נתניהו: "תביאו את החיסון השלישי לישראל כבר עכשיו - תפסיקו להתמהמה"

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו שוחח בימים האחרונים מספר פעמים עם מנכ"לי חברות התרופות האמריקניות פייזר ומודרנה, אלברט בורלא וסטפן בנסל. כך נודע ל-ynet. השיחות בין הצדדים התקיימו לראשונה מאז סוף מרץ, אז נתניהו עוד כיהן כראש ממשלה.
נתניהו התעדכן בשיחות האחרונות שקיים על מצב החיסונים וקצב אספקתם לנוכח התפרצות זן הדלתא בארץ. השיחות התקיימו ללא ידיעת ראש הממשלה נפתלי בנט, ונתניהו לא עדכן את בנט בנושא לאחריהן.
4 צפייה בגלריה
נפתלי בנט בנימין נתניהו
נפתלי בנט בנימין נתניהו
נתניהו שוחח עם המנכ"לים. בנט לא עודכן
(צילום: מארק ישראל סלם, אלכס קולומויסקי)
4 צפייה בגלריה
פייזר
פייזר
"חייבים לחסן במנה שלישית". נתניהו לאחר שיחתו עם בורלא ובנסל
(צילום: רויטרס, AFP)
מהשיחות הסיק נתניהו שמדינת ישראל חייבת להזמין מיד מיליוני חיסונים ולהתחיל מידית לתת את החיסון השלישי לאוכלוסייה הבוגרת. בסרטון שפרסם לאחר השיחות אמר כי "בימים האחרונים שוחחתי פעמיים עם ידידי מנכ"ל פייזר, אלברט בורלא. שוחחתי גם עם מומחים רבים נוספים. הגעתי למסקנה שמדינת ישראל חייבת להזמין מיד מיליוני חיסונים והיא חייבת להתחיל מיד לתת את את החיסון השלישי לאוכלוסיה הבוגרת. זאת האוכלוסיה, מעל גיל 50, שהיא בסיכון. בסיכון לתחלואה קשה, לאובדן חיים".
לדבריו, "יש לתת את החיסון השלישי, לא ל-200 אלף איש, לשני מיליון איש, זאת הדרך היחידה להגן על האוכלוסיה, הדרך היחידה לשמר את ההצלחה הגדולה שהשגנו בהוצאת ישראל ראשונה בעולם מהקורונה. בלי החיסון השלישי אין דרך אפקטיבית להציל חיים ולשמור על כלכלה פתוחה וצומחת. ולכן אני קורא לממשלה: תפעלו מיד ותביאו את החיסון השלישי לאזרחי ישראל כבר עכשיו. תחסנו שני מיליון אזרחים בימים הקרובים. ואתם יכולים לעשות את זה 200 אלף ביום, עשינו את זה, זה אפשרי וזה עובד. כל יום שעובר מסכן את החיים והבריאות של אזרחי ישראל. ולכן אני אומר לממשלה - תפסיקו להתמהמה".
יש לציין כי על אף קריאתו של נתניהו "להביא חיסונים", נכון לרגע זה לא ידוע על מחסור בחיסונים נגד קורונה בישראל, הן של חברת פייזר והן של חברת מודרנה. מוקדם יותר היום הבהיר שר הבריאות ניצן הורוביץ כי "יש מספיק חיסונים לכולם, יש לנו הזמנות בדרך. זו פריווילגיה שלהרבה מדינות אחרות אין". לדבריו, "החיסון הוא האמצעי הטוב ביותר למאבק במגיפה".
ח"כ ולדימיר בליאק מיש עתיד התייחס להודעת נתניהו וכינה אותו "נזק". לדבריו, ‏"לא מספיק שבמשמרת שלו מתו 6,400 ישראלים, 100 אלף עסקים נהרסו ושנת לימודים שלמה נמחקה עבור מאות אלפי התלמידים. האיש הזה גם היום ממשיך לזרוע היסטריה ופאניקה, ומנסה להפריע לממשלה החדשה". מנגד, ח"כ מיקי זוהר מהליכוד שיבח את נתניהו: "‏בזמן שהממשלה ישנה בעמידה, הליכוד ונתניהו עובדים למען הבריאות של אזרחי ישראל גם מהאופוזיציה במאמץ להביא חיסונים לכולם. מסתבר ש'אובססיביות' היא לא מילה גסה".
4 צפייה בגלריה
מנכ"ל פייזר אלברט בורלא חיסון ל קורונה
מנכ"ל פייזר אלברט בורלא חיסון ל קורונה
נתניהו שוחח עימו פעמיים. מנכ"ל פייזר בורלא
(צילום: AP)
4 צפייה בגלריה
מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל
מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל
מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל
(צילום: AP)
הורוביץ: "יש מספיק חיסונים לכולם, יש הזמנות בדרך"
(צילום: לע"מ )

מוקדם יותר היום עודכנו קופות החולים כי החל מחודש אוגוסט בני 18 ומעלה יתחסנו בחיסון של מודרנה בלבד, בעוד בני 12 עד 18 ימשיכו לקבל את מנות החיסון של פייזר. אתמול ציין השר הורוביץ בריאיון באולפן ynet כי 200 אלף חיסוני פייזר יגיעו לישראל בשבוע הבא, ואולם מדובר על כמות מצומצמת למדי שמיועדת למתחסנים בגילאי 12 עד 18.
בהנחיית המשרד לקופות הובהר כי מי שהתחסן במודרנה במנה הראשונה יקבל חיסון של אותה החברה במנה השנייה ולמעשה לא תהיה אפשרות ל"ערבוב" בין שני החיסונים. עוד צוין כי בשבוע הבא יתקיים תדרוך של הצוותים הסיעודיים לקראת תחילת חיסוני מודרנה.
השיחה האחרונה בין נתניהו לבורלא התקיימה בסוף חודש מרץ, אז הסביר לו ראש הממשלה לשעבר את המצב הפוליטי הסבוך בישראל בעקבות תוצאות הבחירות, וביקש להמתין כמה ימים לפני החתימה על הסכמי רכישת חיסונים נוספים נגד קורונה. הממשלה, אז ממשלת המעבר של נתניהו ושר הביטחון בני גנץ, הייתה אמורה לאשר בישיבתה תקציב "חבילת קורונה" בסך 6.7 מיליארד שקל, שמהם 3.5 מיליארד לרכישת 36 מיליון חיסונים מחברות פייזר ומודרנה. גנץ הטיל וטו על קיום הישיבה בשל הסירוב של נתניהו לאשר את מינוי הקבע שלו כשר משפטים.