השר דודי אמסלם, שלצד תפקידו כשר לשיתוף פעולה אזורי מכהן גם כשר נוסף במשרד המשפטים, ידוע בשלל המתקפות הקשות שלו על בכירי מערכת המשפט ויריביו הפוליטיים, אבל האמירה שהשמיע בצהריים (יום ד') עדיין מהווה עליית מדרגה דרמטית: אמסלם תקף, בנאום במליאת הכנסת, את היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה והצהיר שהיא "האדם הכי מסוכן במדינת ישראל". צפו במתקפה בנגן הווידאו שבתחילת הכתבה.
לדברי אמסלם, "בסוף הממשלה באמת לא שולטת, הפקידים מחליטים מה שהם רוצים. תראה את היועמ"שית, אתמול סגרו את הרכבת - הכול טוב, שדה התעופה - הכול בסדר, מדינה בכאוס - הכול בסדר. היועצת המשפטית עושה פנים ורולים ולא רואה כלום. היא לטעמי הבן אדם הכי מסוכן היום במדינת ישראל. יש היום מרד הלכה למעשה בצה"ל, והיועמ"שית לא רואה ולא שומעת. כל פקיד עושה מה בראש שלו, מי זו הממשלה? אה... הממשלה ממליצה".
2 צפייה בגלריה
(צילום: דנה קופל, אבי מועלם)
השר הוסיף: "קראנו לה שבוע שעבר לישיבת ממשלה, הגיעה עם פרקליט המדינה, עם כל החבורה. בדיחה עשתה שם, ביזתה את הממשלה. בייניש אמרה לה 'תמשיכי ככה', אהרן ברק ממשיך, קרא לה 'נפלאה'. וככה זה עובד. עד שלא נזיז אותה משם, אנחנו היינו צריכים להזיז אותה כבר אתמול, זה נזק ביטחוני. הגברת הזו לטעמי מהווה סכנה ממשית ליציבותה של מדינת ישראל דמוקרטית. תזיז אותה - פתאום תראה שכל מי שעובר על החוק נענש על פי החוק. נהפוך להיות מדינה נורמלית, שעבריין - פועלים נגדו".
אמסלם התכוון בדבריו בין היתר לישיבת הממשלה שהתקיימה בשבוע שעבר, ובה עברה היועמ"שית "זובור" של ממש על ידי השרים. חלקם קראו, בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו וכן בנוכחותה, לפטרה לאלתר - ובהם השר אמסלם. לפי ההערכות במערכת המשפט, הממשלה בראשות נתניהו שואפת להביא לפיטוריה של היועצת.
לביקורת על אופן הטיפול של מערכת אכיפת החוק בהפגנות נגד המהפכה המשפטית ונגד הממשלה התייחסה היועמ"שית אתמול, בכנס הפרקליטות. היא הדפה את הטענות ואמרה כי "לאחרונה התגברו המתקפות על מערכת אכיפת החוק ושומרי הסף במדינה. תוקפים את היושרה שלנו כאילו אנחנו מוטים לצד זה או אחר, מונעים משיקולים זרים. הטענות מקוממות וחסרות יסוד. זהו ניסיון ציני ובוטה לקעקע את הלגיטימיות של מערכת אכיפת החוק".
2 צפייה בגלריה
גדעון סער יאיר לפיד
גדעון סער יאיר לפיד
האשימו את אמסלם בהסתה. סער ולפיד
(צילום: יואב דודקביץ)

היועצת המשפטית לממשלה ציינה כי בהתייחס לתיקים שעוסקים במחאה "מופעל עלינו לחץ לקבל החלטות מסוימות בתיקים קונקרטיים שאתם מנהלים או בתיקי חקירה שאתם בוחנים. גם בייעוץ המשפטי מופעל עלינו לחץ להטות את שיקול דעתנו המקצועי ולהפר את חובתנו כשומרי סף. אני לא אירתע, ואני יודעת שפרקליט המדינה אינו נרתע גם הוא. וכך גם אתם כולכם. נמשיך לפעול כתמיד, לפי העובדות. לפי הדין".
באופוזיציה מיהרו לתקוף את אמסלם על דבריו במליאה. ראש האופוזיציה יאיר לפיד האשים את אמסלם בהסתה, וכתב בטוויטר: "היועמ"שית מוגדרת היום בידי שב"כ כמי שנמצאת בדרגת האיום הגבוהה ביותר. אם תהיתם למה - הנה התשובה". יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ אמר כי "במדינה מתוקנת אמסלם היה מפרסם התנצלות או מפוטר, אבל בממשלת הקיצוניים של נתניהו, ההסתה והתרת דמם של שומרי הסף והפיכתם לאויבים - הפכו לשיטת עבודה. מחזק את היועמ״שית וקורא לה להמשיך למלא את תפקידה ללא מורא".
גם שר המשפטים לשעבר גדעון סער, שמינה את בהרב-מיארה לתפקיד, כינה את נאומו "נאום הסתה". "'השר במשרד המשפטים', בנאום הסתה מבחיל נוסף שכולל גם אלמנטים מיזוגניים ('פנים ורולים'), חושף בגלוי את התוכנית להדחת היועצת המשפטית לממשלה. המאבק הוא נגד שלטון שלא מוכן לשום מגבלה על כוחו וחותר להיות מעל לחוק. הסכנה למדינה היא הממשלה הקיצונית בתולדות ישראל, לא היועצת המשפטית שלה".
ח"כ סער אמר במליאת הכנסת: "לפני כמה שעות עמד על הדוכן הזה השר אמסלם והתיר את דמה של היועצת המשפטית לממשלה! אין דרך אחרת להתייחס לנאום ההסתה המופרע הזה.
"השר אמסלם התיר את דמה כשאמר שהיא פוגעת בביטחון המדינה והאדם המסוכן בישראל - ואתה שר המשפטים נותן לזה יד. אתה החרשת. מתפקידך כשר המשפטים היה לתת לה הגנה מול דברי הבלע. אבל אתה מטיף מוסר לאחרים. קשוט עצמך".
במקביל, גם ראש לשכת עורכי הדין עו"ד עמית בכר הגיב לדברי אמסלם: "מגנה בתוקף את ההשתלחות הפרועה של השר אמסלם על היועצת המשפטית לממשלה. מעבר לסגנון הפוגעני והמיזוגני, הרי שהמציאות הפוכה לגמרי. היועמ"שית שומרת על עצמאות מערך הייעוץ המשפטי לממשלה ומונעת חדירה של שיקולים פוליטיים זרים לתחום אכיפת החוק במשטרה ובצבא. מערכת משפט עצמאית ובעלת מעמד והכרה בינלאומיים היא תנאי הכרחי להגנה על ביטחון המדינה ומשמשת כיפת ברזל משפטית לחיילי צה"ל וקציניו".