונים בהיכל שלמה בת"א
(צילום: נדב אבס)
במקביל, נמשכת עלייה במספר המאושפזים והחולים שמצבם קשה. מנתוני משרד הבריאות עולה כי 648 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ, 394 מהם במצב קשה. 64 חולים מחוברים למכונות הנשמה וגם כאן מדובר בעלייה לעומת הנתון אמש.

קורונה - כתבות נוספות

כרבע מהתלמידים שנבדקו באלעד כבר נחשפו לקורונההגבלות חדשות בדרך; ארה"ב החריפה האזהרה מכניסה לישראלבנט הנחה את המשטרה: "לאכוף הגבלות קורונה – גם על חשבון משימות אחרות" מנתוני משרד הבריאות עולה כי 37 מהחולים שמצבם קשה הם בני פחות מ-50. חמישה מהם מחוסנים ו-32 לא התחסנו נגד קורונה. בקרב בני 50 ומעלה, מספר המתחסנים (במספרים מוחלטים) שמצבם קשה גבוה יותר מאלו שלא התחסנו, אך יש לקחת בחשבון כי בגילים אלה 90% מהישראלים התחסנו ולכן על כל תשעה מחוסנים יש אדם אחד שלא התחסן. עוד עולה מנתוני משרד הבריאות כי הסיכוי לפתח מחלה קשה בקרב בני 50 ומעלה - גבוה פי 5 ויותר ללא מתחסנים מאשר לאלו שהתחסנו פעמיים לפחות נגד קורונה.
אף שרוב התלמידים בחופש (אתמול נפתחו הלימודים במוסדות החרדיים), מעדכוני משרד הבריאות עולה כי רק אתמול אובחנו 2,361 תלמידים ו-247 אנשי צוות חינוכי כחיוביים לקורונה. שיעור החיוביים בקרב התלמידים אתמול עמד על 5%, והשיעור בקרב אנשי הצוות היה 5.8% (לעומת 4.84% בכלל הציבור).
עוד עולה מהנתונים כי 13,205 מהחולים הפעילים – כלומר כ-37%, רובם ככולם במצב קל וללא תסמינים, הם תלמידים. לשם השוואה, בתחילת החודש מספר התלמידים שהוגדרו כחולים פעילים עמד על 7,240. בנוסף עדכן משרד הבריאות כי כ-60 אלף תלמידים נמצאים בבידוד.
מצבם של רובם המוחלט של התלמידים מוגדר קל וקל מאוד. מנתוני משרד הבריאות עולה כי שני תלמידים בני 12 עד 15, שלא התחסנו, מאושפזים במצב קשה.

40 יישובים אדומים

בישראל יותר מ-35 אלף חולים פעילים. 2,288 מהם הם תושבי תל אביב, 2,190 מתגוררים בנתניה, 1,282 בחולון, 1,279 בפתח תקווה, 1,166 בראשון לציון, 1,036 בירושלים, 937 באשדוד, 831 בבאר שבע, 814 בחיפה, 773 בבת ים, 749 בחדרה, 673 באשקלון, 655 ברחובות, 640 ברמת גן, 536 בבני ברק, 439 ברמלה, 422 בכפר סבא, 415 עפולה, 408 בקריית מלאכי, 391 ביבנה, 374 בקריית גת, 338 בהרצליה, 335 בראש העין, 326 ברעננה ו-304 בקריית ים.
2 צפייה בגלריה
מתחסנים במתחם החיסונים בהיכל שלמה בת"א
מתחסנים במתחם החיסונים בהיכל שלמה בת"א
(צילום: נדב אבס)
עם העלייה בתחלואה גם מספר היישובים האדומים גדל ונכון להבוקר – 40 יישובים ו-11 רובעים בערים גדולות מוגדרים כאדומים. בין היישובים: בית שאן, אלעד, קריית מלאכי, חדרה, קריית ים, שדרות, חולון, רמלה, טבריה, נשר, אור יהודה, חריש, יבנה, מעלה אדומים, קריית ביאליק, באר יעקב וקריית גת.
הפילוח של גיל פלדמן למספר החולים במצב קשה:
ומה עם החיסונים? מנתוני משרד הבריאות עולה כי 577,899 ישראלים קיבלו את מנת החיסון השלישית. בנוסף קיבלו אתמול 5,283 ישראלים את מנת החיסון הראשונה. בסך הכול קיבלו 30,858 ישראלים את מנת החיסון הראשונה מאז תחילת החודש. עם זאת, נותרו כמיליון ישראלים בני 12 ומעלה שטרם התחסנו.
אתמול אמר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, כי אף שהמצב מדאיג, בשלב זה אין מניעה לפתוח את שנת הלימודים כסדרה: "אנחנו פועלים עם משרד החינוך כדי ששנת הלימודים תיפתח כמתוכנן. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מנתוני התחלואה. בשלב זה אין מניעה לפתוח את מערכת החינוך בזמן. צריך לשקול זאת בהמשך".הוא הוסיף כי "מגמת העלייה בתחלואה נמשכת. אנחנו עוקבים באופן שוטף ופועלים לבלימתה בדרכים שונות אבל המצב מדאיג. הקבינט אישר שורת צעדים שאנחנו מקווים שיסייעו. בימים הבאים נבחן אם התחלואה נבלמת או שעלינו להביא לאישור צעדים נוספים כגון צעדי ריחוק והתו הסגול".

בינתיים, גורמי המקצוע ומקבלי ההחלטות בדרג המדיני עוקבים מקרוב אחר חידוש הלימודים במוסדות החרדיים, ובוחנים את השפעותיו על תחלואת הקורונה, כמעין פיילוט לא רשמי לקראת 1 בספטמבר. ועדת החוקה של הכנסת דנה אתמול בבוקר באישור התקנות שעליהן החליט קבינט הקורונה להחלת התו הירוק בכל כמות משתתפים באולמות, גני אירועים, כנסים, אירועי תרבות וספורט, מכוני כושר וסטודיו, בתי מלון, בתי קולנוע ומסעדות. במתחמים שבהם פועל תו ירוק תתאפשר כניסה עבור מחוסנים ומחלימים או באמצעות בדיקת קורונה שלילית. עד 20 באוגוסט יחול התו הירוק על בני 12 ומעלה, ואז יחול על כל הגילים.
לצד זאת, במשרד הבריאות שוקלים להמליץ לקבינט הקורונה בימים הקרובים על הגבלות חדשות. אחת ההגבלות שנשקלות היא הגבלת התקהלות באירועים גדולים תחת התו הירוק עד 500 משתתפים, וכן הפעלה מחודשת של "התו הסגול" במקומות שלא חל עליהם התו הירוק - כמו מתחמי קניות. במקומות אלו ההצעה היא להגביל נוכחות ליחס של אדם אחד לכל שבעה מטרים רבועים.