שלב נוסף בעימות בין ראש הממשלה לבין שר הביטחון? בנימין נתניהו קיים אמש (שבת) בבסיס הקריה בתל אביב מסיבת עיתונאים על המלחמה בעזה ובמסגרתה ענה על שאלות. בניגוד לפעמים קודמות, הפעם לא הצטרפו אליו יואב גלנט והשר בני גנץ.
נתניהו: "המלחמה בעזה תימשך עוד חודשים רבים"
(צילום: לע"מ)

בסביבת גנץ נמסר כי ההחלטה לא להשתתף במסיבת העיתונאים אינה קשורה לנתניהו, אלא נעוצה בכך ש"לא חשבנו שיש משהו שיצדיק הצהרה משותפת". מקורבי גלנט טוענים שהוא ביטל את השתתפותו משנודע לו שגנץ מסרב. מנגד, בסביבת נתניהו טוענים שלשכת גלנט הייתה זו שפנתה אתמול בצהריים ללשכת ראש הממשלה והציעה לקיים מסיבת עיתונאים משותפת, אך בסופו של דבר חזרה בה מחשש לשאלות פוליטיות.
במסיבת העיתונאים ענה נתניהו לשאלת ynet על מצב המגעים לעסקת חטופים נוספת: "אם זו קיימת - היא תתבצע. אני לא יכול להגיד שהדבר הושג. חמאס העמיד כל מיני אולטימטומים שלא קיבלנו. רואים אפשרות לתזוזה ואני לא רוצה ליצור ציפייה מוגזמת. הדרך שבה אנו מנהלים את זה היא שילוב של לחץ צבאי וגישה מושכלת במשא ומתן. זו הדרך היחידה שיכולה להביא לתוצאות".
לשאלה אם הוא מתכוון להתפטר ענה: "הדבר היחידי שאני מקווה להיפטר ממנו זה חמאס. בזה אני מתעסק ולא בשום דבר אחר".
2 צפייה בגלריה
הצהרת בנימין נתניהו בקריה, תל אביב
הצהרת בנימין נתניהו בקריה, תל אביב
נתניהו. "הדבר היחידי שאני מקווה להיפטר ממנו זה חמאס"
(צילום: איתמר אייכנר)
על התקדמות המלחמה הוסיף: "יש לנו הצלחות גדולות בעזה אבל יש לנו גם מחירים כואבים. השגת הניצחון דורשת עוד זמן. המלחמה תימשך עוד חודשים. המדיניות שלי ברורה: אנו ממשיכים להילחם עד חיסול החמאס ושחרור כל חטופינו. איננו מרפים לרגע מהמאמצים להשיב את חטופינו הביתה, גם ברגעים אלה. נבטיח שעזה לא תהיה עוד איום על ישראל. אני הודף את הלחצים הבינלאומיים להפסיק את הלחימה. אני מעריך את התמיכה האמריקנית כפי שבאה לידי ביטוי באישור שנתן הממשל לאספקה נוספת של אמצעי לחימה ובהחלטה במועצת הביטחון.
"בכל מקום שאני מגיע - אני שומע מכל חלקי העם 'תמשיכו ואל תעצרו'. אני שומע את זה ממשפחות הנופלים הגיבורים, מהפצועים ומהמפקדים. אנו מעמיקים את הפגיעה בחמאס. כוחותינו מסתערים על המחבלים במרכז הרצועה. הם נלחמים בעוצמה ובשיטות חדשות מעל הקרקע ומתחת לקרקע. זו מלחמה מורכבת וידנו על העליונה. חיסלנו עד כה 8,000 מחבלים".
על הלחימה בגבול הצפון אמר נתניהו: "אישרנו תוכניות מבצעיות להמשך הלחימה. אם חיזבאללה ירחיב את המלחמה – הוא יספוג מכות שלא חלם עליהן וכך גם איראן. נפעל בכל דרך עד שנשיב את הביטחון לתושבי הצפון. ביהודה ושומרון אנו מחסלים מחבלים רבים. מאז חומת מגן לא הייתה פעילות בהיקף כזה ביו"ש. לגבי החות'ים – אני שמח שקמה קואליציה לשמירה על חופש השיט".
2 צפייה בגלריה
שר הביטחון יואב גלנט, ראש הממשלה בנימין נתניהו, בני גנץ
שר הביטחון יואב גלנט, ראש הממשלה בנימין נתניהו, בני גנץ
יואב גלנט, בנימין נתניהו ובני גנץ. לבד במסיבה
(צילום: עומר מירון לע"מ, אלעד מלכה משרד הביטחון)
באשר לאיראן הוסיף: "היא מובילה את ציר הרשע והתוקפנות נגדנו. היא מכוונת לא רק נגד ישראל אלא נגד העולם החופשי כולו. אנו פועלים נגד איראן בכל מקום ובכל דרך, ואני לא אפרט. כל אחד מבין שהאיום מאיראן יגבר עשרות מונים אם יהיה לה נשק גרעיני. היעד נותר בעינו: לעשות הכול כדי למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני".
בתשובה לשאלה על ציר פילדלפי ענה: "ציר פילדלפי או הסוגר הדרומי חייב להיות בידינו וחייב להיות סגור. כל הסדר אחר לא יבטיח את הפירוז שאנו רוצים וחייבים להבטיח".
בתגובה למאמר שפרסם ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט בארה"ב ובו חשף תקיפה ישראלית באיראן ענה נתניהו: "זה חוסר אחריות חמור ביותר. לא עושים את זה. רק לראש הממשלה יש סמכות לפרסם, וגם את זה הייתי עושה במשורה".
על ההנחיה שלו לראש המוסד דדי ברנע וראש השב"כ רונן בר לא להשתתף בדיונים אצל גלנט אמר: "אני לא מונע שום פגישה. אני לא מכיר שום פגישה בעלת ערך ביטחוני גדול. אני לא מכיר את זה ולא מונע מאף אחד להיפגש. להפך".
לגבי חשיפת טיוטת בג"ץ עילת הסבירות רמז נתניהו שלדעתו יש לדחות את פרסום פסק הדין: "העם רוצה אחדות. שמנו בצד הרבה דברים שהיו חשובים לנו. שמים בצד דברים שיכולים לפלג את הציבור והלוחמים בעזה".
על סוגיית היום שאחרי ברצועת עזה אמר: "קודם צריך לחסל חמאס. כבר התקיימו שמונה דיונים במל"ל בנושא הזה והדבר יובא בשבוע הבא בפני הקבינט. צריך לפרז את הרצועה, אין גורם אחר שיפרז ויאכוף את הפירוז זולת צה"ל. אחר כך צריך להיות שם מינהל מקומי שלא מחנך את ילדיו לטרור, שלא מממן טרור ומחנך את ילדיו להשמדת ישראל".
על החלטת איתמר בן גביר למנות ממלא מקום לנציבת שב"ס קטי פרי אמר ראש הממשלה: "אני מבין אותו, היא פגעה בו אישית".
פורסם לראשונה: 20:45, 30.12.23