שידור ישיר מרצועת עזה (צילום: רויטרס)

הסלמה לאחר מות בכיר הג'יהאד האיסלאמי ששבת רעב: פועל מסין נפצע בינוני ושניים נוספים נפצעו קל אחר הצהריים (שלישי) מפגיעת רסיסי רקטה באתר בנייה בשדרות, לאחר שיגור מטח כבד של 22 רקטות לעיר ולעוטף עזה. הרקטות שוגרו זמן קצר לאחר תקיפת צה"ל ברצועה באמצעות טנקים - שהגיב על שיגורים של שלוש רקטות לעוטף עזה בשעות הבוקר המוקדמות, שהגיעו בעקבות מותו של השייח חאדר עדנאן, אסיר ביטחוני ששבת רעב בכלא בישראל במשך 86 ימים, ונחשב לבכיר הג'יהאד האיסלאמי ביהודה ושומרון.

מות בכיר הג'יהאד בכלא - וההסלמה | עדכונים שוטפים

דובר צה"ל עדכן כי מתוך 22 הרקטות שנורו אחר הצהריים ארבע יורטו ו-16 נפלו בשטחים פתוחים. במשטרה ציינו כי עד כה אותרו חמש "זירות נפילה", שלוש מהן בשדרות ושניים ביישובים נוספים בעוטף עזה. נזק נגרם גם לרכבים בשדרות, שנפגעו מרסיסי רקטה. מד"א דיווח כי טיפל במספר נפגעי חרדה, וכן באישה בת 49 שנחבלה בביתה במצב קל, בדרכה למרחב המוגן.
לאחר מכן דיווח בית החולים ברזילי באשקלון על השיפור במצבו של הפועל מסין שנפצע באורח בינוני, לאחר שתחילה מצבו הוגדר קשה. הפרופ' חזי לוי, מנכ"ל בית החולים, אמר כי "לבית החולים הגיעו חמישה נפגעים משדרות, בהם נפגע אחד שנפגע מרסיסים במקומות שונים בגופו ומצבו בינוני. לא נשקפת סכנה לחייו. עוד ארבעה נפגעו גם מרסיסים וגם מחבלות שונות. כולם מטופלים בחדרי המיון ומצבם טוב".

7 צפייה בגלריה
זירת הנפילה בשדרות
זירת הנפילה בשדרות
אחת מזירות הנפילה בשדרות
(צילום: רועי עידן)
7 צפייה בגלריה
זירת הנפילה בשדרות
זירת הנפילה בשדרות
נזק גם לרכבים

דקות לפני שיגור המטח, התושבים בשדרות ובעוטף הונחו להישאר במרחבים המוגנים. עם זאת, כשעה לאחר שיגור 22 הרקטות הודיע פיקוד העורף כי "בהתאם להערכת מצב שבוצעה, תושבי עוטף עזה אינם צריכים לשהות יותר בקרבת מרחב מוגן".
החמל המשותף של הפלגים בעזה לקח אחריות על שיגור המטח ואמר כי "זו תגובה ראשונה על הפשע שיגרור עוד תגובות מצד העם שלנו בכל הזירות. נישאר נאמנים לדם השהידים שלנו ולאסירים שלנו, הסוגייה הזו תישאר תמיד בראש סדר העדיפויות. אנו מזהירים את האויב שהמעשים הטיפשיים שהוא עלול לעשות לא יישארו ללא תגובה, ההתנגדות בשיא המוכנות".
מלשכת ראש הממשלה נמסר כי רה"מ בנימין נתניהו מקבל מהבוקר עדכונים שוטפים על המצב ממזכירו הצבאי אלוף אבי גיל. נמסר כי "נתניהו יכנס הערכת מצב בהמשך היום". במקביל נמסר מלשכת שר הביטחון יואב גלנט כי הוא סיים עדכון מצב מיוחד יחד עם הרמטכ"ל הרצי הלוי, בעקבות הירי מעזה. שר הביטחון גלנט אמר כי "כל מי שמנסה לפגוע באזרחי ישראל יצטער על כך".

7 צפייה בגלריה
זירת הנפילה בשדרות
זירת הנפילה בשדרות
זירת נפילה בשדרות
(צילום: תומר שונם)
7 צפייה בגלריה
שובל השיגורים מרצועת עזה
שובל השיגורים מרצועת עזה
שובל השיגורים מרצועת עזה
(צילום: רועי עידן)
7 צפייה בגלריה
חאדר עדנאן
חאדר עדנאן
חאדר עדנאן
הירי התרחש כאמור זמן קצר לאחר תגובת צה"ל על הירי בשעות הבוקר המוקדמות משטח רצועת עזה לעבר קיבוץ סעד שבמועצה האזורית שדות נגב בעוטף עזה. הרקטות ששוגרו בבוקר התפוצצו בשטחים פתוחים, ולא היו נפגעים בגוף. כשעה לאחר שיגור הרקטות אירע גם פיגוע ירי לעבר מכוניות בשומרון, וגבר כבן 39 נפצע קל משברי זכוכית.
הירי הבוקר הגיע כאמור כמה שעות לאחר שעדנאן נמצא ללא הכרה בתאו בבית המעצר ניצן, לאחר שביתת רעב שנמשכה כשלושה חודשים. בתום פעולות החייאה נקבע מותו בבית החולים אסף הרופא. עדנאן, בן 45 מעראבה שליד ג'נין, נעצר על ידי כוחות הביטחון בפעם ה-13 בחייו ב-5 בפברואר, ונכלא בפעם העשירית בשב"ס.
הוא פתח בשביתת רעב זמן קצר לאחר מכן, והייתה זו הפעם החמישית בסך הכול שבה שבת רעב אחרי שנעצר על ידי ישראל. הוא נעצר בפברואר בחשד לחברות בארגון טרור, תמיכה בטרור והסתה, ולפי שירות בתי הסוהר "סירב לבצע בדיקות רפואיות או לקבל טיפול רפואי".
7 צפייה בגלריה
עימותים בין כוחות צה"ל לפלסטינים בעיר חברון זריקת אבנים צמיגים בוערים
עימותים בין כוחות צה"ל לפלסטינים בעיר חברון זריקת אבנים צמיגים בוערים
מהומות בחברון לאחר מות האסיר הביטחוני
(צילום: רויטרס)
7 צפייה בגלריה
כרזות בכפר עראבה אזור ג'נין מפגינים בעקבות חאדר עדנאן
כרזות בכפר עראבה אזור ג'נין מפגינים בעקבות חאדר עדנאן
כרזות בבכפר עראבה שליד ג'נין
(צילום: AP)
גם לאחר שיגור הרקטות הבוקר, הג'יהאד האסלאמי איים בנקמה על מותו של עדנאן. "כל האופציות פתוחות בפני ההתנגדות לתגובה על פשע הרצח", אמר דובר ארגון הטרור. בארגון הודיעו גם על שביתה כללית בגדה ובעזה: "השייח והמפקד עדנאן מת מפשע שהאחריות עליו מוטלת על כתפי הכיבוש שעצר אותו והתעלם מהסבל שלו, ופעל נגדו בפשעים מכוערים, והוא ישלם את המחיר על הפשע הזה", אמרו בג'יהאד.
"עדנאן היה מאלה שסללו את הדרך עבור כל מי שתמך בחירות בפלסטין והעולם כולו". בהמשך דיווחו הפלסטינים כי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה העלתה כוננות, אבל ארגון הטרור לא אישר זאת רשמית.
חמאס איים אף הוא בתגובה, ודובר ארגון הטרור חאזם קאסם תיאר הבוקר את מותו של עדנאן כ"הוצאה להורג בדם קר על ידי שב"ס". לדבריו, "העם הפלסטיני לא יוכל לעבור על הפשע הזה בשקט ויגיב לכך בהתאם. דרך המהפכה וההתנגדות תסלים". הוא גם תקף את התנהלות הארגונים הבינלאומיים וטען שהם "עומדים מנגד ולא תומכים באסירים הפלסטיניים - ובכך מעודדים את הכיבוש להמשיך בפשעיו".