נכון להיום (רביעי), לאחר בדיקות וניטורים חדשים שעשו בצה"ל, כמה מאות קצינים במילואים, בהם טייסים, הודיעו על הפסקת שירותם. בצבא עדיין לא מגדירים זאת, גם עבור הדרג המדיני, כחציית קו אדום מבחינת כשירות צה"ל למלחמה - אך מביעים דאגה מהמספרים שהולכים וגדלים מיום ליום, ועומדים בפני כמה תרחישים אפשריים שעשויים לגרום להתרעה על מצב המעורר חשש ממשי.
5 צפייה בגלריה
במקרה שהדגל האדום יורם - רה"מ יחליט אם לעצור את החקיקה. גלנט, נתניהו והרצי הלוי
במקרה שהדגל האדום יורם - רה"מ יחליט אם לעצור את החקיקה. גלנט, נתניהו והרצי הלוי
במקרה שהדגל האדום יורם - רה"מ יחליט אם לעצור את החקיקה. גלנט, נתניהו והרצי הלוי
(צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון, עמית שאבי, דובר צה"ל)
בצבא קבעו מנגנון ניטור ודיווח יומי בכל הזרועות כדי לבחון תדיר את היקף התופעה, ולא רק בחיל האוויר. עם הקצינים שהודיעו כי לא יתייצבו נמנים שלושה תתי-אלופים במילואים המנהלים תאי שליטה בבור של חיל האוויר בקריה. בסך הכול, יש עשרות קצינים בכירים במילואים שנושאים בתפקיד דומה.
בצבא בודקים מדי יום גם אם יש "אירועי לכידות", ביחידות הסדירות, מחשש שאלו יגיעו בימים הקרובים, כמו ויכוחים סוערים, עימותים בין חיילים לגבי המחאה והמהפכה המשפטית והצטרפות חיילים סדירים לעצומות או להפגנות – ועד כה לא זוהו אירועים מעין אלה.
5 צפייה בגלריה
הפגנת מילואימניקים בצומת בית ליד
הפגנת מילואימניקים בצומת בית ליד
הפגנה כחלק ממחאת המילואימניקים. ארכיון
(צילום: AFP)
בינתיים, הרמטכ"ל הורה למפקדים לנהל על כך שיחות כבר בימים הקרובים עם כלל חיילי הצבא כדי שהנושא יוצף תחת שליטה וקביעת קווים אדומים. באשר לחיילי המילואים, בצבא לא פוסלים שינקטו צעדים פיקודיים נגד חיילים שלא יתייצבו לקריאה ולצו, בחילות האוויר והיבשה, במנעד המלא – מהשעיה, דרך הדחה ועד למחבוש.
בצה"ל מודים שכבר הלכידות הפנימית נפגעה בתוך הצבא, גם אם קשה למדוד אותה והמטרה כעת היא להקטין את הפגיעה או לפחות לגדרה. בצה"ל מבטיחים עוד כי תמונת המצב המלאה, לרבות האיומים הביטחוניים וכשירות הכוחות תוצג תדיר ובצורה מלאה לדרג המדיני.

4 ספרות, או תפקידים מבצעיים

בפועל, חשוב לציין, לא כל החיילים שהודיעו על הפסקת שירותם נמצאים בתפקידי ליבה מבצעיים, והפסקות שירות של טייסים במילואים לא בהכרח פוגעות בטווח זמן מיידי - אפילו של החודש הקרוב - בכשירותם לטוס.
חלק גדול מאלו שהודיעו על הפסקת פעילות משרתים בבית הספר לטיסה ובמטה חיל האוויר, בהם טייסים לשעבר. אחרים אמרו למפקדיהם כי שירותם מושהה לשבועות הקרובים כדי לראות כיצד ואם החקיקה תתקדם, ולכן האירוע מנוהל בחיל האוויר בצורה פרטנית ואישית, כדי לא לזעזע את המערכת לאור היחסים האישיים הקיימים בין המשרתים - בעיקר טייסי המילואים - למפקדי הטייסות.
אף על פי כן, ישנו סימן שאלה גדול מאוד לגבי ההמשך: אף גורם בצה"ל, כולל במטה הכללי, לא יודע אם בקרוב נפח אלה שלא יתייצבו לא יגדל ברגע אחד לכמות קיצונית של ארבע ספרות, או אז הדגל האדום יורם מיד בפי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיקבל את ההכרעה אם להמשיך את החקיקה או לעצור.
כך או כך, מדובר באירוע חסר תקדים בצה"ל, ובפרט בחיל האוויר, שעליו נשען ביטחון המדינה בשגרה, בחירום ובמלחמה. ההשפעה של התופעה לא נמדדת בהכרח במספרי אי המתייצבים - אלא בהשפעת התפקידים של אלו המודיעים שאינם מתכוונים להגיע יותר למילואים.

הרמטכ"ל: זו פגיעה בצה"ל

בביקור בבסיס תל נוף היום, עם מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר, אמר הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי כי "צה"ל מושתת על מערך המילואים מיום הקמתו. אלה האנשים הכי טובים של מדינת ישראל ואנחנו מוקירים אותם. בלעדיהם, מודל צבא העם לא היה מחזיק מעמד 75 שנים. החוזה שבנינו הוא תעודת הביטוח של מדינת ישראל. הקריאות לאי התייצבות פוגעות בצה"ל".
5 צפייה בגלריה
ביקור הרצי הלוי בבסיס תל נוף
ביקור הרצי הלוי בבסיס תל נוף
(צילום: דובר צה"ל)
הוא הוסיף כי "צה"ל עוסק בימים אלו בשימור הכשירות והלכידות, גם כאשר קיים מתח ביניהם. זה קורה בשיח פנימי ובשיח חיצוני עם האנשים ומעקב מדויק אחרי תמונת הכשירות, אין דרך אחרת. האתגרים המבצעיים של צה"ל מתקיימים לילה לילה. המציאות הביטחונית מחייבת אותנו לפעול כל יום, בכל הזירות, לצד מוכנות והכנת צה"ל למלחמה הבאה. חיל האוויר נדרש לממש את היכולות המבצעיות שלו בכל יום באופן מדויק ומקצועי אל מול האתגרים הביטחוניים".
הלוי ציין כי "אתגרי הביטחון מציבים מציאות מבצעית המחייבת שילוב בין הכוח הסדיר לאנשי המילואים, המהווים חלק בלתי נפרד מצה"ל. הישגי חיל האוויר בחודשים האחרונים הם משמעותיים ביותר ואני מאוד מעריך אותם. המפקדים והלוחמים בחיל האוויר, כמו בכל צה"ל, עושים הכול על מנת להביא ביטחון למדינת ישראל לצד שמירת הכשירות והלכידות. אני רואה בביקור פה את ההקפדה על איכות האנשים, בסדיר ובמילואים, בתא הטייס ומתחת לכנף, טכנאים ואנשי המודיעין.
"זו מערכת של דוגמה ומופת במדינת ישראל לאיך מטפלים בבעיות ומשימות מורכבות בצורה איכותית וברמת הישגים גבוהה, גם כאשר הסיכון הוא גבוה. אני סומך על חיל האוויר ומאמין ביכולות והאיכויות שלו, שמבוססות על האנשים המסורים והמקצועיים שמסכנים את חייהם למימוש משימת הביטחון".
5 צפייה בגלריה
מכתב הפסקה מיידית של התנדבות למילואים
מכתב הפסקה מיידית של התנדבות למילואים
מכתב המילואימניקים של אנשי מטה חיל האוויר
בצהריים, על רקע הודעתם של 161 אנשי "הלב המבצעי" במטה חיל האוויר על הפסקת התנדבותם, עדכן שר הביטחון יואב גלנט כי הוא והרמטכ"ל הרצי הלוי נועדו השבוע לשיחת עדכון עם נתניהו. "בין היתר, שר הביטחון והרמטכ"ל הציגו לראש הממשלה את תמונת המצב הביטחונית ואת כשירות צה"ל", נמסר.
המפגש המשולש נערך ביום שני ללא יועצים. נכון לעכשיו אין צפי למפגש נוסף של ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל בנושא, אך עדכונים מועברים ללשכות נתניהו וגלנט כל העת. נראה שגלנט לא מתכוון לחזור על החלטתו בחודש מרץ לקרוא באופן פומבי לעצירת החקיקה, ומעדיף להמשיך במכבש הלחצים הפומביים, לצד הרמטכ"ל הלוי, על משרתי המילואים להתייצב להתנדבותם ולא להודיע על הפסקת שירות.
5 צפייה בגלריה
מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר וראש להק מבצעי אוויר תת אלוף עומר טישלר מפקדים על הסיכול ברצועת עזה מבור חיל האוויר
מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר וראש להק מבצעי אוויר תת אלוף עומר טישלר מפקדים על הסיכול ברצועת עזה מבור חיל האוויר
ביקש ממפקדיו הבכירים לקרוא למילואימניקים להמשיך להתייצב. בר
(צילום: דובר צה"ל)
ההודעה הדרמטית של קציני מטה חיל האוויר חוללה שם טלטלה, וגם אלוף החיל תומר בר פנה בהודעה פנימית וחריגה למפקדים הבכירים שלו - וביקש מהם לקרוא למילואימניקים להמשיך להתייצב. קצין בכיר במילואים בחיל האוויר הזהיר אמש כי "מדובר בפגיעה קשה ביכולת של תאי השליטה של החיל, גם בבור של חיל האוויר, וגם נציגי החיל בבור של הירוקים. תאי שליטה המבוססים בחלקם הגדול מאוד על אנשי מילואים".
הקצין הבכיר במילואים הדגיש כי כי "רוב המפקדים הבכירים, תת-אלופים בדרגתם, מפקדי בסיסים בחיל לשעבר, המשמשים במילואים כמפקדים של תאי השליטה - עדיין לא הודיעו". עם זאת, הוא ציין כי "לאלה שהודיעו - המוצבים כאנשי מילואים במטה - אין תחליף. לניסיון שלהם, גם בתעסוקה המקורית שלהם - טייסי קרב, מסוקים, תובלה, מפעילי כטב"מים ובקרים לשעבר - וגם בניסיון שלהם בתאי השליטה, אין כל תחליף. טייס צעיר לא יכול להחליף אותם. ההיעדרות שלהם ממילואים עשויה להוריד באופן משמעותי את מספר המבצעים שחיל האוויר יכול להוציא".