יעלון ל-ynet: "עזבו את אחוז החסימה"
(צילום: משי בן עמי)

יו"ר מפלגת תל"ם משה (בוגי) יעלון מסביר את הפיצול מיו"ר האופוזיציה יאיר לפיד ויש עתיד: "יש אנשים שאורים לי 'היינו מצביעים לך אם לא היית מחובר ליש עתיד' ויש אנשים שאמרו שיצביעו להם אם לא אהיה שם". בריאיון באולפן ynet הבוקר (ב') אמר: "יש עניין וצורך לבדוק כל חיבור שיגרום להגדלת המנדטים כדי ליצור אלטרנטיבה שלטונית. לפיד הוא איש מצוין. אין לנו מנוס אלא לעשות את המהלך, ואני נפרדתי ממנו וכל הקשקושים האלה, ויכול להיות שנתחבר בעתיד, כרגע צריך למצות את המהלך".
יעלון טוען כי "היינו צריכים מזמן כאופוזיציה ליצור אלטרנטיבה שלטונית, לזה אני חותר ולא אומר את זה פעם ראשונה. כשעמדנו על דעתנו, ולא ישבנו תחת נתניהו, לפיד ואני ויצרנו סיעה משותפת של שתי המפלגות אנחנו אפילו לא מגיעים לאחת ועוד אחת שווה שתיים, אנחנו מגיעים לפחות משתיים יחד".
6 צפייה בגלריה
משה יעלון
משה יעלון
קורא לגנץ לרדת מהבמה, אך מסרב להגיד אם יעשה זאת בעצמו. יעלון
(צילום: הדר יואביאן)
6 צפייה בגלריה
יאיר לפיד באולפן ynet
יאיר לפיד באולפן ynet
יאיר לפיד באולפן ynet
(צילום: קובי קואנקס)
אנחנו לא מבינים למה? צריך לאחד ואתה מפצל. "מדינת ישראל נמצאת במצב חירום וזו לא פעם הראשונה שאני אומר את זה, הנתונים מראים שאנחנו במצב קשה גם מבחינת הקורונה עם החיסונים וטוב שיש, צריך לנהל את המדינה עם הקורונה לעוד תקופה ארוכה ולא להביא לסגרים והשבתת המשק והחינוך. יש פה הרבה שיקולים פוליטיים ולא מקצועיים ואומרים את זה הרופאים. מי שהצטרף אליי זה פרופ' חגי לוין, היה שם, בוועדה המייעצת לקבינט הקורונה. אומר את זה השר לשעבר יזהר שי שהיה שם בקבינט".
יעלון סירב להתייחס לאפשרות שלא יעבור את אחוז החסימה: "תעזבו את אחוז החסימה". והבהיר כי לא יעשה "מעשים לא אחראיים", כלשונו. הוא ציין: "זה יעמוד למבחן עד 4 בפברואר, תאריך הגשת הרשימות, ואנחנו צריכים להביא אלטרנטיבה שלטונית. אם אחת ועוד אחת שווה פחות משתיים אז עדיף שכל אחד ילך בנפרד".
השקת הקמפיין של תל"ם, אמש
(צילום: בנוביץ תקשורת)

6 צפייה בגלריה
מפלגת תל"ם
מפלגת תל"ם
מועמדי תל"ם לכנסת
(צילום: איתמר שאול)
אם אתה רואה חיבורים אז למי? "אני חושב שהבחירות האלה באופן מובהק, אפשר לצחוק על זה ולגחך על זה, האם נתניהו ימשיך להזיק לישראל או שכתנאי הכרחי הוא יזוז כדי שיהיה תיקון. כל מי שיהיה שותף לתיקון אני אהיה שם ואם זה לא יהיה אז אני לא אהיה שם. תראו מה קרה כאן רואים בסקרים, חצי מהקולות של כחול לבן כדי להזיז את נתניהו נמצאים אצל בנט וסער. זה אומר משהו על מה שהיינו, יש עתיד-תל"ם".
"על גנץ לרדת מהבמה הפוליטית. יש פגיעה במעמד הרמטכ"לים בגללו ובגלל אשכנזי. הם גרמו לאזרחים להרגיש נבגדים"
הוא התחמק מהשאלה כיצד יגדיל את קהל המצביעים ואמר כי "הבחירות האלה הן לא ימין או שמאל, יש דיונים על ימין ושמאל גם מדיני וגם כלכלי, זה לא העניין. אלא האם זו תהיה מדינה עם הנהגה ישרה או מושחתת".
יעלון גם סירב לתת תשובה חד משמעית האם הוא רואה את יו"ר יש עתיד יאיר לפיד כמועמד לראשות הממשלה: "אם מצביעי כחול לבן, המאוכזבים, הולכים לבנט וסער, למרות שהם יודעים שזה סמוטריץ', אלקין ושקד שנתנו גיבוי לנתניהו אני טוען שצריך לבדוק את עצמנו". הוא הבהיר: "קודם כל לפיד לשבחו - יש לו מפלגה יציבה, תשע שנים, לא כל אחד מקים מפלגה ובונה מפלגה שמחזיקה מעמד על המפה. הוא יכול להיות ראש ממשלה הרבה יותר טוב מנתניהו, אני משוכנע בזה. השאלה מה הציבור חושב והציבור חושב כל מיני דברים אז בוא נראה איך עושים את המהלך".
6 צפייה בגלריה
גדעון סער בריאיון באולפן
גדעון סער בריאיון באולפן
שולל איחוד עם סער לפני הבחירות: "כקואליציה אפשר לחבור"
(צילום: הדר יואביאן)
הוא לא שלל אפשרות לחיבור עם תקווה חדשה בראשות גדעון סער לפני הבחירות, אך ציין: "כקואליציה אפשר לחבור". לדבריו, "אם סער יעמוד במילתו ולא כמו שהיה עד עכשיו כשהיה במנזר השתקנים אז למה לא?". יעלון הזכיר כי השר לשעבר זאב אלקין והרכש החדש במפלגתו של סער תקף אותו על אובססיביות לנתניהו. "פתאום הוא גילה שזה פולחן אישיות ושיקולים זרים? מספיק", אמר.
הוא אמר כי רצונו הוא להוריד את ראש הממשלה בנימין נתניהו מהשלטון. "זה לא כל מה שחשוב. לכן אני מגבש רשימה של אנשים עם יכולות. יש לי את אורלי פרומן שבאה מעולם החינוך ואת יזהר שי ואת קארין מאיר רובנשטיין שבאים מההייטק, צריך להניע מנועי צמיחה יש פה אנשים מתחום הרפואה למשל הבריאות".
הוא קרא לשותפו לשעבר, יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ "לרדת מהבמה הפוליטית". לדבריו, "השגיאה שלו היא שגיאה קשה, היא פגעה באמון הציבור עם מצביעי כחול לבן שלא רצו לתת מנדט לנתניהו והם במקום שהם נמצאים זה פגיעה באמון, יש פגיעה שהיא אגבית במעמד הרמטכ"לים, גם הוא וגם אשכנזי קיבלו החלטה שגורמת להרבה אזרחים בישראל להרגיש נבגדים".
יש כאלה שמציעים אותו דבר לך, יש סיכוי שלא נראה אותך רץ? "אהיה על המגרש כל עוד אני חושב שאני מועיל. כל עוד אני חושב שיש לי מה לעשות, עזבו אותי מהאגו, זה לא מעניין אותי, לא הכסאות והתפקידים. ישראל בצרה בשעת חירום וצריך להתגייס להציל אותה. במקום הזה אני אהיה".

המועמד החשוד בשוחד שהודח: "שיקר לי"

יעלון התייחס גם לעורך הדין איימן אבו ריא, המועמד הערבי שהציג אמש כחלק מרשימתו, ומאז הספיק להדיחו מהרשימה לאחר שגילה שהוא חשוד בעבירת שוחד. "הוא טען שזה משהו שסגור וקרה לפני שנתיים וחצי. הוא אמר שאין כלום. מאחר שקמנו בסערה אז ביררתי קודם כל אישית ואחר כך כן גיליתי שיש רישום פלילי, תיק פתוח ומסתבר שלא אמר את האמת ולכן מיד שוחחתי איתו והבנתי שהיו דברים לא תקינים. אני מקווה שהוא יזוכה בסוף, אבל חשודים לא יהיו לי ברשימה, בוודאי לא עם כתבי אישום".
לח"כ יעלון עבר בעייתי עם בחירת מועמדים לכנסת. לפני שהתאחד עם יו"ר כחול לבן בני גנץ אי-אז בתחילת 2019 הביא יחד איתו את גדי יברקן, שעזב לליכוד והיום מכהן כסגן השר לביטחון הפנים, וכן את יועז הנדל וצבי האוזר - שניהם בסופו של דבר ישבו תחת נתניהו. יעלון הודה: "אני לא גאה בזה. יש לי איזו חולשה שאני נותן אמון באנשים כל עוד לא הוכח אחרת".
6 צפייה בגלריה
עו"ד איימן אבו ריא ומשה בוגי יעלון
עו"ד איימן אבו ריא ומשה בוגי יעלון
"לא אמר לי אמת". עו"ד אבו ריא וח"כ יעלון
(צילום: אבי מועלם)
אמרת שלא היו אצלך אנשים עם כתב אישום, מה עם עו"ד גונן בן יצחק? "גונן בן יצחק מה שהוא עשה ואני מכיר את האירוע הזה היטב כי אני הייתי שם במחאה. כשהוא בלם בגופו מכת"זית. אחר כך בוועדת הפנים המשטרה נדרשה לא להפעיל את זה כי זה הופעל באופן לא מידתי וסיכן חיים אני חושב שעל זה מגיע לו צל"ש".
מה מבדיל בינך לאוחנה שאומר שהכתב אישום נגד נתניהו מופרך? "בן יצחק לא חשוד באישור צוללות למצרים, בהחזקת מניות שהרוויח מהם או שני בני דודים שלו. לא חשוד לא באלף לא באלפיים וארבעת אלפים. הוא חשוד על משהו שבסוף יקבל צל"ש, לא תהיה שום הרשעה. במקום שבו משטרה פעלה באופן לא מידתי".
יעלון התייחס גם להודעתו בעבר כי הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט יצטרף לרשימתו כמספר שתיים, דבר שהוכחש, ובסופו של דבר איזנקוט הודיע כי לא יצטרף כרגע לפוליטיקה. "צר לי שאייזנקוט לא נכנס", אמר. "אני מאוד רציתי שיבוא. בסוף החליט, נסוג, נקווה שמתישהו יתרום למרחב הפוליטי הישראלי".
6 צפייה בגלריה
גדי איזנקוט
גדי איזנקוט
"צר לי שהוא לא נכנס, מאוד רציתי שיבוא". הרמטכ"ל לשעבר איזנקוט
(צילום: יאיר שגיא)
הוא נפגע? "תראי מספרים סיפורים כאלה. לפוליטיקה צריך עור של פיל, לא כל אחד מקבל את זה בצורה כזאת כשנכנסים לפוליטיקה לצערי זה לא כמו בצבא, יש היררכיה, ולכן צריך לבוא נחוש מאוד כדי להתמודד".
מיש עתיד נמסר בתגובה: "רק יש עתיד גדולה תביא ממשלה שפויה וליברלית. כל מי שרוצה להחליף את השלטון חייב להתייצב מאחורי לפיד. אנחנו מאחלים לבוגי הצלחה בהמשך הדרך".
מהליכוד נמסר בתגובה: "בזמן שראש הממשלה נתניהו מביא מיליוני חיסונים ומוציא את ישראל מהקורונה, בוגי עסוק בלקפוץ בין מפלגות. מורשת יעלון היא עוד הוכחה שלא כל רמטכ״ל צריך לקפוץ לפוליטיקה".