הצהרת גלנט: "חייבים לעצור את התהליך"

שר הביטחון יואב גלנט קרא אמש (שבת) לעצור את חקיקת המהפכה המשפטית, בהצהרה שעסקה בהשלכות החקיקה על הצבא. גלנט תכנן לעשות זאת כבר ביום חמישי, אך אז זומן לראש הממשלה בנימין נתניהו - ובסיום הפגישה בלשכת ראש הממשלה בירושלים, החליט לדחות את הצהרתו. את דרישת גלנט מנתניהו לעצור פרסם לראשונה ביום חמישי נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות".
אתמול שוחח עם נתניהו גם השר אבי דיכטר וקרא לו לעצור את החקיקה עד אחרי יום העצמאות. בשיחה נתניהו לא אמר שיעצור, אבל גם לא סגר את האפשרות הזאת סופית. מלבד גלנט ודיכטר, גם חברי הכנסת יולי אדלשטיין ודוד ביטן קראו לעצור את החקיקה. אם הם יצביעו נגד - אין רוב לחקיקה.
בהצהרה שמסר אמש אמר גלנט כי "ביטחונה של מדינת ישראל הוא משימת חיי. לאורך חיי הבוגרים, אני עוסק בו יומם וליל, בשליחות מדינת ישראל במדי צה"ל סיכנתי חיי עשרות פעמים וגם עתה, למען מדינת ישראל, אני מוכן להסתכן ולשלם מחיר. בשבועות האחרונים נפל דבר. אני פוגש את המפקדים והלוחמים לקראת מבצעים, בסיורים, בשטחי האימנים וחדרי תדריכים. שומע את הקולות העולים מהשטח ואני מודאג".
2 צפייה בגלריה
יואב גלנט
יואב גלנט
"שינויים משמעותיים עושים בהידברות ובשיח". גלנט
גלנט הוסיף כי "האירועים המתרחשים בחברה הישראלית אינם פוסחים על צה"ל. מכל עבר עולות תחושות של כעס, כאב ואכזבה בעוצמה בה לא נתקלתי מעולם. אני רואה כיצד מקור עוצמתנו הולך ונשחק. כשר הביטחון של מדינת ישראל אני אומר בצורה הברורה ביותר, השסע ההולך ונפער בחברה חודר לצה"ל וגופי הביטחון. זו סכנה ברורה, מיידית ומוחשית לביטחון המדינה. לדבר הזה לא אתן את ידי. אני איש ימין, חבר בתנועת הליכוד, מאמין בעקרונתיה ומחויב לערכיה, המציבים את מדינתי שראל מעל הכול. צריך שינוי במערכת המשפט. מארג היחסים שבין הרשות השופטת לבין הממשלה והכנסת דורש איזון, זה יחזק את הדמוקרטיה ויגביר את אמון הציבור. ועם זאת, שינויים משמעותיים, לאומיים, עושים בהידברות ובשיח.
"אסור לנו לפגוע באחדות העם", הוסיף גלנט. "אסור שיהיה ספק בליבן של האימהות השולחות מחר את בנותיהן ובניהן לצה"ל. ניצחונו של אחד הצדדים, ברחובות הערים, או באולמות הכנסת, הוא הפסדה המובהק של מדינת ישראל. עלינו להניח בצד את השאלות, מי התחיל ומי צודק, ולהוביל תהליך לאומי מאחד ומשתף שיחזק את מדינת ישראל וישמור על כוחו של צה"ל".
2 צפייה בגלריה
הפגנה נגד המהפכה המשפטית, קפלן, תל אביב
הפגנה נגד המהפכה המשפטית, קפלן, תל אביב
"לעצור את ההפגנות ולהושיט יד להידברות". המחאה נגד המהפכה המשפטית ברחוב קפלן בתל אביב, הערב
(צילום: טל שחר)
לדבריו, "בימים ובשבועות האחרונים, בשיחות ודיונים מאחורי הקלעים, הצגתי את תמנות המצב הביטחונית. ביקשתי, נימקתי והבהרתי. בעת הזו חייבים לעצור את התהליך כדי שנוכל לשבת ולדבר. אבל עכשיו, אני אומר זאת בקולי, באופן פומבי. למען ביטחון ישראל, למען בנותינו ובנינו. צריך לעצור בעת הזאת את תהליך החקיקה, לאפשר לעם ישראל לחגוג יחד את חג הפסח ואת יום העצמאות, ולהתאבל יחד ביום הזיכרון וביום השואה. אלו ימים קדושים עבורנו. צריך לעצור את ההפגנות ולהושיט יד להידברות. צריך לעצור מיידית כל גילוי של סרבנות, המכרסם בכוחו של צה"ל ופוגע במערכת הביטחון. למען ביטחוננו, למען אחדותנו, חובתנו לשוב אל זירת ההידברות ולזכור כי אנשים אחים אנחנו".
יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יולי אדלשטיין, אמר לאחר הצהרת גלנט כי הוא "מודה לחברי, שר הביטחון יואב גלנט שהצטרף לדרך אותה אני מוביל זה שבועות. רוב העם רוצה ומבין את הצורך בשינויים במערכת המשפט, אך יש לעשות זאת בסבלנות, בהידברות ובשיח רחב כדי להגיע להסכמה רחבה. מדינת ישראל חזקה ותמשיך להיות חזקה - יחד".
גם ח"כ דוד ביטן התייחס להצהרת גלנט וצייץ בטוויטר: "כפי שאמרתי כבר לפני מספר שבועות, צריך לעצור את החקיקה ולהיכנס להידברות מיידית ולהגעה להסכמות רחבות. מחזק את דבריו של חברי שר הביטחון".
הצהרת נתניהו, שלשום
(צילום: לע"מ)

הפגישה בין נתניהו לגלנט ביום חמישי ארכה 20 דקות, ובמהלכה שר הביטחון בעיקר השמיע לנתניהו את המצב שהוא שומע בצבא בעקבות הכוונה להמשיך לקדם את החקיקה. נתניהו הקשיב בעיקר. לפי לשכת גלנט, שר הביטחון הציג לנתניהו את השפעת תהליכי החקיקה על צה"ל ומערכת הביטחון. אחרי הפגישה, הודיע גלנט כי "לבקשת ראש הממשלה ולאור הצהרתו המתוכננת, שר הביטחון דוחה את הצהרתו".
בהצהרה שמסר לאחר הפגישה, אמר נתניהו כי הוא לא מתכנן לעצור את חקיקת המהפכה המשפטית - ובראשה חקיקת השינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים, שיעלה להצבעה בשבוע הקרוב. נתניהו התייחס גם לפגישתו עם גלנט ואמר: "שמעתי את החששות שלו מההשלכות של המצב על הביטחון הלאומי שלנו. אני לוקח הכול בחשבון, ובאותה נשימה אני חייב לומר שאין שום מקום לסרבנות. הסרבנות מסכנת את הביטחון הלאומי שלנו והביטחון האישי של כל אחד וגם אין הצדקה לסרבנות. אעשה הכול כדי להביא להרגעת הרוחות ולאיחוי הקרע בעם כי אנשים אחים אנחנו ובעזרת השם יחד נעשה, ויחד נצליח".
פורסם לראשונה: 20:13, 25.03.23