6 צפייה בגלריה
 הר הבית, רמת הגולן
 הר הבית, רמת הגולן
כוחות צה"ל בגולן והדלתות החסומות באל-אקצא
( צילום: AFP, אלבוסלה)
שלושה ימים לאחר מטח הרקטות הכבד ביותר לגליל מאז מלחמת לבנון השנייה, ירי גם מסוריה: שלוש רקטות שוגרו אמש (שבת) מסוריה לעבר שטח ישראל, כשאחת מהן חצתה לישראל ונפלה בשטח פתוח בדרום רמת הגולן. בצה"ל ציינו כי לא שוגרו מיירטים לעבר הרקטות, עקב נפילתן בשטחים פתוחים. במקביל, על רקע החשש מעימותים ליליים בהר הבית לפני עליית היהודים, מתפללים סגרו הערב את דלתות מסגד אל-אקצא. בעקבות ההסלמה הביטחונית, ראש הממשלה בנימין נתניהו הזמין את ראש האופוזיציה יאיר לפיד לעדכון ביטחוני.
התרעה על הירי מסוריה התקבלה מעט לאחר השעה 22:00 ביישומון פיקוד העורף בשטחים פתוחים סמוך למושב מיצר. גורם סורי אמר ל-ynet כי הירי בוצע מאזור קוניטרה. "שמעו את קולות השיגור באזור", אמר הגורם. בצה"ל בודקים מה מקור הירי, אך הוא בוצע מאזור שבו יש נוכחות מוגברת של פעילים פרו-איראניים, שבו צה"ל תוקף לפי פרסומים זרים מעת לעת תשתיות צבאיות ועמדות תצפית ליד הגבול. לפי הדיווחים בתקשורת הערבית, מלבד הרקטה שנפלה בשטח ישראל, אחת הרקטות נפלה בשטח ירדן והשנייה בשטח סוריה.
המועצה האזורית גולן הודיעה לתושבים כי אפשר להמשיך בשגרה מלאה. "לפני זמן קצר זוהו שלושה שיגורים. שתי נפילות מחוץ לשטח ישראל - בירדן ובסוריה, והשלישית בדרום הגולן בשטחים הפתוחים. בהתאם להנחיות פיקוד העורף השגרה נשמרת. הודעות נוספות ייצאו בהתאם לצורך", נכתב בהודעה. ארגון "חטיבת ירושלים בסוריה" לקח אחריות על השיגורים מסוריה. מדובר בארגון פלסטיני קטן שפועל בשטחה של המדינה.
חן לוי, רבש"ץ המושב מיצר שברמת הגולן, מסר: "ההסלמה בגזרת הצפון לא פוסחת על גזרת רמת הגולן. הגענו ראשונים לאירוע. לצערנו, מדובר באירוע חמור מאוד למרות שהמרגמה נפלה בשטחים פתוחים ולא בתחומי הקיבוץ. אנו קוראים לציבור להישמע להוראות כוחות הביטחון. אסור שדם תושבי ישראל יהיה הפקר".
6 צפייה בגלריה
יאיר לפיד
יאיר לפיד
נתניהו ולפיד. ראש הממשלה הזמין את ראש האופוזיציה לעדכון ביטחוני
(צילום:יונתן זינדל, אלכס קולומויסקי)
הר הבית, אמש
(צילום: אלבוסלה, אלארסאל)

מוקדם יותר אמש הודיע צבא לבנון שכוחותיו איתרו עוד משגר רקטות מוכן לשיגור. לפי הודעת הצבא, "המשגר הוכן לפני כמה ימים, והצבא מפרק אותו ומנטרל את הרקטות". המשגר אותר בשטחים חקלאיים באזור הכפר קליילה, אותו אזור שחיל האוויר תקף לאחר שממנו שוגרו מטחי הרקטות לגליל.
במטח הרקטות ביום חמישי לגליל נורו 36 רקטות. כמה בני אדם נפצעו מהירי הכבד, ונגרם נזק רב - בין היתר בשלומי ובבצת. לאחר הירי תקף חיל האוויר בלבנון, במקביל לתקיפה מסיבית יותר ברצועת עזה.
6 צפייה בגלריה
 הר הבית
 הר הבית
נעלו את דלתות המסגד. אל-אקצא
ההתחממות הזו מתרחשת בעיצומו של חודש הרמדאן, ובסופו של שבוע שבמהלכו אירעו עימותים קשים בהר הבית. מאות מתפללים במסגד אל-אקצא סגרו אמש כאמור את דלתות המסגד, לאחר שבימים הקודמים התבצרו צעירים במקום ופונו. האווירה במקום מאוד מתוחה, ובקרוב המשטרה צפויה להתחיל לפנות אותם. השוטרים ביקשו מהמתפללים שיפתחו את הדלתות מיד, אחרת הם יכנסו בכוח. יש לציין כי להעביר לילה במסגד זאת מסורת עמוקה בתרבות המוסלמית, ולא רק באל-אקצא, והיא פופולרית במיוחד בסוף חודש הרמדאן.
הסמכות ההלכתית האיסלאמית העליונה, מטיף מסגד אל-אקצא שייח איקרימה סברי, קרא: "אנו קוראים ליותר התגייסות והיערכות לכל סכנה שעלולה להשפיע על אל-אקצא. הכיבוש סביב ירושלים הוא צריף צבאי והמזימה נגד אל-אקצא נחשפה - מניעת פולחן וגירוש מתפללים".
6 צפייה בגלריה
המשגר שאותר על ידי צבא לבנון והיה מוכן לירי לכיוון ישראל
המשגר שאותר על ידי צבא לבנון והיה מוכן לירי לכיוון ישראל
המשגר שאותר על ידי צבא לבנון
ממשרד החוץ הירדני נמסר: "פינוי אל-אקצא לקראת הכניסה של כוחות הביטחון אליו רק ידחוף את המצב לעבר עוד מתיחות ואלימות, וכולם ישלמו את המחיר של המהלך הזה. אנו מזהירים מפני ההשלכות ההרסניות של המשך הפרת הסטטוס קוו על ידי ישראל, הפרעותיה לקדושת אתרי הדת ופגיעה בזכויות המוסלמים לקיים פולחן דתי בחודש הרמדאן".
בתוך כך, שר הביטחון יואב גלנט סקר בפני מזכיר ההגנה האמריקני לויד אוסטין את מתקפות הטרור האחרונות בישראל ואת ירי הרקטות לעברה בגזרות השונות. "שר הביטחון פירט על המאמצים המתמשכים והבלתי מתפשרים של מערכת הביטחון לסיכול הטרור", נמסר ממשרד הביטחון.
6 צפייה בגלריה
שר הביטחון יואב גלנט בביקורו בסולל כיפת ברזל בדרום הארץ
שר הביטחון יואב גלנט בביקורו בסולל כיפת ברזל בדרום הארץ
עדכן את מקבילו האמריקני בהסלמה הביטחונית. גלנט
(צילום: דובר צה"ל)
עוד נמסר: "שר הביטחון הדגיש את פעולותיה של איראן לערעור היציבות האזורית באמצעות שלוחיה בסוריה, לבנון ורצועת עזה, ומאמציה לעודד את פעולות הטרור נגד אזרחים ישראלים בארץ ובעולם. השר גלנט שב והדגיש את מאמצי מערכת הביטחון כדי לאפשר את חופש הפולחן, ולצד זאת למנוע עימותים בהר הבית. השר גלנט הודה למזכיר אוסטין על עמידתו האיתנה לצידה של ישראל ועל ההכרה בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני מתקפות הטרור".
מוקדם יותר מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן, קיים בנקודת הכותל המערבי בירושלים הערכת מצב ואמר: "יש קריאות להפרות סדר ואלימות בהר הבית כאשר חמאס, לאחר שהצליח לייצר אלימות ולפגוע במתפללים במסגד בלילה שקדם לערב פסח - תחילה בעלילות הגדיים שסוכלו על ידנו - מגדיל לעשות כעת בכך שטוען כי בברכת הכהנים היהודים יסתערו". על העימותים עם המתבצרים מוקדם יותר בשבוע שעבר אמר: "כולנו ראינו את הנזק שנגרם עוד בטרם נכנסנו לרחבות הר הבית - זיקוקים, שבירת דלתות וארונות, נזק לשטיחים ואפילו פגיעה בדוכן הנאומים במסגד".
דבריו של מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג׳מן בפתח הערכת המצב
(צילום: דוברות המשטרה)

היום בבוקר צפויים לעלות מאות יהודים להר הבית דרך שער המוגרבים, ותתקיים ברכת כהנים. מפקד המחוז התייחס להיערכות היום ואמר: "כמובן שנידרש גם להר הבית, לברכת הכהנים בכותל ולאירועי הנוצרים שמתקיימים במקביל. אנחנו נפעל בנחישות וברגישות על מנת להוביל את ההיערכות הזו, וחשוב שכולם יבינו שמי שמוביל לפגיעה בחופש הפולחן זה חמאס ואותם גורמים מסיתים. בסוף הסיסמה הזו והסלוגן 'אל-אקצא בסכנה' - חשוב שכולם יבינו מי באמת מסכן אותו ואת חופש הפולחן. ראינו את אותה אישה מבוגרת בתפילת יום שישי בבוקר שחוטפת אבן ממפרי סדר שהשליכו אבנים לעבר המוגרבים".
מפקד מחוז ירושלים פנה לשוטרים בהערכת המצב: "אני סומך על כל אחד ואחת מכם שנצליח יחד להוביל את הפעילות ברגישות הנכונה, בערכיות ובמבצעיות. במערכים חזקים של ביטחון שוטף עם מוכנות מבצעית ודריכות גבוהה בכלל המערכים ומעגלי ההיערכות של מחוז ירושלים".
פורסם לראשונה: 22:20, 08.04.23