חודשים אחדים לאחר התחקיר הבינלאומי הנרחב על השימוש של ממשלות בעולם בכלי הריגול של חברת NSO הישראלית כדי לפגוע בפעילותם של עיתונאים ופעילי זכויות אדם – ארה"ב מכריזה עליה כעל גוף שפועל נגד האינטרס הלאומי שלה. משרד המסחר האמריקני פרסם אחר הצהריים (יום ד') הודעה שבה נמסר כי NSO, וכן החברה הישראלית Candiru, נכללות כעת תחת רשימה שחורה של ישויות שעוסקות בפעילויות סייבר זדוניות, שמנוגדות לאינטרס הלאומי של ארה"ב.
6 צפייה בגלריה
אילוסטרציה
אילוסטרציה
משרדי NSO. היא וחברה ישראלית נוספת "מנוגדות לאינטרס הלאומי של ארה"ב"
(צילום: רויטרס, shutterstock)

הממשל האמריקני עדכן את ישראל זמן קצר לפני שההכרזה פורסמה, ובמערכת הביטחון לומדים כעת את משמעותה. גורם ישראלי אמר כי הכרזה מצד משרד המסחר האמריקני חמורה פחות מהכרזה מצד מחלקת המדינה, אולם לדבריו יש למהלך משמעויות מסחריות - שכעת לומדים אותן.
מדובר במהלך חסר תקדים בנוגע לחברות ישראליות. לרשימה השחורה נתווספו גם שתי חברות מסינגפור ורוסיה. ההחלטה, נמסר, התקבלה על בסיס ראיות שלפיהן "הישויות הללו פיתחו וסיפקו תוכנות ריגול עבור ממשלות זרות ששימשו ככלי לפגיעה בצורה זדונית בפקידי ממשל, עיתונאים, אנשי עסקים, פעילים, אנשי אקדמיה ועובדי שגרירויות".
לפי ההודעה הכלים הללו – שהמרכזי בהם הוא תוכנת "פגסוס" של NSO – "שימשו גם על מנת לאפשר לממשלות זרות להפעיל דיכוי טרנס-לאומי, שיטה שבמסגרתה ממשלות אוטוריטריות פוגעות במתנגדי משטר, בעיתונאים ובפעילים מחוץ לגבולותיהן הריבוניים – על מנת להשתיק התנגדות. פעולות שכאלו מאיימות על סדר בינלאומי המבוסס על דין וחוק".
6 צפייה בגלריה
NSO בניין
NSO בניין
מתחם של חברת NSO בערבה. יכולת הייצוא תוגבל
(צילום: רויטרס)
6 צפייה בגלריה
דוכן תערוכה תערוכות של חברת סייבר NSO חשודה ב ריגול תערוכת הגנה ו ביטחון פנים בינלאומית תל אביב מ 2019 ארכיון
דוכן תערוכה תערוכות של חברת סייבר NSO חשודה ב ריגול תערוכת הגנה ו ביטחון פנים בינלאומית תל אביב מ 2019 ארכיון
דוכן של החברה בתערוכה מ-2019. הכחישה קשר לרשימת הטלפונים הענקית שהודלפה בתחקיר
(צילום: רויטרס)
ההחלטה צפויה להגביל את יכולת הייצוא של החברות הנכללות ברשימה השחורה. קיבלה אותה "הוועדה לביקורת משתמשי קצה" (ERC), שאותה מוביל משרד המסחר האמריקני. הוועדה קבעה כי התנהלותן של ארבע הישויות הללו - שתי החברות הישראליות והחברות מסינגפור ומרוסיה - מעוררת חששות מספקים כדי להציב אותן ברשימה השחורה. רשימת הישויות היא כלי המשמש על ידי הממשל כדי להגביל כאמור את הייצוא של פריטים שונים, שישנו חשד שמעורבים בפעילויות המנוגדות לאינטרסים של הביטחון הלאומי או מדיניות החוץ של ארה"ב.
שרת המסחר של ארה"ב, ג'ינה ריימונדו, מסרה: "ארה"ב מחויבת להשתמש באגרסיביות בכלי ביקורת ייצוא על מנת להטיל אחריות על חברות המפתחות, סוחרות או משתמשות בטכנולוגיות לביצוע פעילויות זדוניות שמאיימות על אבטחת הסייבר של נציגי החברה האזרחית, מתנגדי משטר, פקידי ממשל וארגונים".
בהודעת משרד המסחר האמריקני צוין כי ההכרזה היום היא חלק ממאמציו של ממשל ביידן להציב את זכויות האדם במרכז מדיניות החוץ שלו, כולל על ידי פעילות לבלימת הפצה של כלים דיגיטליים שמשמשים לדיכוי: "מאמץ זה נועד לשפר את האבטחה הדיגיטלית של אזרחים, להילחם באיומי סייבר ולהפחית מעקבים בלתי חוקיים".
6 צפייה בגלריה
ראש הממשלה, נפתלי בנט, בפגישה עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, בוועידת האו"ם לשינוי האקלים.
ראש הממשלה, נפתלי בנט, בפגישה עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, בוועידת האו"ם לשינוי האקלים.
בנט ומקרון בפגישתם בוועידת האקלים
(צילום: חיים צח, לע"מ)
6 צפייה בגלריה
תוכנת "פגסוס" הופכת את הסמארטפון למכשיר ריגול לכל דבר
תוכנת "פגסוס" הופכת את הסמארטפון למכשיר ריגול לכל דבר
תוכנת "פגסוס" הופכת את הסמארטפון למכשיר ריגול לכל דבר
(מילום: AFP)
מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה בהמשך הודעה שבה הבהירה כי הצעדים שננקטו הם נגד החברות, ולא נגד מדינות או ממשלות כלשהן. "אנחנו לא נוקטים צעדים נגד מדינות או ממשלות שהחברות האלה ממוקמות בהן", נמסר.
מ-NSO נמסר בתגובה להכרזה: "חברת NSO מצרה על ההחלטה מכיוון שהטכנולוגיות שלנו תומכות באינטרסים הלאומיים של ארצות הברית וכן במדיניות שלה בכך שהן מונעות טרור ופשיעה, ובהתאם לכך נפעל כדי להפוך את ההחלטה הזו. אנו מצפים להציג מידע מלא שיבהיר שיש לנו את הנהלים המחמירים ביותר בעולם ותוכניות לקידום זכויות אדם שמבוססות על ערכים אמריקניים שאנחנו מזדהים עימם עמוקות - מה שכבר גרם לנו לסיים את ההתקשרות עם סוכנויות ממשלתיות שעשו במוצרים שלנו שימוש שאינו ראוי".
NSO, נזכיר, משווקת לממשלות בעולם את תוכנת הריגול "פגסוס", שאותה ניתן לשתול הן במכשירי אנדרואיד והן במכשירי אייפון, והיא מסוגלת להפוך את הסמארטפון לכלי ריגול לכל דבר. השימוש של ממשלות שונות בכלי הריגול הזה נמצא תחת עין התקשורת העולמית כבר כמה שנים, אך ביולי האחרון פרצה סערה של ממש בעקבות תחקיר שלו היו שותפים 17 כלי תקשורת מרחבי העולם, ואשר התבסס על הדלפה של רשימה של 50,000 מספרי טלפונים - שהוצגה ככזו שקשורה בצורה כזו או אחרת ללקוחותיה של NSO.
החברה הכחישה קשר לרשימה, אך נכללו בה מספרי טלפון של עיתונאים, פעילי זכויות אדם, אנשי עסקים ופוליטיקאים בכירים, בהם גם ראשי מדינות כמו נשיא צרפת עמנואל מקרון. העובדה ששמו של נשיא צרפת נכללה ברשימה הזו עוררה מתיחות מול ישראל, ושר הביטחון בני גנץ הבהיר כי הטלפון של מקרון לא נפרץ באמצעות התוכנה הישראלית. שלשום נועדו לראשונה מקרון וראש הממשלה נפתלי בנט, בשולי ועידת האקלים בגלזגו, ולפי גורם מדיני המנהיגים סיכמו שהנושא ימשיך להיות מטופל באופן דיסקרטי ומקצועי, וברוח של שקיפות בין הצדדים. "המנהיגים סיכמו לחזק את שיתופי הפעולה בין המדינות ולהסתכל קדימה", מסר.
כלי תקשורת בעולם פרסמו בימים שלאחר ההדלפה הראשונית שורה של דיווחים על השימוש שבו לכאורה נעשה בתוכנת "פגסוס", ובין היתר דווח כיצד שליט דובאי ריגל באמצעותה אחרי בתו שניסתה לברוח ממנו, או ניצל אותה במסגרת מאבק המשמורת המתוקשר שלו עם אשתו לשעבר שברחה לבריטניה.
6 צפייה בגלריה
הנסיכה הייא ושליט דובאי מוחמד בן ראשד
הנסיכה הייא ושליט דובאי מוחמד בן ראשד
שליט דובאי, שייח מוחמד בן ראשד אל-מכתום, ואשתו לשעבר, הנסיכה האיא. השתמש ב"פגסוס" כדי לרגל
(צילום: AP)
גם פעילותה של החברה הנוספת שכעת צורפה לרשימה השחורה בארה"ב, Candiru, עוררה תשומת לב בעולם. ביולי האחרון דווח כי חברת הסייבר ההתקפי מכרה ללקוחותיה כלים שמאפשרים לפרוץ למחשבים באמצעות מערכת ההפעלה ווינדוס. גם מיקרוסופט הודיעה כי חברה "שנמצאת בישראל" ניצלה חולשות במערכת ההפעלה שלה, אך בחרה שלא לנקוב בשמה. בנוסף נטען כי Candiru מכרה כלים שמאפשרים לפרוץ לדפדפן גוגל כרום.
ח"כ מוסי רז (מרצ) מסר הערב בעקבות ההכרזה האמריקנית בנוגע ל-NSO: "ההחלטה הייתה רק עניין של זמן. החברה הזאת לא רק מביישת אותנו ברחבי העולם ולא רק מסבכת את מדינת ישראל בפלונטר דיפולמטי, אלא שפעילותה היא פעילות מסוכנת ומזיקה שאסור למדינת ישראל לתת לה חסות. אני מתכוון לפנות מיידית לשר הביטחון ולראש הממשלה בדרישה לפעול כנגד חברת NSO בהקדם".