באיחור לא מוסבר של שבוע, משרד החוץ של רוסיה תקף אמש (שישי) את שר החוץ יאיר לפיד על הגינוי שהשמיע נגדה במסגרת החלטתו לתמוך בהשעייתה של מוסקבה ממועצת זכויות האדם של האו"ם בשבוע שעבר. בהודעה שפרסם משרד החוץ במוסקבה, שלא זכתה לבולטות כלשהי בתקשורת הרוסית, נטען כי זה "היה ניסיון שהוסווה בצורה גרועה לנצל את הסיטואציה באוקראינה על מנת להסיט את תשומת לבה של הקהילייה הבינלאומית מאחד הסכסוכים הלא-פתורים הממושכים ביותר - הסכסוך הישראלי-פלסטיני".
1 צפייה בגלריה
לפיד ופוטין. גינוי, וגינוי נגדי - אבל באיחור
לפיד ופוטין. גינוי, וגינוי נגדי - אבל באיחור
לפיד ופוטין. גינוי, וגינוי נגדי - אבל באיחור
(צילום: ניב מוסמן לע"מ, EPA)
עוד נטען כי מוסקבה "מצרה" על מה שכינתה "ההודעה האגרסיבית" שפרסם לפיד ביום חמישי בשבוע שעבר, ב-7 באפריל. באותה הודעה מסר לפיד, אחרי ההצבעה בעצרת האו"ם שבה הוחלט ברוב קולות להשעות את רוסיה מחברותה במועצה לזכויות אדם, כי ישראל תמכה בהצבעה הזו בגלל מה שכינה "הפלישה הבלתי מוצדקת" לאוקראינה ו"הרג אזרחים חפים מפשע". לפיד הדגיש באותה הודעה כי "ההצבעה אינה משנה את עמדתנו כלפי המועצה לזכויות אדם, שהיא גוף קיצוני, פגום מוסרית, מוטה ואנטי-ישראלי במהותו אשר מנוצל מאז הקמתו בידי המדינות המפרות הראשיות את זכויות אדם בעולם ככלי פוליטי, בין היתר כדי לתקוף את ישראל".
בלשכת לפיד מסרו כי לא יגיבו להודעה הרוסית. ההודעה הזו, יצוין, פורסמה על ידי הדוברות של משרד החוץ הרוסי ולא חתום עליה פקיד בכיר כלשהו במוסקבה, דבר שעשוי היה להעיד על החומרה שבה תופסים שם את דבריו של לפיד. בנוסף, ההודעה הזו לא מזכירה כלל את סוריה שבה ממשיכה ישראל לפי דיווחים זרים לתקוף - כך שבישראל רואים בהודעה רק ניסיון "לשחרר קיטור" מצד הרוסים.
בגינוי הרוסי נכתב עוד כי בניגוד להחלטות רבות של מועצת הביטחון והעצרת הכללית של האו"ם, ממשלת ישראל ממשיכה בכיבוש "הבלתי חוקי ובסיפוח הזוחל של שטחים פלסטינים וכתוצאה מכך למעלה מ-2.5 מליון פלסטינים בגדה המערבית חיים במובלעות מפוזרות המנותקות מהעולם החיצון. רצועת עזה הפכה בעצם לכלא פתוח ששני מיליון תושביו נאלצו לשרוד כמעט 14 שנה בתנאי המצור הימי, האווירי והיבשתי שהטילה ישראל. ראוי לציין גם שהמהלך של ישראל לשמור על הכיבוש הארוך ביותר בהיסטוריה העולמית שלאחר המלחמה מתבצע תוך שיתוף פעולה שבשתיקה של מדינות המערב המובילות ובתמיכתה בפועל של ארצות הברית".
במהלך השבועות האחרונים, נזכיר, פרסם לפיד כמה וכמה גינויים לפלישה הרוסית לאוקראינה. בתחילת החודש אף היה לראשון בישראל שמכנה את פעולותיו של הנשיא ולדימיר פוטין באוקראינה "פשע מלחמה", על רקע הזעם בעולם מתמונות גופות האזרחים שידיהם נקשרו ואשר התגלו שרועות ברחובות העיירה בוצ'ה שליד קייב. בציוץ שפרסם אז כתב לפיד כי "אי אפשר להישאר אדיש אל מול התמונות המחרידות שהתגלו בבוצ'ה אחרי שהצבא הרוסי עזב את המקום". שר החוץ הוסיף כי "פגיעה מכוונת באוכלוסייה אזרחית היא פשע מלחמה ואני מגנה אותה נחרצות".
בניגוד אליו, ראש הממשלה נפתלי בנט היה זהיר הרבה יותר בגינויים שפרסם. תחילה נמנע בנט בכלל מלגנות את רוסיה, בתקופה שבה עוד ניסה לתווך בין קייב למוסקבה ולהביא להפסקת אש, ניסיון שממנו ככל הנראה פסק בעקבות התמקדותו בגל הטרור שפוקד את ישראל. לאחר מכן השמיע בנט גינויים יותר נועזים. בעקבות הזוועות שהתגלו בבוצ'ה אמר אז בנט: "יש מלחמה באירופה. שוב מדינה גדולה וחזקה פולשת בלי שום הצדקה לשטחה של מדינה קטנה וחלשה יותר. שוב נספגת האדמה בדמם של חפים מפשע. התמונות והעדויות שמגיעות מאוקראינה מחרידות. הכוחות הרוסים ביצעו פשעי מלחמה נגד אוכלוסייה אזרחית חסרת מגן. אני מגנה בצורה נחרצת את פשעי המלחמה האלה".