4 צפייה בגלריה
נפתלי בנט ג'ידא רינאווי זועבי
נפתלי בנט ג'ידא רינאווי זועבי
"חייבים לעמוד חזקים". נפתלי בנט וג'ידא רינאווי זועבי
(צילום: הדר יואביאן, יואב דודקביץ')
ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס אחר הצהריים (שישי) לראשונה למכתב הפרישה מהקואליציה של חברת הכנסת ממרצ ג'ידא רינאווי זועבי: "אסור לוותר, אין לנו מדינה אחרת", כתב בפוסט ארוך בפייסבוק. "נכון, קשה. אבל עתיד המדינה בסכנה. לכן, כולנו חייבים לעמוד חזקים".
בנט התייחס ללחצים שמפעילה האופוזיציה ותומכיה, ואמר כי "מכונת הרעל גובה מחירים. הצליחו לשבור את נפשה של עידית סילמן. חברי סיעתי מצויים תחת איומים מתמידים (כמעט בכל שבת מפגינים מול ביתו של ניר אורבך עם שילוט שמאשים אותו ברצח יהודים)".
לאחר הפרישה מהקואליציה: מנסור עבאס מגיע לביתה של זועבי
(צילום: שמיר אלבז)

הוא ציין גם את האיומים שהופנו כלפיו, בצל הגשת כתב האישום נגד פעילת הליכוד אילנה ספורטה מאשקלון: "אשתי גילת ובני הבכור יוני קיבלו מכתבי איומים עם קליע חי מאישה שמוחה נשטף, והיא משוכנעת שמשפחתי צריכה למות בשל החלטותיי. אותה אישה אומללה נמצאת בתודעה כאילו מטרתי למסור את המדינה לידי חמאס כדי ליהנות מהשלטון, והיא צריכה להציל את המדינה מהשמדה. כמובן לא מספרים לה שהממשלה הזו הפסיקה את מזוודות הדולרים לחמאס ופוגעת חזק בחמאס כאשר הם מפריחים בלון, לעומת קודמי ש'הכיל' 13 אלף טילים ורקטות. לכן עברה שנה כל כך שקטה על עוטף עזה".
לדברי בנט, "המכונה מתארת אותי ואת חבריי כאויבי הציונות. האמת הפוכה - המעשה הכי ציוני שעשיתי בחיי היה לקחת אחריות במצב קשה ולהקים ממשלת הצלה, כשידעתי שתופעל נגדי מערכה מזוויעה זו. נכון, קשה. עלינו להילחם ולנצח את הטרור הפלסטיני, ועלינו להילחם לשמור על האחדות בעם שלנו פנימה. אין לנו ארץ אחרת".
4 צפייה בגלריה
הקליע ששלחה לבית משפחת בנט
הקליע ששלחה לבית משפחת בנט
"אישה אומללה שמוחה נשטף". אילנה ספורטה ומכתב האיומים
(צילום: מוטי קמחי)
4 צפייה בגלריה
בני גנץ
בני גנץ
"נעשה הכל כדי שלישראל תמשיך להיות ממשלה מתפקדת - אתגרי הביטחון מחייבים זאת". גנץ
(צילום: יואב דודקביץ')
גם שר הביטחון בני גנץ, שנמצא כעת בביקור בארה"ב, התייחס בפוסט בפייסבוק לטלטלה בקואליציה וכתב: "לכל אלו שמדברים על נפילת הממשלה אני מבקש להזכיר - אחרי שנים של שיתוק ושל פגיעה במערכות שלטון החוק ובממלכתיות, יש לנו ממשלה מתפקדת. לא בלי קשיים – אבל היא עושה שירות טוב לאזרחי ישראל ואני מתכוון להמשיך ולעשות ככל שביכולתי כדי שהיא תמשיך לתפקד. אתגרים גדולים בפנינו, גם בביטחון, והם דורשים ממשלה יציבה, בניין כוח בהיבט הצבאי והתנהלות נכונה ואחראית".
הוא התייחס לטענות ולפיהן החלטות ביטחוניות מתקבלות ממניעים פוליטיים והבהיר: "זה לא קרה בממשלה הקודמת, זה לא קורה בממשלה הזו, וזה לא יקרה במשמרת שלי. בחיי אדם ובנושאים אסטרטגים לעתידנו, זה פשוט לא יקרה".
4 צפייה בגלריה
יאיר לפיד
יאיר לפיד
שוחח עם זועבי, וצפוי להיפגש איתה. לפיד
(צילום: יואב דודקביץ')
הבוקר התייחס לראשונה בהרחבה להחלטתה של ח"כ זועבי גם שר החוץ יאיר לפיד, שאמר כי "הממשלה הזו היא הדבר הנכון למדינת ישראל ולעם ישראל. אין לנו שום כוונה להיכנע או לוותר עליה". אתמול לפיד שוחח עימה, ובהודעה מטעמו נמסר כי השניים קבעו להיפגש ביום ראשון "ולמצוא פתרון חיובי למצב".
הבוקר הגיע יו"ר רע"מ מנסור עבאס לבית רינאווי זועבי בנוף הגליל, ואמר עם בואו: "אנחנו רוצים להבין איפה אנחנו עומדים". יו"ר מפלגתה, שר הבריאות ניצן הורוביץ, ויתר על פגישה איתה ושוחח איתה בטלפון. בקואליציה מתרשמים בינתיים שהיא יורדת מהעץ ולא תפיל את הממשלה.
הבוקר אמרה בריאיון לגלי צה"ל כי "תתמוך בקואליציה כל עוד היא קשובה לצרכי הערבית". בריאיון אחר, לרדיו א-נאס, לא שללה גם התפטרות מהכנסת - שתוביל לכניסה של מועמדת התומכת בממשלת בנט-לפיד.
אם בכל זאת רינאווי זועבי תישאר בכנסת ותחליט לתמוך בפיזורה, גם קולה של סילמן יידרש על מנת להכניס את ישראל למערכת בחירות, שתהיה חמישית בפרק זמן של שלוש שנים. במקרה שכזה, כיוון שפירוק ממשלת החילופים יגיע גם מהצד של לפיד, נפתלי בנט יישאר ראש ממשלת מעבר.