עימותים טלוויזיוניים בין המועמדים לנשיאות ארה"ב רגע לפני הבחירות הם בדרך כלל חגיגה לדמוקרטיה: קבוצות מכל גווני הקשת הפוליטית מתקבצות בברים או באולמות אירועים, והופכות את הערב לאירוע ספורט של ממש. השנה, הקורונה מחייבת את כולם לנהוג אחרת, וגם מסיבות הצפייה מצאו להן מתכונת חדשה, וחלקן הגדול עבר לזום.
ביידן לטראמפ בעימות: "אולי תשתוק, בן אדם?"
(צילום: רויטרס)

ארה"ב בחירות עימות מסיבת צפייה ישראלים פלורידהארה"ב בחירות עימות מסיבת צפייה ישראלים פלורידה
במסיבת הצפייה בפלורידה. כשזה טראמפ, אין התלבטות
ארה"ב בחירות עימות נשיאותי דונלד טראמפ ג'ו ביידן מסיבת צפייה זום ניו יורקארה"ב בחירות עימות נשיאותי דונלד טראמפ ג'ו ביידן מסיבת צפייה זום ניו יורק
במסיבה הדמוקרטית הווירטואלית. "המריבות היו הסחת דעת"
מסיבה וירטואלית אחת כזו, בהשתתפות אלפים, קיימה לפנות בוקר (יום ד') קבוצת הדמוקרטים הצעירים של ניו יורק. השתתפו בה בין השאר הסנאטורית קירסטן ג'יליברנד, שבעצמה התמודדה בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות, והתובעת הכללית של ניו יורק טיש ג'יימס. "כולנו בניו יורק יודעים שטראמפ הוא שוביניסט, גזען ורמאי, ושהוא ישתמש בכל תרגיל ותעלול כדי להתחזק", אמרה ג'יימס מבעד למסך זמן קצר לפני העימות.
ממש באותו הזמן, בפלורידה, התקבצה חבורה של ישראלים-אמריקנים לצפייה קבוצתית. עשרות שנים שהם חיים בארה"ב, ולא תמיד הם הצביעו לרפובליקנים, אבל נציג החבורה רפי בלום מספר שבעידן טראמפ – מבחינתם אין בכלל שאלה במי לתמוך. בעוד כשבועיים תערוך החבורה הוותיקה צעדה לאות תמיכה בנשיא, תחת הכותרות "ישראלים למען טראמפ".
ארה"ב עימות נשיאותי ראשון מסיבת צפייה לטינים למען טראמפ מיאמי דונלד טראמפ ג'ו ביידןארה"ב עימות נשיאותי ראשון מסיבת צפייה לטינים למען טראמפ מיאמי דונלד טראמפ ג'ו ביידן
מסיבת צפייה של לטינים תומכי טראמפ במיאמי, הלילה
(צילום: AP)
ארה"ב עימות נשיאותי ראשון מסיבת צפייה לטינים למען טראמפ מיאמי דונלד טראמפ ג'ו ביידןארה"ב עימות נשיאותי ראשון מסיבת צפייה לטינים למען טראמפ מיאמי דונלד טראמפ ג'ו ביידן
(צילום: EPA)
ארה"ב עימות נשיאותי ראשון לטינים תומכי טראמפ מסיבת צפייה מיאמי דונלד טראמפ ג'ו ביידןארה"ב עימות נשיאותי ראשון לטינים תומכי טראמפ מסיבת צפייה מיאמי דונלד טראמפ ג'ו ביידן
(צילום: EPA)
לאורך הערב התלהטו הרוחות בשני הצדדים. הדמוקרטים סיכמו את העימות בהצלחה מבחינתו של ביידן, אבל ניכר שהם בכל זאת מאוכזבים. "אני מותשת", סיפרה קייסי אוקיף. "זה הרגיש כמו ילדים שרבים. רציתי שתהיה לאנשים הזדמנות להבין באופן ברור מה מציע כל אחד מהמועמדים, אבל המריבות האלה היו הסחת דעת. אני חושבת שגם אנשים שרוצים לתמוך במה שטראמפ אומר ועושה לא יכולים לעשות את זה בלב שלם אחרי שהם ראו את ההצגה הזו היום".
העימות לפנות בוקר, נזכיר, היה מכוער באופן יוצא דופן. במהלך המשדר התפרץ טראמפ שוב ושוב לדבריהם של ביידן ושל המנחה כריס וואלאס, והוא והמועמד הדמוקרטי הטיחו עלבונות זה בזה. טראמפ אמר לביידן שאין בו "שום דבר חכם" ועלב בו על ההתמכרות של בנו לסמים, וביידן כינה את טראמפ "ליצן", "גזען" ו"כלבלב של פוטין", ולפחות פעמיים קרא לו לשתוק.
גם ג'וזף בן כהן ממסיבת הצפייה הדמוקרטית הרגיש שידו של ביידן הייתה על העליונה. "אני שמח שהוא הגיע ושלט במצב. טראמפ היה ילדותי. אני מאוכזב שביידן נגרר לזה, אבל יכול להבין איך אתה מרגיש כשמישהו מדבר ככה על הילדים שלך. אם פעם היינו נרעשים מכך שביידן קורא למישהו ליצן, היום זה עבר לידינו. טראמפ קורא בשמות גנאי אכזריים לכל מי שלא מוצא חן בעיניו".
א', שהשתתפה גם היא במסיבת הצפייה הדמוקרטית, מקווה שמי שהיה צריך – לדבריה – להבין מיהו טראמפ, הבין זאת הלילה: "הוא לא הסכים לגנות את הארגונים הדוגלים בעליונות האדם הלבן, וכולם ראו את זה. הוא התפאר כהרגלו בהישגים שאינם באמת שלו או אינם אמיתיים, וקיבל את האמת לפרצוף מול כל אמריקה והעולם. אני גאה במועמד שלנו. הערב הוא היה נשיאותי".
ארה"ב עימות נשיאותי ראשון תומכות טראמפ מסיבת צפייה קליפורניה דונלד טראמפ ג'ו ביידןארה"ב עימות נשיאותי ראשון תומכות טראמפ מסיבת צפייה קליפורניה דונלד טראמפ ג'ו ביידן
נשים תומכות טראמפ בצפייה משותפת בקליפורניה. "חשבנו שטראמפ יאכל אותו"
(צילום: רויטרס)
ארה"ב עימות נשיאותי ראשון מסיבת צפייה קליבלנד דונלד טראמפ ג'ו ביידןארה"ב עימות נשיאותי ראשון מסיבת צפייה קליבלנד דונלד טראמפ ג'ו ביידן
צופים בקליבלנד, אוהיו, העיר שבה נערך העימות
(צילום: רויטרס)
בקבוצת הצפייה הישראלית בפלורידה נרשמה אכזבה. "חשבנו שטראמפ יאכל אותו, אבל יצא תיקו", אומר בלום. אחת מחברות הקבוצה מסבירה: "אני מאמינה שטראמפ לא ממש היה מוכן לעימות. טראמפ טוב יותר במעשים וביידן יודע רק לדבר". היא וחבריה, אגב, חושבים שהמנחה וואלאס הוא שהיה לא הוגן כלפי טראמפ: "הוא פנה אליו בשאלות שנוסחו באופן שלילי, למשל בנושא כמו שינויי האקלים. טראמפ נאלץ רק להגן על עצמו".
יותר מכול, הקבוצה הישראלית גאה בעמדה שהציג טראמפ בכל הנוגע למה שהוא מכנה "חוק וסדר" – הצורך לשמור על הביטחון בערים אל מול מהומות כמו אלה שהתחוללו בשולי מחאת Black Lives Matter: "המסר הכי חזק של טראמפ היה המסר של חוק וסדר. ביידן לא היה מסוגל להגיד שהוא מאמין בסדר, רק בחוק".