מאחז אביתר סמוך לצומת תפוח
(צילום: תנועת נחלה)

יומיים לאחר שהמתנחלים ממאחז "גבעת אביתר" שבשומרון הגישו התנגדות לצו התיחום שהוציא למקום הצבא לקראת האפשרות שיפונה, דחה פיקוד המרכז את טענותיהם בדבר חוקיות המאחז. בתגובה של הצבא נמתחה ביקורת חריפה על התנהלות המתנחלים במקום. פיקוד המרכז תיאר אותה כ"בוטה" ומסר כי הקמת המאחז אחראית להפרות הסדר שפרצו באזור, בעקבות התנגדותם של הפלסטינים להקמתו.
את מכתב התגובה של פיקוד המרכז ניסח סגן הפרקליט הצבאי הראשי, סגן-אלוף עו"ד להט שמש, והוא שיגר אותו הלילה (בין ראשון לשני) לפרקליטיהם של המתנחלים מהמאחז, עו"ד חגי ויניצקי וערן בן ארי.
• למכתב התגובה המלא - לחצו כאן
9 צפייה בגלריה
מאחז אביתר
מאחז אביתר
מאחז אביתר. "הקמתו תרמה לערעור היציבות במרחב"
(צילום: עמית שאבי)
9 צפייה בגלריה
מאחז אביתר
מאחז אביתר
(צילום: עמית שאבי)
המאחז שסמוך לצומת תפוח נקרא על שמו של אביתר בורובסקי ז"ל, שנרצח בפיגוע בצומת ב-2013, ואת ההתיישבות עצמה מנסים להקים כבר שנים. בתחילת החודש שעבר הוא הוקם מחדש, הפעם בהצלחה רבה שהפתיעה אפילו את המתיישבים עצמם, לאחר רצח יהודה גואטה ז"ל באותו צומת. בתגובה ששיגר הלילה פיקוד המרכז מצוין כי תוך זמן קצר הוקמו במאחז תשתיות מסוגים רבים ושונים, ונבנו בו עשרות מבנים שאוכלסו בעשרות משפחות - "והכול בניגוד מוחלט לדין וללא כל הסדרה קניינית או תכנונית".
בצה"ל מאשימים את המתנחלים במאחז בערעור היציבות הביטחונית באזור, בתקופה רגישה ממילא. "הקמת המאחז הבלתי חוקי בוצעה במהלך תקופה מורכבת בה התמודדו כוחות הביטחון ורשויות האזור עם אתגרים ביטחוניים משמעותיים, הן בגזרת איו"ש והן בגזרות רבות אחרות לרבות מבצע 'שומר החומות'", נכתב בתגובה.
"בנוסף, הקמתו של המאחז הבלתי חוקי תרמה לערעור היציבות הביטחונית במרחב, ובכלל כך אירעו במרחב עשרות אירועי הפרות סדר משמעותיים, דבר המשפיע על הערכת המצב הביטחונית בגזרה, ומחייב הקצאת כוחות רבים שמוסטים ממשימות מבצעיות אחרות, על כל המשתמע מכך".
9 צפייה בגלריה
מאחז אביתר
מאחז אביתר
מאחז אביתר. הבנייה נמשכת למרות הצו
(צילום: עמית שאבי)
9 צפייה בגלריה
אביתר
אביתר
(צילום: עמית שאבי )
''יחידות ההטרדה הלילית'' בכפר ביתא שסמוך למאחז אביתר

בתגובה מצוין כי צו התיחום הוצא לאחר "נקיטת הליכי אכיפה פרטניים ביחס לחלק משמעותי מהמבנים שהוקמו במאחז". רק לאחר מכן, נכתב, "החליט מפקד כוחות צה"ל באזור, כי קיים צורך ממשי בהכרזה על שטח המאחז הבלתי חוקי כשטח מתוחם, וזאת לשם התמודדות אפקטיבית עם ההפרה הבוטה והמתמשכת של הדין, שבאה לידי ביטוי בהקמת המאחז הבלתי חוקי, ולשם שמירה על ממשל תקין ועל הסדר הציבורי באזור".
התגובה הזו מגיעה אחרי שכפי שפורסם לראשונה ב-ynet המתנחלים הגישו השגה נגד צו התיחום שניתן למאחז – וטענו כי ניתן להסדיר אותו. בין היתר הציגו המתנחלים תצלומי אוויר בהם נראה כי השטח לא מעובד וטענו כי לא מדובר באדמות פרטיות אלא באדמות שאפשר להסדירן.
בתגובה ששיגר כעת פיקוד המרכז נדחתה גם הטענה בנוגע לאדמות שעליהן יושב המאחז: "המקרקעין בהם הוקם המאחז אינם מוכרזים או רשומים כאדמות מדינה, וממילא הממונה על הרכוש הממשלתי לא העניק כל היתר לשהות בהם או לבצע בהם כל שימוש, ולא הוצגה בפני רשויות האזור כל אסמכתא לכך שבעל הזכויות במקרקעין, יהא אשר יהא, התיר לבצע בהם שימוש. לפיכך, אף הטענות בעניין מעמדם האפשרי של המקרקעין, אשר אינן נתמכות בעמדה מקצועית של גורם מוסמך, אינן מבססות כל היתכנות להסדרת המאחז, וממילא, אינן גורעות במאומה מתוקפה של ההכרזה".
9 צפייה בגלריה
הפגנה ו הטרדה לילית של פלסטינים באזור הכפר ביתא נגד מאחז אביתר
הפגנה ו הטרדה לילית של פלסטינים באזור הכפר ביתא נגד מאחז אביתר
מעתיקים מעזה. הפלסטינים מהכפר הסמוך ביתא מטרידים את מנוחת תושבי המאחז
(צילום: AFP)
9 צפייה בגלריה
הפגנה ו הטרדה לילית עם לייזר של פלסטינים באזור הכפר ביתא נגד מאחז אביתר
הפגנה ו הטרדה לילית עם לייזר של פלסטינים באזור הכפר ביתא נגד מאחז אביתר
"יחידות ההטרדה הלילית" של הפלסטינים משתמשים גם בפנסים רבי-עוצמה
(צילום: AFP)
בסיום מכתב התגובה מציין פיקוד המרכז כי "מפקד כוחות צה"ל באזור ביקש להדגיש כי מרשיכם הפרו את הדין בצורה בוטה וחמורה, הקימו תוך זמן קצר ביותר עשרות מבנים שאוכלסו על-ידי עשרות משפחות, ואף המשיכו להקים בשטח המאחז מבנים ותשתיות לאחר החתימה על ההכרזה על שטח מתוחם, חרף העובדה שההכרזה אוסרת באופן מיידי על המשך הבנייה בשטח המתוחם. מדובר בהתנהלות בוטה וחמורה ביותר, שמצביעה על חוסר תום לב ותורמת להפרת הסדר הציבורי ושלטון החוק באזור, ובשום דרך לא ניתן להשלים עימה".
כפי שציין פיקוד המרכז בתגובתו, סביב המאחז התפתחו עימותים בשבועות האחרונים בין כוחות הביטחון לפלסטינים המתגוררים בסמוך למקום, באזור הכפר ביתא. בעימותים הללו כבר נהרגו ארבעה פלסטינים. במסגרת המאבק החלו הפלסטינים לקיים הפגנות ליליות שמכונות בפיהם "הטרדה לילית", בדומה להפגנות וההתפרעויות הליליות שנערכו בגבול רצועת עזה במקביל ל"צעדות השיבה" מ-2018.
במסגרת "ההטרדה הלילית" בביתא, מדי ערב בשעות החשכה מתכנסים עשרות ולעיתים אף מאות פלסטינים סמוך למוקד העימותים, מבעירים צמיגים, מיידים מטעני צינור שיוצרים פיצוצים חזקים, משתמשים באמצעי לייזר לסינוור ובפנסים רבי עוצמה – הכול במטרה להפריע את מנוחת הערב ביישובים היהודיים הסמוכים, ולייצר תעסוקה מתישה לכוחות הביטחון שפועלים במקום.
ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, מסר בתגובה: "זוהי בושה וכלימה לקרוא שרשות של צה"ל ומשרד הביטחון מסתמכת על התפרעויות של מחבלים מביתא כטיעון לעקור יישוב בישראל. אין פרס גדול מזה לטרור. בחמאס יכולים להדפיס את המכתב של משרד הביטחון ולתלות אותו על הקירות בביתא ובשכם. זהו פרס כפול: גם לעסוק באובססיביות בהריסת יישוב שקם כתגובה ציונית לפיגוע, וגם לתת פרס מובהק לטרור. זו הקריצה לטרוריסטים להתפרע ולזרוק אבנים על חיילים ועל אזרחים".