2 צפייה בגלריה
לפיד, זועבי ובנט
לפיד, זועבי ובנט
הקואליציה תלויה ברינאווי זועבי
(צילום: אלכס קולומויסקי, ניב מוסמן/לע״מ, הדר יואביאן)
דריכות בקואליציה לקראת עוד שבוע מאתגר: לאורך סוף השבוע ענתה הח"כית המורדת לשיחות מעטות בלבד מצד ראשי הקואליציה - אך ניכר שהלחץ הכבד שהופעל עליה בשלושת הימים האחרונים נתן את אותותיו.
אנחת רווחה ראשונה נרשמה כבר ביום חמישי בערב אחרי שיחת טלפון ארוכה עם שר החוץ יאיר לפיד - והיום (ראשון) תגיע רינאווי זועבי למשרד החוץ בירושלים כדי לדון עם רה"מ החליפי בדרכים לפתרון המשבר שהתפתח מתחת לאף של ראשי הקואליציה.
את מרבית מסריה העבירה רינאווי זועבי דרך השר המקורב ביותר אליה עיסאווי פריג' ויו"ר רע"מ מנסור עבאס, שהתרשמו שאין בכוונתה להפיל את הקואליציה - אך מצד שני הובהר שתגיע לפגישה עם לפיד עם רשימת דרישות לחברה הערבית שבכוונתה לקדם בתמורה להמשך תמיכתה בקואליציה. בשעות הערב יצאה רינאווי זועבי למפגינים שהגיעו לביתה, חילקה ממתקים ואמרה: "ההחלטה שלי הייתה סופית, אנחנו נראה איך נוכל להגיע למצב שבו בנימין נתניהו לא יחזור לשלטון - אבל אני רוצה שכאבה של החברה הערבית יגיע לממשלה, ושהיא תבין שהיא צריכה להיות הוגנת".

הדרמה הפוליטית - כתבות נוספות

רוב התגובות שקיבלה הח"כית לפרישתה מהקואליציה היו קשות מאוד, וכבר בשעות הראשונות לאחר הטלת הפצצה היא דאגה להרגיע את הרוחות. גורמים בקואליציה אומרים כי המשבר הנוכחי לקראת פתרון - ולאור ההתפתחויות האחרונות נראה כי גם ההצעה לפיזור הכנסת שבליכוד שקלו להעלות להצבעה יורדת מהפרק (הצבעה שאם תיפול - לא ניתן יהיה להעלותה במשך חצי שנה, מ"א).
גורמים בקואליציה אמרו גם אמש כי המשבר הנוכחי לקראת פתרון, אולם האווירה בקואליציה עדיין קשה. בשלב זה, לא ברור כמה הקואליציה תוכל להמשיך כל עוד התחושה היא שכל חבר כנסת מרגיש שהוא יוכל לסחוט הכול. בינתיים, ייתכן שכמחווה של רצון טוב, חבר הכנסת מוסי רז ממרצ הודיע בטוויטר כי החליט להוריד את הצעתו לחקיקת חוק יסוד: השוויון מסדר היום של ועדת השרים לחקיקה בשל התנגדות האגף הימני בקואליציה. "אנחנו מחויבים ליציבות הממשלה והמשך תפקודה המוצלח בשנים הקרובות", כתב רז.
2 צפייה בגלריה
מנסור עבאס ועיסאווי פריג'
מנסור עבאס ועיסאווי פריג'
העבירו מסרים מרינאווי זועבי. מנסור עבאס ועיסאווי פריג'
(צילום: יואב דודקביץ)
שלשום, זמן קצר לפני כניסת השבת, התייחס ראש הממשלה נפתלי בנט בפעם הראשונה להודעתה של רינאווי זועבי. "אסור לוותר, אין לנו מדינה אחרת", כתב בפוסט ארוך בפייסבוק. "נכון, קשה. אבל עתיד המדינה בסכנה ולכן, כולנו חייבים לעמוד חזקים".
גם שר הביטחון בני גנץ, שנמצא כעת בביקור בארה"ב, התייחס לטלטלה בקואליציה וכתב: "לכל אלו שמדברים על נפילת הממשלה אני מבקש להזכיר - אחרי שנים של שיתוק ושל פגיעה במערכות שלטון החוק ובממלכתיות, יש לנו ממשלה מתפקדת. לא בלי קשיים – אבל היא עושה שירות טוב לאזרחי ישראל ואני מתכוון להמשיך ולעשות ככל שביכולתי כדי שהיא תמשיך לתפקד. אתגרים גדולים בפנינו, גם בביטחון, והם דורשים ממשלה יציבה, בניין כוח בהיבט הצבאי והתנהלות נכונה ואחראית".
עינב חלבי השתתפה בהכנת הכתבה
פורסם לראשונה: 22:14, 21.05.22