הקבינט המדיני-ביטחוני סוף סוף דן הלילה (בין חמישי לשישי) בסוגיית "היום שאחרי המלחמה", אלא שאז השרה מירי רגב העלתה את הטענות הכוזבות של ח"כ טלי גוטליב נגד בעלה של מובילת המחאה נגד המהפכה המשפטית שקמה ברסלר.
4 צפייה בגלריה
חצאים רונן בר ו טלי גוטליב
חצאים רונן בר ו טלי גוטליב
טלי גוטליב ורונן בר. תיאוריות הקונספירציה הגיעו גם לקבינט
(צילום: יואב דודקביץ', יאיר שגיא)
שרת התחבורה פנתה לראש השב"כ רונן בר ותהתה אם טענותיה של גוטליב, שהוכחשו על ידי המוסד והשב"כ, נכונות. הוא השיב: "תודה למירי על השאלה. זה נושא חשוב וטוב שהיא העלתה אותו". לגופו של עניין אמר ראש השב"כ: "זה שקר ולא רק שזה לא נכון, היא חשפה נתונים של עובד שב"כ וזה דבר שלא ייעשה. היא חברה בוועדת חוץ וביטחון שעברה את גבול הטעם הטוב. היא שמה עובדי שירות בסכנה".
בשלב הזה, אחרי התשובה התקיפה שסיפק, ביקש השר חילי טרופר מהמחנה הממלכתי מראש הממשלה בנימין נתניהו לגנות את דברי חברת מפלגתו, שבתגובה גינה את הדברים בפה מלא. גם שר האוצר בצלאל סמוטריץ' גינה את דברי גוטליב, ופנה לרגב שפתחה את הדיון בנושא: "תגני את זה גם את. לא צריך להכשיר דברים כאלה נגד כוחות הביטחון".
4 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
השרה רגב. שאלה את ראש השב"כ על הקונספירציות של גוטליב, ועוררה סערה
( צילום: אוהד צויגנברג)
גינויו של נתניהו הגיע עם הסתייגות, כאשר פנה לטרופר ואמר לו כי "לא שמעתי אותך מבקש גינוי כשהיא דיברה נגדי ואמרה שהיא לא דוברת מטעמי". שרים נוספים התערבו בעקבות הערת ראש הממשלה, והשרה יפעת שאשא-ביטון אמרה: "איך הגעת לזה עכשיו? מדברים על ביטחון המדינה פה".
רגב הצטרפה לראש הממשלה, כשהיא מתייחסת ברמיזה לטענות שתקפה את הרמטכ"ל בדיוני הקבינט השונים בהוראת נתניהו: "כן, כל פעם אומרים שהיא לא מטעמו אבל גם אני לא מטעמו". ראש הממשלה סיכם את הנושא ואמר כי "חבל שהוא עלה". לדבריו, עד אז היה דיון טוב.
ל-ynet נודע כאמור כי בשונה מכינוסים קודמים, בישיבה הזו סוף סוף דנו חברי הקבינט על סוגיית "היום שאחרי". עם זאת, לא התקבלו החלטות בנושא ויתקיימו דיונים נוספים בהמשך.
4 צפייה בגלריה
ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקור בבסיס נבטים של חיל האוויר
ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקור בבסיס נבטים של חיל האוויר
נתניהו. גינה את דבריה של גוטליב
(צילום: קובי גדעון, לע״מ)
שלשום הפיצה ח"כ גוטליב תיאוריית קונספירציה כוזבת, שלפיה המוסד יירט "שיחות בין בעלה של שקמה ברסלר לגדול המרצחים יחיא סינוואר, ימים לפני התופת". המוסד תקף אותה, וממשרד ראש הממשלה נמסר, בשם המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, כי "מדובר במחזור של ידיעה שקרית. ראש המוסד לא נפגש, לא שוחח ולא זימן לפגישה את שקמה ברסלר מעולם. מדובר בפעם שנייה שבה חברת הכנסת גוטליב מפיצה שקרים משוללי כל יסוד".
מאוחר יותר הגיבה גוטליב להצהרת המוסד, ותקפה: "היזהרו לפגוע בשמי הטוב ובשכלי. שאלות אני יודעת לשאול. לאן נעלמתם? איפה מה שהסתרתם מראש ממשלה מכהן? הממשלה לא אשמה לא ברצח, לא בטבח, לא באונס. מישהו פה אשם שגבולות ישראל היו פרוצים. מדאיג אותי שגורמי הביון חוששים ממני, מה קרה?".
גוטליב, שהסתמכה על דיווח באתר ידוע לשמצה, טענה כי הדיווח מהווה הוכחה לטענתה שברסלר נפגשה עם ראש המוסד - והוסיפה: "זוכרים שמשרד ראש הממשלה הוציא הכחשה לדבריי ואני הבהרתי שאני עומדת מאחוריהם? המקורות שלי יצוקים מברזל". שקמה ברסלר מסרה: "לא מתרגשת ממסע השקרים של מכונת הרעל. עיניים כל הזמן על המטרה - בניית מדינת ישראל טובה ומיטיבה למען כלל אזרחיה. ללא רעל וללא פייק".
4 צפייה בגלריה
שקמה ברסלר בהפגנה בתל אביב
שקמה ברסלר בהפגנה בתל אביב
שקמה ברסלר. גוטליב טענה כי המוסד "יירט שיחות בין בעלה ליחיא סינוואר"
(צילום: מוטי קמחי)
באותו יום ראש השב"כ שיגר מכתב חריף בעניין התנהלותה של ח"כ גוטליב ליו"ר הכנסת אמיר אוחנה, יו"ר ועדת החוץ והביטחון יולי אדלשטיין, היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה והמזכיר הצבאי של ראש הממשלה אבי גיל - ובו האשים כי גוטליב "פרסמה פרטים מלאים של איש השירות ובני משפחתו". גוטליב מיהרה להגיב למכתבו של בר, ופנתה ליו"ר הכנסת אוחנה במכתב מצידה תחת הכותרת: "ניסיון הטלת אימה מטעמו של ראש השב"כ".
לפי הערכה במשרד המשפטים, פנייתו של בר ליועצת המשפטית לממשלה לא צפויה להוביל לחקירה פלילית נגד גוטליב, שנהנית מחסינות מהותית כחברת כנסת. במערכת הפוליטית תהו אם דבריה של גוטליב יובילו לסנקציה מצד הקואליציה בדמות השעייתה מוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שבה היא משמשת כממלאת-מקום, אך גורמים פוליטיים אומרים שנכון לעכשיו צעד כזה אינו על הפרק.