1 צפייה בגלריה
מוטי בבצ'יק ומנחם גשייד
מוטי בבצ'יק ומנחם גשייד
מוטי בבצ'יק ומנחם גשייד
(צילום: נעם ריבקין פנטון, כיכר השבת)
גל שני של חקירות בפרשת השחיתות במשרד הבריאות: היועץ האסטרטגי מנחם גשייד ומקורבו של השר לשעבר יעקב ליצמן, מוטי בבצ'יק, נחקרים אחר הצהריים (ראשון) ביחידה להב 433. זאת במסגרת פרשת השחיתות שבה היו מעורבים לפי החשד גם בכירים במשרד. השניים צפויים להשתחרר לביתם בתום החקירה.
החקירה היום עוסקת בעיקר בקשרים עם חברת התרופות "רוש". על פי החשד ביחידה הארצית לחקירות הונאה, נעשה ניסיון להכניס תרופות של החברה לסל התרופות ולהשפיע על מחירן. גשייד, שהיה בעבר עוזר של ליצמן ועובד כיום כיועץ ולוביסט, הועסק כיועץ בחברת התרופות "רוש" וזכה ממנה לתשלום חודשי קבוע בסך של כ-15 אלף שקלים. גשייד חשוד כי קיבל כספי שוחד "על מנת להניע אישי ציבור לפעולה במשוא פנים או הפליה", כפי שהגדירה זאת המשטרה בבקשה להארכת מעצרו. הן גשייד והן בבצ'יק כבר נעצרו עם חשיפת הפרשה לפני כחצי שנה ובהמשך שוחררו.
יוני 2021: הדיון בבית המשפט בעניינם של החשודים
(צילום: ניצן דרור )

במשטרה נמצאים בימים אלה לקראת סיום החקירה והעברת החומרים לפרקליטות, וגורמים המעורים בפרטי החקירה מעריכים כי היא תסתיים בהגשת כתבי אישום. גשייד מכחיש את החשדות נגדו וטוען שפעל כיועץ אסטרטגי לחברת התרופות, בעיקר בכל מה שקשור להחדרת התרופות שלה לעדה החרדית, בדגש על בדיקות גנטיות.
ביוני התפרסמה הקלטת שיחת טלפון בין גשייד למנכ"ל חברת "רוש" בישראל אבי דנציגר, שיירטה המשטרה במסגרת החקירה. בשיחה, שהתקיימה ב-2017, נשמע גשייד מבטיח לדנציגר: "אעלה לירושלים לדבר עם בבצ'יק". על פי ממצאי החוקרים, זמן קצר לאחר אותה שיחה גשייד אכן התקשר לבבצ'יק ונפגש איתו בירושלים. להערכת החוקרים, הן השיחה הטלפונית בין דנציגר לבין גשייד, והן השיחה בפגישה בין גשייד לבין בבצ'יק נסובו סביב ועדת תמחור התרופות של משרד הבריאות.
במסגרת הפרשה נבדק גם חשד לשחיתות שנוגעת לחברת תנובה. על פי החשדות, היועץ בבצ'יק קיבל שוחד בדמות תרומות לעמותות חרדיות, על מנת שיקדם הקלות בסימון חלק ממוצרי החברה, כחלק מרפורמת המזון הבריא. המטרה הייתה, לפי החשד, שמוצר גבינה צהובה של חברת תנובה שיועד לסימון "שומן רווי בכמות גבוהה" ו"נתרן בכמות גבוהה", לא יסומן כך. בסופו של דבר הסימון אכן יצא לפועל. מנכ"ל תנובה, אייל מליס, נחקר גם הוא באזהרה בפרשה הזו.