1 צפייה בגלריה
מתחסנים במנה השלישית לקורונה
מתחסנים במנה השלישית לקורונה
חיסון קורונה בבית החולים שיבא בתל השומר
(צילום: AFP)
עוד ירידה ביעילות החיסון: כפי שפרסם נדב איל ב-ynet השבוע, יעילות החיסון ירדה דרמטית ל-39% במניעת הידבקות ול-40% במניעת מחלה קלה עם תסמינים. יעילות החיסון למניעת אשפוזים ומחלה קשה נשארה גבוהה - 88% למניעת אשפוז ו-91% למניעת מחלה קשה. כך עולה מנתונים שפרסם משרד הבריאות הערב (חמישי).
נתונים אלה רלוונטיים לחודש האחרון, החל מ-20 ביוני. הם פורסמו לאחר שלפני שלושה שבועות נחשפה ב-ynet הירידה הקודמת ביעילות חיסון פייזר, אל מול וריאנט הדלתא ולאחר שחלפה כמעט חצי שנה מתחילת מבצע החיסונים בארץ.

על פי משרד הבריאות, עד 31 בינואר חוסנו בשתי מנות 1,848,568 ישראלים. באוכלוסייה זו של מחוסנים ראשונים בוצעו מאז 1,152,914 בדיקות קורונה. 5,770 אובחנו כמאומתים לנגיף, כחמישית מהם בשבוע שעבר בלבד - 1,181. מתוך המחוסנים שנדבקו בנגיף 495 אושפזו (59 בשבוע שעבר), 334 הגיעו למצב קשה או יותר (39 בשבוע שעבר) ו-123 נפטרו (שישה בשבוע שעבר).
במקביל לפרסום הנתונים על הירידה ביעילות החיסון, ראש הממשלה נפתלי בנט מסר הערב הצהרה שבה מתח ביקורת חסרת תקדים בחריפותה על מי שלא מתחסנים וקרא לציבור להפעיל עליהם לחץ. "המדע הוא חד וברור - החיסונים עובדים, הם יעילים ובטוחים. סרבני החיסונים מסכנים בריאותם, סביבתם ואת החופש של כל אזרחי ישראל. את החופש שלנו לעבוד, חופש ילדינו ללמוד, חופש לחגוג שמחות עם המשפחה. סרבני החיסונים פוגעים בכולנו, כי אם כולם יתחסנו - כולם יוכלו לקיים את שגרת חייהם", אמר בנט.
מוקדם יותר אישר קבינט הקורונה את חידוש התו הירוק. לפי ההחלטה, התו הירוק יחול על אירועי תרבות וספורט, חדרי כושר, מסעדות וחדרי אוכל, כנסים, אטרקציות תיירותיות ובתי תפילה. על אירועים עם פחות מ-100 משתתפים לא יוטלו הגבלות, כמו במצב הנוכחי.
בנוסף הוחלט כי מיום ראשון 8 באוגוסט, התשלום עבור הבדיקות ללא מחוסנים יהיה על חשבון הנבדק (למעט מי שלא יכול להתחסן מסיבות בריאותיות), והן יבוצעו במתחמי בדיקה ייעודיים. כמו כן נוספו בריטניה, גאורגיה, קפריסין וטורקיה לרשימת המדינות האדומות, החל מ-30 ביולי. הטיסה למדינות הללו אסורה, למעט באישור של ועדת החריגים.