דבריו של נפתלי בנט בעקבות הפיגועים האחרונים
(צילום: לע"מ)

ראש הממשלה נפתלי בנט הכריז אמש (רביעי) בפתח ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני על הקמת "חטיבת מג"ב" חדשה, בעקבות רצף פיגועי הטרור האחרונים. בהצהרה מצולמת, בפתח הישיבה, אמר בנט כי הורה "ליצור מגע עם כל מי שהיה לו אי פעם קשר לדאעש". בישיבה דנו השרים בהקלות הרמדאן המתוכננות והאם יש להקפיא אותן - אך הוחלט שלא להחליט בינתיים. גם האפשרות של סגר נדונה, לאחר שהועלתה על ידי שרים, אך לא התקבלה עקב התנגדות של גורמי הביטחון. גורם בממשלה אמר לצד זאת שהוחלט על תגבור משמעותי של המשטרה ושב"כ.
בהודעה שפורסמה בתום הישיבה נכתב כי ראש הממשלה הדגיש שהמשימה העליונה היא מניעת פיגועים נוספים וחיזוק הביטחון ותחושת הביטחון בקרב הציבור. ההחלטות שהתקבלו הן אלו: הגברת הנוכחות מצד גורמי הביטחון ועיבוי הכוחות בשטח, בדגש על מוקדי החיכוך; תגבור כוחות במרחב התפר וקידום תוכנית לבינוי מחדש של מכשול ההפרדה; פעילות סיכולית נרחבת, בדגש על יזומה, בקרב פעילי דאעש וכאלה המזוהים עם הארגון; המשך והרחבת הטיפול בבעיית הנשקים הבלתי חוקיים בחברה הערבית.
בנוסף הוחלט על חיזוק ההרתעה בקרב המעגלים הקרובים של מבצעי הפיגועים, לצד שלילת היתרי עבודה במעגלים הקרובים וקידום מהיר של הריסות בתים; הגברת הניטור והמעקב אחר הסתה ברשתות החברתיות, ונקיטת פעולות בהתאם לרבות תיקוני חקיקה; המשך בניין הכוח וטיפול בצרכי המשטרה, כולל תוספת מאות תקנים וריכוז עבודת מטה מהירה לתוספת תקציבית על מנת לאפשר למשטרה לעמוד באתגרים שבפניה; המשך המוכנות לתרחישי הסלמה שונים.
6 צפייה בגלריה
 זירות הפיגועים בבאר שבע, בחדרה ובבני ברק
 זירות הפיגועים בבאר שבע, בחדרה ובבני ברק
זירות הפיגועים בבאר שבע, בחדרה ובבני ברק
בעקבות גל הטרור: שורת מעצרים ביישובים ערביים

תיבחן גם שלילת אזרחות של ישראלים תומכי דאעש, דבר המחייב שינוי חקיקה. בכיר בממשלה אמר: "שלילת אזרחות זה שינוי חקיקה, זה תהליך ארוך. גם לא צריך להשתגע, היו אירועים נוראים אבל זה עוד לא גל טרור. נחכה ונראה בימים הקרובים. מדינת ישראל עברה מלחמות ואינתיפאדות. צריך לשמור על קור רוח".
אנשי מערכת הביטחון הדגישו בדיון כי מדובר בטרור בודדים, שאינו מוכוון על ידי מדינה או ארגון. גורמי הביטחון אמרו שיש לפנינו חודשיים של תאריכים עם ימים רגישים כגון עיד אל פיטר, יום ירושלים וכו', ולכן יש צורך להיות מאוד זהירים. לגבי עזה, הם אמרו שהאינטרס הישראלי הוא להשאיר אותה שקטה.
בממשלה ימתינו עוד כמה ימים כדי לראות את ההתפתחויות בשטח לפני שיחליטו על ביטול הקלות הרמדאן. לשרים יש עוד תשעה ימים לקבל החלטה סופית בנושא. הצעדים שעליהם כן הוחלט נועדו להתמודד עם החשש המרכזי מכך שרצף פיגועים יוצר תופעת הדבקה וחיקוי. לכן רוצים מצד אחד להגביר נוכחות, ומצד שני להגביר הרתעה.
שר הביטחון בני גנץ נשאל על ידי ynet אמש בנוגע לאותן הקלות הרמדאן, ואמר: "נמשיך את השיח ואת הקשר בכל הדרגים עם הרשות הפלסטינית וגורמיה. זה היה גם חשוב מאוד שנשיא הרשות הביע גינוי לפעולות הטרור האלה. נמשיך לשמור על קשר, איפה שאפשר לאפשר את שמחת החג ואת המשך החיים הכלכליים-אזרחיים, כך נכון לעשות. איפה שנמצא עצמנו עם שיקולים ביטחוניים, נפעיל שיקולים ביטחוניים בהתאמה".
6 צפייה בגלריה
הזירה בבני ברק
הזירה בבני ברק
זירת הפיגוע בבני ברק
(צילום: דנה קופל)
בנט, שנדבק בקורונה, שהה בביתו ברעננה והשתתף באמצעות VC מאובטח בישיבת הקבינט הראשונה מאז החל גל הטרור. "אזרחי ישראל, בימים אלו אנחנו חווים גל טרור רצחני, וכמו בכל הגלים הקודמים - גם הפעם אנחנו נתגבר, ביחד", אמר בנט. "ביממה האחרונה מערכת הביטחון פועלת בכל הכוח להשיב את הביטחון לערי ישראל ואת תחושת הביטחון לכם, האזרחים".
לדברי ראש הממשלה, "צה"ל, שב"כ ומשטרת ישראל - כולם הגבירו משמעותית את כיסוי המודיעין שלהם, כדי להגיע מבעוד מועד למי שמתכנן לבצע פיגוע. גם תגברנו את הנוכחות בכל רחבי המדינה בנושאי נשק ובלובשי מדים. מבחינתי, אין מגבלת משאבים.
"כבר עכשיו, משטרת ישראל עברה לעבוד במתכונת חירום, ובמקביל צה"ל מתגבר את המשטרה, כבר ממחר בבוקר, ב-15 פלוגות של טובי הלוחמים. אנחנו מגייסים גם פלוגות מג"ב - יש שתי פלוגות חדשות ועוד פלוגה לעוטף עזה. בנוסף, קיבלנו החלטה להקים את 'חטיבת מג"ב' - זה דבר חדש. זו פעולה אסטרטגית, מעבר לגל הטרור הנוכחי, כלקח משומר החומות".
6 צפייה בגלריה
 נפתלי בנט
 נפתלי בנט
ראש הממשלה בנט
(צילום: לע"מ)
בנט, שבניגוד לאתמול לא השתמש במונח "טרור ערבי", אמר הערב עוד: "הקמנו מערך של תגובה מיידית על בסיס אופנוענים - זה הכוח שחיסל אתמול בלילה את המחבל בבני ברק. עד עכשיו, כוחותינו ביצעו יותר מ-200 פעולות מעצר או תחקור. ביתו של המחבל ביעבד כבר מופה לקראת הריסה, ואנחנו פועלים להרוס אותו כמה שיותר מהר כדי לייצר הרתעה.
"ההנחיה שלי היא ליצור מגע עם כל מי שהיה לו אי פעם קשר לדאעש. פשוט להגיע לאנשים האלה ולבצע מולם כל פעולה נדרשת, כולל מעצר מנע. אנחנו גם מאיצים את איסוף הנשק הבלתי-חוקי בחברה הערבית, זה דבר שהצטבר בכמויות עצומות על פני הרבה מאוד שנים. עכשיו הזמן לנקות את זה".
תיעוד ממצלמת גוף של רס''מ ע' שחיסל את המחבל בבני ברק
(צילום: דוברות המשטרה)

תיעוד משיחות המשטרה במהלך הפיגוע בבני ברק
(צילום: דנה קופל)

דבריו של בני גנץ בעקבות הפיגועים
(צילום: משה מזרחי)

דבריו של עמר בר לב בעקבות הפיגועים
(צילום: נדב אבס)

ראש הממשלה הוסיף: "צה"ל תגבר את הכוחות ביהודה ושומרון ובקו התפר ב-15 גדודים, הרבה מאוד כוחות. מעכשיו, חיילים בסדיר, בקבע ובמילואים, מרובאי 03 ומעלה, ייצאו מהבסיסים הביתה עם הנשק. אנחנו גם בוחנים עכשיו מסגרת גדולה יותר לשילוב מתנדבים, אזרחים שרוצים לעזור ולסייע.
"מה מצופה מכם, מאזרחי ישראל? ערנות ואחריות. לפקוח עין. מי שיש לו רישיון לנשק, זה הזמן לשאת את הנשק. אני מבקש לציין את גבורתו ואת אומץ ליבו של השוטר אמיר חורי ז"ל, ששוחחתי קודם עם אביו. אמיר חתר למגע מול המחבל אמש, ושילם על כך בחייו. אנחנו נזכור אותו תמיד".
6 צפייה בגלריה
הזירה בבני ברק
הזירה בבני ברק
הזירה בבני ברק
(צילום: דנה קופל)
6 צפייה בגלריה
הזירה בבני ברק
הזירה בבני ברק
(צילום: דנה קופל)
6 צפייה בגלריה
הזירה בבני ברק
הזירה בבני ברק
(צילום: דנה קופל)
בסיום דבריו אמר בנט: "אזרחי ישראל, זה לא גל הטרור הראשון שלנו ולא השני. אנחנו למודי מאבק. החברה הישראלית, כשהיא במבחן, יודעת להתעשת, להתקשח ולהתגייס. אי אפשר לשבור אותנו. אני מבקש להביע פה את ההערכה העמוקה שלי לשוטרי ישראל, לחיילי צה"ל ולאנשי שירות הביטחון הכללי, שעובדים 24/7 ונותנים את הלב ואת הנשמה כדי להשיב את הביטחון לכולנו. תודה לכם".
שרת הפנים איילת שקד, ששוהה בביקור בבריטניה, השתתפה בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני באמצעות קו מאובטח משגרירות ישראל בלונדון. שר האוצר אביגדור ליברמן, ששוהה אף הוא בלונדון, כלל לא השתתף בישיבה. בלשכתו אמרו שהוא לא יכול היה להשתתף בגלל ענייני לו"ז, בין היתר ועידת "ג'רוזלם פוסט".
פורסם לראשונה: 19:46, 30.03.22