2 צפייה בגלריה
איציק סעידיאן
איציק סעידיאן
איציק סעידיאן. עדיין במצב אנוש
(מתוך פייסבוק )
משרד הביטחון יקים ועדת בדיקה בעקבות האירוע שבו הצית את עצמו נכה צה"ל, איציק סעידיאן בן 26 ונפצע באורח אנוש. מנכ"ל משרד הביטחון, אמיר אשל, מינה את ראש אגף התכנון במשרד, אל"מ (מיל') אליעז קרני, לעמוד בראש צוות בדיקת האירוע ולהגיש לו מסקנות ראשוניות בימים הקרובים.
אשל קיים היום (ג') תחקור ראשון של האירוע, שהוצג לשר הביטחון בני גנץ. בסיכום הדיון אמר: "מדובר באירוע מטלטל וקשה ביותר, זו חובתו משרד הביטחון לממש את החוב המוסרי של מדינת ישראל לטפל ולשקם את אלה שנשלחו להגנתה ואנו נחושים להביא לשינוי מהותי".
שר הביטחון גנץ הגיע לבקר את משפחתו של איציק סעידיאן בבית החולים שיבא
(צילום: שמוליק דודפור)

גנץ הגיע למחלקה שבה מאושפז סעידיאן במצב אנוש ואמר: "הקמנו צוות בדיקה שיבצע חקירה גם ברמה שלנו, הן בהקשר של האירוע באופן אישי והן בדברים היותר רחבים שצריך לעשות". גם מפקדו של סעידיאן בצוק איתן, מח"ט גולני דאז וכיום מתאם פעילות הממשלה בשטחים, אלוף רסאן עליאן, הגיע לבקר את הוריו בבית החולים.
2 צפייה בגלריה
בני גנץ
בני גנץ
בני גנץ עם משפחת סעידיאן בבית החולים
(צילום: שמוליק דודפור)
בהודעה שפירסם משרד הביטחון נכתב: "אנו מתפללים לשלומו של נכה צה"ל איציק סעידיאן ועומדים ברגעים קשים אלה לצד משפחתו בבית החולים. מדובר באירוע קשה מאוד המזעזע כל בן אנוש. איציק, נכה צה"ל המטופל על ידי משרד הביטחון, חווה מצוקה שהובילה אותו למעשה נואש, הנורא מכל. משרד הביטחון נושא באחריות לטפל בנכי צה"ל, ובכללם באיציק סעידיאן".
בבית החולים שיבא עדכנו היום כי הם ממשיכים להילחם על חייו של סעידיאן. "בשפה הרפואית מגדירים את זה מצב אנוש עם סכנה קריטית לחייו. הוא סובל מכוויות ברוב חלקי גופו. אנחנו עושים את מה שאפשר", עדכן פרופ' יוסי חייק, מנהל היחידה הלאומית לטיפול בכוויות.
אחיו של נכה צה"ל שהצית עצמו פרץ בבכי: "הוא ראה דברים נוראיים, ואיש לא התייחס"
(צילום: שמוליק דודפור)

מוקדם יותר פרץ בבכי אחיו של סעידיאן, אבי, ואמר לתקשורת בבית החולים: "אני מתחנן בפניכם, עם ישראל. תתפללו עליו, זה אחי הקטן, אני אוהב אותו. הוא ראה דברים נוראיים ואף אחד לא התייחס. תעזרו לכל החיילים האלה, חושבים שהם ממציאים".
הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, הגיע לבית החולים, נפגש עם בני המשפחה וחיבק את האמא, לידיה סעידיאן. "כאב גדול מאוד, אנחנו עם המשפחה, נעשה ונתמוך בכל מה שרק אפשר", אמר.
הרמטכ"ל כוכבי הגיע לבית החולים שיבא לבקר את משפחתו של איציק סעידיאן
(צילום: שמוליק דודפור)

האחות לאה דמעה אף היא בשיבא, בעת שסיפרה על אחיה הצעיר: "איציק הוא ילד מושלם, ילד טוב, ילד שמלא בנתינה. הוא הרובין הוד שלנו בבית. הוא תמיד נלחם למען חלשים. זה מה שהוא עשה עכשיו, זה לא רק למענו, זה למען אלפי חיילים שעוברים את זה ולא מקבלים כתובת".
בנט"ל, העמותה לנפגעי טראומה על רקע לאומי, דיווחו היום על עלייה של 300 אחוז בפניות לקו הסיוע מאז אירוע ההצתה. רוב הפניות השנה (71%) הן של בוגרי מבצע "צוק איתן", שבו השתתף סעידיאן. טקס הזיכרון של העמותה יתקיים הערב לאחר הצפירה וקו הסיוע יהיה פתוח במתכונת חירום מערב עד ערב יום העצמאות.
אחותו של איציק סעידיאן: "תעשו שזה יהיה המקרה האחרון"
(צילום: יאיר שגיא )

חבריו של סעידיאן סיפרו כי חווה סבל גדול אחרי שלקה בפוסט טראומה, ושעבר סיוטים מאז סיום מבצע צוק איתן. סעידיאן השתתף בליל הקרב הקשה בסגע'ייה, שבו נהרגו כמה מחבריו.
הוא הגיע אתמול אחר הצהריים למשרדי אגף השיקום עם בקבוק שנראה למאבטחים כמו בקבוק שתייה, והמתין בלובי של ועדת קביעת אחוזי הנכות אחרי שהגיש כמה בקשות להעלאת אחוזי הנכות שלו – שנדחו. בשלב מסוים הוא שפך על עצמו את הנוזל והצית את עצמו, ובחלוף דקות מצאו המאבטחים במקום מטף וכיבו אותו. במקביל, הזעיקו המאבטחים את כוחות ההצלה.
עידו גל רזון, חברו של איציק סעידיאן שהצית את עצמו: "הטיפול בו היה כושל"
(צילום: שחר גולדשטיין)

עו״ד אביעד לנצ'נר, שייצג את סעידיאן בהליך פלילי שנפתח נגדו, אמר: "מדובר באירוע שברור לחלוטין שהרקע לו הוא המצב הפוסט-טראומתי שבו איציק נמצא. כבר מהרגע הראשון עדכנתי את המשטרה והפרקליטות במצבו של איציק, אך לצערי דבריי נפלו על אוזניים ערלות. באתי לדבר איתכם על צעקתו של איציק שהביע את התרעומת כשהוגש נגדו כתב אישום כשהרקע הוא פוסט-טראומה. אני מקווה שאיציק ייצא מכאן כדי שהוא יוכל בעצמו לצעוק את צעקתו".