בממשל האמריקני מפעילים לחץ על הפלסטינים לשתף פעולה עם ישראל בחקירת מותה של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה, אך הפלסטינים מסרבים לכך עד כה. כך נודע ל-ynet. בכירים בישראל אומרים שההתנהלות של הרשות הפלסטינית אבסורדית. אבו עאקלה נפגעה שלשום בראשה מקליע בחילופי אש בין כוח צה"ל לחמושים פלסטינים בג'נין.
בישראל העבירו מסרים לאמריקנים ולגורמים בינלאומיים שיש חשש שהפלסטינים מנסים להשמיד או לפגוע בראיות מהזירה כדי שלא ניתן יהיה לקבוע מי ירה בעיתונאית.
3 צפייה בגלריה
נפתלי בנט, מחמוד עבאס וג'ו ביידן
נפתלי בנט, מחמוד עבאס וג'ו ביידן
נפתלי בנט, אבו מאזן וג'ו ביידן
(צילום: AP, רויטרס, AFP)
3 צפייה בגלריה
שירין אבו עאקלה
שירין אבו עאקלה
העיתונאית שירין אבו עאקלה
(צילום: EPA)
ההערכה בישראל היא שנתיחה נוספת לא תהיה, אבל יש אפשרות שבסופו של דבר הפלסטינים יסכימו לחקירה משותפת. על פי הערכה זו, הפלסטינים לא יכולים באקלים שלהם מבחינת דעת הציבור הפלסטינית כלפי הרשות - לצאת במהלכים פומביים של שיתוף פעולה עם ישראל. אבל בגלל שאנחנו קרובים לביקור הנשיא ביידן באזור והפלסטינים זקוקים לכסף אמריקני, יש אפשרות שבסוף יסכימו לשתף את ישראל. הפלסטינים אגב הביעו נכונות לשתף גורמים נוספים בתוצאות החקירה שלהם בסופה, אך אין עדיין הסכמה על העברת הממצאים לישראל.
ראש הממשלה נפתלי בנט אמר אתמול כי הפלסטינים מונעים כל אפשרות לחקירת מותה של אבו עאקלה. "הרשות הפלסטינית מונעת כל אפשרות לחקירה משותפת או אפילו גישה לממצאים הבסיסיים הנדרשים כדי להגיע לאמת", אמר בנט בדיון שקיים בנושא הקמת המשמר הלאומי-אזרחי.
"אני מכאן חוזר על הציפייה שלי לשיתוף פעולה פתוח, שקוף ומלא בממצאים", הוסיף בנט, "וגם יש לי ציפייה מהרשות הפלסטינית לא לעשות שום צעד לשיבוש החקירה או לזיהום תהליך החקירה, בצורה שלא נוכל להגיע לחקר האמת".

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הטיל את האחריות למותה של העיתונאית על ישראל וכינה אותה "שהידית של ירושלים". בטקס האשכבה לאבו עאקלה שהתקיים במוקטעה שברמאללה בהשתתפות אלפי פלסטינים, אמר אבו מאזן כי הרשות תסרב לכל חקירה עם ישראל. "הפשע הזה לא יכול לעבור ללא השלכות. אנחנו מסרבים ונסרב לבצע חקירה משותפת עם רשויותיה של ישראל, שכן היא זו שביצעה את הפשע. נגיע במהרה לבית הדין בהאג כדי לחקור את הפושעים".
מאות שוטרים בנוכחות גלויה ובמעגלים רחבים ייפרסו היום משעות הבוקר לקראת הלווייתה של העיתונאית שירין אבו עאקלה בירושלים. הלוויה צפויה להתקיים בהשתתפות אלפים בבית הקברות הנוצרי בהר ציון, ותחל בגן הבונים הסמוך לשער ציון לכיוון בית הקברות הנוצרי. המשטרה תחסום את הרחובות הסמוכים בהתאם במטרה לאפשר את קיום הלוויה כחוק.

3 צפייה בגלריה
 טקס האשכבה לשירין אבו עאקלה
 טקס האשכבה לשירין אבו עאקלה
טקס האשכבה לשירין אבו עאקלה
(צילום: רויטרס )
במשטרה אמרו כי הם שמים דגש על רגישות ללוויה עצמה לצד נחישות מול פורעי חוק ומפרי סדר שירכבו עליה וינצלו אותה, והוסיפו כי הם נערכים למניעת אירועי חיכוך ואלימות.
עוד הודיעו במשטרה כי הם מקיימים מהלכי הידברות מקדימים מול בני משפחה, ומתמקדים בפעילות מקדימה למעצר מסיתים ומפרי סדר מהימים האחרונים. גורם במשטרה אמר ל-ynet כי "אלימות, הסתה והפרות סדר יטופחו בהתאם בכלים שברשותנו. לא נאפשר ללוויה לשמש כסות וחסות להפרות סדר אלימות ולא נאפשר למפרי סדר להתפרע ולהפר את הסדר בחסות הלוויה".
פורסם לראשונה: 21:37, 12.05.22