הישאם א-סייד ברצועת עזה, השבוע

במשפחתו של הישאם א-סייד הופתעו מאוד לגלות את התיעוד הראשון של הצעיר מאז שנשבה בידי חמאס לפני שבע שנים. "אני קודם כל שמח שראינו אותו", אמר הערב (שלישי) שעבאן, אביו של הישאם. "כל הזמן הזה לא ראינו אותו. אז עכשיו שוחרר משהו... ראינו אותו ונראה לי שהוא בסדר". אחיו של הישאם הוסיף כי "כשראיתי את התמונה שלו התרגשתי. זה אחי, לא ראיתי אותו 7 שנים. אבל את התקוות אני לא תולה באף אחד. הם דיברו הרבה - אבל אף אחד לא יצר איתנו קשר".
האם, מנאל, אמרה שהיא סובלת מלראות אותו חולה. "אני לא מרגישה טוב כשהבן שלי רחוק מאיתנו. הוקל לי לראות אותו, כשראיתי את הסרטון בכיתי והתרגשתי, אבל ראיתי שהוא לא מרגיש טוב. אני לא יודעת אם הוא מקבל את הטיפול שהוא זקוק לו. כל הלילה וכל היום אני חושבת עליו, ורק רוצה שהבן שלי יחזור אליי".
3 צפייה בגלריה
מנאל ושעבאן הוריו של השבוי הישאם א סייד
מנאל ושעבאן הוריו של השבוי הישאם א סייד
מנאל ושעבאן, הוריו של הישאם א סייד
(צילום: חיים הורנשטיין)
האב ציין כי "אתמול כלל לא ידענו מי זה. אברה או הבן שלי. אי-הוודאות היה הדבר הכי קשה, אבל לראות את התמונות שלו היה משמח במידה מסוימת. כששמעתי שיש סרטון הייתי בדרך לירושלים, וכשהגעתי ראיתי את התמונה שלו בטלוויזיה. הופתעתי, אבל ירון בלום (מתאם השבויים והנעדרים, א"ק) אמר שזו פרובוקציה. הסרטון שם סוף לתחושת האי-הוודאות, מפה אנחנו מתחילים נקודת זינוק חדשה. אם הם אומרים שהוא חולה, וראינו אותו בסרטון, אנחנו צריכים להבין איך הם הולכים להחזיר אותו. אנחנו מבקשים לשחרר אותו לאלתר ללא כל קשר עם הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הוא לא שייך לעניין הזה. הוא אזרח ישראלי, אבל הוא גם חולה ולפי דת האיסלאם אדם עם מחלה נפשית - החוק לא חל עליו. יש ציווי מהנביא מוחמד שלא לשפוט אותם. אפילו אלוהים לא שופט אותם".
3 צפייה בגלריה
תיעוד: השבוי הישראלי בידי חמאס
תיעוד: השבוי הישראלי בידי חמאס
הישאם א-סייד בתיעוד שהופץ על-ידי חמאס
האב ציין כי "אנחנו לא עוסקים בפוליטיקה. אנחנו לא רוצים להאשים פוליטיקאים, מי עבד יותר ומי התקשר ומי לא התקשר. אנחנו רוצים להגיע למצב שהבן שלנו חוזר הביתה בשלום. עכשיו התקווה שלנו גדלה. וזה עודד אותנו לראות אותו".
במשרד ראש הממשלה אמרו בתגובה להפצת התיעוד כי "חמאס מחזיק בשני אזרחים פגועי נפש, חולים וסובלים, וזאת בניגוד לכל החוקים והדין הבינלאומי. הפצת סרטון של אדם חולה זה מעשה מתועב ונואש. מדינת ישראל רואה בחמאס אחראי למצבם הבריאותי של האזרחים השבויים. בנוסף, חמאס מחזיק בגופות שני חיילי צה"ל, הדר גולדין ז"ל ואורון שאול ז"ל, גם זאת בניגוד לדין הבינלאומי.
משפחתו של הישאם מגיבה לתיעוד שפורסם
(צילום: רועי עידן)

"הישאם א-סייד איננו חייל, אלא אזרח ישראלי פגוע נפש שחצה את הגבול לרצועת עזה מספר פעמים קודם לכן. חמאס מעכב כל סיכוי לעסקה. פעולות חמאס מהוות הוכחה כי מדובר בארגון טרור ציני ונפשע. מדינת ישראל תמשיך במאמציה להשבת השבויים והנעדרים כל העת באחריות ונחישות".
שר החוץ יאיר לפיד, שהשבוע צפוי להיכנס ללשכת ראש הממשלה, מסר בעקבות פרסום התיעוד של א-סייד: "ישראל רואה בחמאס את האחראי הישיר למצבם של האזרחים שהוא מחזיק בניגוד לחוק הבינלאומי. מדובר בשני פגועי נפש והחזקתם בשבי במשך שנים הוא מעשה של אכזריות בלתי נתפסת. חמאס גם מחזיק בגופות שני חיילי צה"ל, הדר גולדין ואורון שאול ז"ל תוך רמיסה של כל גבולות המוסר והדין הבינלאומי".
לדברי לפיד, "פעולות חמאס הן הוכחה כי מדובר בארגון טרור מתועב שמחזיק את אזרחי עזה כבני ערובה שמשלמים את מחיר פעולותיו. אני קורא לקהילה הבינלאומית, כולל ארגון הבריאות העולמי, הצלב האדום הבינלאומי והארגונים העוסקים בפגועי נפש, לגנות את החמאס על התנהגותו הלא אנושית ולדרוש ממנו לפעול על פי הדין הבינלאומי ולשחרר את האזרחים ואת הגופות שהוא מחזיק. מדינת ישראל תמשיך לעשות את כל המאמצים על מנת להחזיר את חיילי צהל ואזרחי ישראל הנמצאים בשבי החמאס".
שר הביטחון בני גנץ הוסיף כי "הסרטון של חמאס שמהימנותו אינה ברורה, נועד לצורכי סחטנות. לצד החזקה בגופות חללי צה"ל, חמאס נושאת באחריות לשני אזרחים בלתי מעורבים בלחימה שמוחזקים בידיה, והיא משלמת ותמשיך לשלם את המחיר על הטרור שהיא מפיצה. ישראל תמשיך לעשות מגוון פעולות, עד שישובו כל הבנים לגבולם".
3 צפייה בגלריה
תיעוד: השבוי הישראלי בידי חמאס
תיעוד: השבוי הישראלי בידי חמאס
מחובר לחמצן. הישאם א-סייד
מדובר בתיעוד הראשון אי-פעם שמפרסם חמאס מאז שא-סייד, בדואי תושב הדרום, נפל בשבי בחמאס כאשר חצה את הגבול לרצועת עזה בשנת 2015. א-סייד נפל בשבי כמה חודשים לאחר שגם אברה מנגיסטו צעד מביתו שבאשקלון וחצה את הגבול לרצועה בספטמבר 2014. בשתי המשפחות אמרו לאורך השנים שהשניים מתמודדי נפש, ובחמאס בכל זאת התעקשו לכנות אותם חיילים.
לצדם מחזיק חמאס ברצועת עזה בגופותיהם של הלוחמים אורון שאול והדר גולדין, שנהרגו בעזה במהלך מבצע צוק איתן ב-2014. חמאס מתעקש עד היום שגולדין ושאול בחיים, כמו גם מנגיסטו וא-סייד.
חמאס, יש להדגיש, מעולם לא סיפק אות חיים של שבוי ישראלי שנמצא בידיו ומוחזק ברצועת עזה ללא דרישת תמורה (במקרה של החייל נחשון וקסמן הוא הוחזק בגדה המערבית). העובדה שחמאס מספק אות חיים מהימנה על ישראלי שמוחזק בידיו מבלי לדרוש על כך תמורה - אחרי שבעבר דרש תמורה אפילו בשביל אות חיים - מעידה על רמת הנואשות שבה הוא נמצא במסגרת הקיפאון במשא ומתן לקידום עסקת שבויים מול ישראל.