2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו ביקור עומאן
בנימין נתניהו ביקור עומאן
נתניהו בביקור בעומאן ב-2018, עם הסולטן המנוח קאבוס
המדינה הבאה שצפויה לכונן קשרים דיפלומטיים עם ישראל היא הנסיכות עומאן שבמפרץ הפרסי. כך אומרים הערב (רביעי) גורמים מדיניים בכירים בתום ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון, שבמהלכו נחתמו הסכמי שלום ונורמליזציה עם איחוד האמירויות ובחריין. עומאן שלחה נציג לטקס החתימה בבית הלבן ושלשום שוחח שר החוץ גבי אשכנזי עם עמיתו מעומאן יוסוף בן עלווי.
בינתיים מעריכים בישראל שסעודיה תמתין עד לאחר הבחירות בארצות הברית לפני שתקבל החלטה אם לנרמל את קשריה עם ישראל. בירושלים שוררת אופטימיות לגבי סעודיה, וגורמים בכירים אומרים שהשאלה איננה האם תחתום על הסכם עם ישראל, אלא רק מתי. ייתכן שהסעודים יתנו את צעדי הנורמליזציה עם ישראל בהתקדמות במישור הישראלי-פלסטיני. בינתיים הם נענו לבקשה האמריקנית והסכימו שמטוסים ישראליים יטוסו מעל שמי סעודיה בדרכם אל איחוד האמירויות ובחריין, ובחזרה מהן. במקביל גם מתקיימים מגעים בין ישראל וארה"ב למרוקו על צעדי נורמליזציה.
נאום נתניהו בטקס בוושינגטון
(צילום: תומריקו | לע"מ)

רה"מ נתניהו נסע לביקור רשמי בעומאן ב-2018 בהזמנתו של הסולטן קאבוס בן סעיד שהלך לעולמו בתחילת השנה. נתניהו התארח בארמון הסולטן בבירה מוסקט בראש משלחת של בכירים ישראלים ושוחח עם הסולטן בארבע עיניים. בעקבות הביקור הותר למטוסי אל על לחלוף במרחב האווירי של עומאן בדרכם מזרחה.
עם המראתו בחזרה לישראל אמר נתניהו: "אנחנו מסיימים עכשיו ביקור היסטורי בוושינגטון, שבו חתמנו על מסמכי הכינון של שני הסכמי שלום עם שתי מדינות ערביות. את הפירות של ההסכמים הללו אזרחי ישראל יראו מהר מאוד, אבל הם יעמדו לנו לדורות. כל אחד שהיה במקום הבין שעשינו תפנית היסטורית לטובת מדינת ישראל, ולטובת השלום. אני חוזר עכשיו לארץ עם שלוש משימות: אחת - להילחם בקורונה, שתיים - להילחם בטרור, שלוש - להמשיך להרחיב את מעגל השלום".
2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו מדבר מתוך הקוקפיט במטוס
בנימין נתניהו מדבר מתוך הקוקפיט במטוס
נתניהו במטוס: "נביא שלום נוסף"
(צילום: ירון אברהם, לע"מ)
לגבי הירי מרצועת עזה לאשדוד ואשקלון אמר נתניהו: "אני לא מתפלא שהטרוריסטים הפלסטינים ירו לעבר ישראל בדיוק בזמן הטקס ההיסטורי הזה. הם רוצים להחזיר את השלום לאחור. הם לא יצליחו בזה. אנחנו נכה בכל אלה שידם שלוחה לפגוע בנו, ואנחנו נושיט יד לשלום לכל אלה שידם שלוחה לשלום איתנו".
דקות לפני הנחיתה אמר נתניהו לחברי הפמליה באמצעות מערכת הכריזה של המטוס: "אנחנו נוהגים לשיר 'הבאנו שלום עליכם', ויש רגעים שבהם המילים האלה הופכות למציאות. זה הרגע. אנחנו נביא שלום נוסף, אבל אין ספק שהתחוללה פה מהפכה גדולה מאוד שהיא טובה למדינת ישראל, לאזור, טובה לאנושות. זה לא דבר מובן מאליו להיות שותף לדבר כזה. אני מודה לכם. מי ייתן שיהיו לנו למדינת ישראל עוד הרבה טיסות (כאלה)".
את פני טיסת ראש הממשלה קידם סילון מים שנורה מכבאית של רשות שדות התעופה, כמחווה על ההישג של המשלחת בראשות רה"מ להבאת הסכמי השלום עם איחוד האמירויות ובחריין.