4 צפייה בגלריה
חשבונו של טראמפ לאחר שהושעה
חשבונו של טראמפ לאחר שהושעה
"חשבון מושעה". העמוד של הנשיא טראמפ בטוויטר לאחר ההשעייה
(צילום מסך)
חברת טוויטר הודיעה הלילה (בין שישי לשבת) כי חסמה לצמיתות את חשבונו האישי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ברשת החברתית, בשל סכנה להסתה לאלימות.
"לאחר בחינה מדוקדקת של ציוצים מחשבון המשתמש realDonaldTrump וההקשר סביבם, השעינו לצמיתות את החשבון בשל סכנה להמשך הסתה לאלימות", מסרה החברה לאחר שהשביתה את החשבון.
4 צפייה בגלריה
ארה"ב מפגינים למען דונלד טראמפ ליד הקפיטול לפני הצבעת ה קונגרס אישור תוצאות בחירות
ארה"ב מפגינים למען דונלד טראמפ ליד הקפיטול לפני הצבעת ה קונגרס אישור תוצאות בחירות
טראמפ משלהב את תומכיו לפני ההתפרעויות, השבוע
(צילום: AP)
טראמפ מודה ששלטונו מגיע לסופו
(צילום: רויטרס)

לאחר מכן טראמפ השתמש בחשבונו הרשמי של נשיא ארצות הברית, שעדיין פעיל, כדי להגיב על ההשעיה. "כפי שאני אומר זה זמן רב, טוויטר הלכה יותר ויותר רחוק במניעת חופש הביטוי, והערב עובדי טוויטר פעלו במתואם עם הדמוקרטים והשמאל הקיצוני כדי להסיר את החשבון שלי מהרשת, להשתיק אותי - ואתכם, 75 מיליון הפטריוטים הנהדרים שהצביעו לי".
עוד כתב טראמפ: "טוויטר היא אולי חברה פרטית, אבל ללא עזרת הממשל היא לא הייתה יכולה להתקיים זמן כה רב. אני צופה שכך יקרה. ניהלנו משא ומתן עם כמה אתרים אחרים ונמסור הודעה משמעותית בקרוב, בעוד אנחנו שוקלים לבנות פלטפורמה משלנו בעתיד הקרוב. לא ישתיקו אותנו! בטוויטר אין חופש ביטוי. הם רק עוסקים בקידום רשת של השמאל הקיצוני שבה כמה מהאנשים המרושעים ביותר בעולם מורשים לדבר באופן חופשי". כעבור דקות מחקה טוויטר את הציוצים הללו. לאחר מכן הושעה גם החשבון הרשמי של צוות הקמפיין של טראמפ.
ביום רביעי חסמה טוויטר זמנית ל-12 שעות את חשבונו של טראמפ, שלו היו יותר מ-88 מיליון עוקבים, בעקבות ההתפרעויות של תומכיו בגבעת הקפיטול בוושינגטון. החברה גם הזהירה כי "הפרות נוספות" בחשבונו של הנשיא יובילו להשעיה קבועה של החשבון. ביום חמישי הופעל חשבונו מחדש והוא פרסם סרטון שבו הכיר בכך שג'ו ביידן יהיה הנשיא הבא של ארה"ב.
4 צפייה בגלריה
חשבונו של טראמפ לפני שהושעה
חשבונו של טראמפ לפני שהושעה
חשבונו של טראמפ לפני שהושעה
על טוויטר הופעלו לחצים רבים לנקוט צעדים חמורים נגד טראמפ בעקבות האירועים הקטלניים בוושינגטון. המהלך של טוויטר שולל מטראמפ כלי רב עוצמה שבו הוא השתמש כדי ליצור קשר ישיר עם העם האמריקני במשך יותר מעשור. לאורך השנים הוא ניצל את טוויטר כדי להודיע על מהלכים מדיניים, לתקוף יריבים, לעלוב באויבים, לשבח את בעלי בריתו ואת עצמו, ולהפיץ מידע כוזב. כמה פעמים הוא אף פיטר בעלי תפקידים בממשלו בציוץ בטוויטר. מנהיג המעצמה החשובה בעולם צייץ בקצב מסחרר, שלעתים הגיע ליותר ממאה ציוצים ביום.
במשך זמן רב נתנה טוויטר לטראמפ ומנהיגי עולם נוספים פטור מהכללים שלה נגד מתקפות אישיות, דברי שטנה ועוד. אך בהודעה שפרסמה בבלוג החברה פירטה טוויטר כי בציוציו האחרונים טראמפ האדיר אלימות, כאשר הם נקראים בהקשר של ההתפרעויות בגבעת הקפיטול ותוכניות הנפוצות ברשת להפגנות חמושות סמוך להשבעתו של ביידן לנשיאות.
בציוצים הללו הודיע טראמפ כי לא יגיע לטקס ההשבעה של יורשו והגדיר את תומכיו "פטריוטים אמריקנים", באומרו שיהיה להם "קול ענק בעתיד לבוא". בטוויטר הסבירו כי המסרים הללו "צפויים לתת השראה לאחרים לחקות את מעשי האלימות שהתרחשו ב-6 בינואר, וכי יש כמה סימנים לכך שהם התקבלו והובנו בתור עידוד לעשות כן". עוד אמרו בחברה כי "תוכניות להפגנות חמושות בעתיד כבר החלו להתפשט בטוויטר ומחוצה לה, כולל הצעה למתקפה נוספת על גבעת הקפיטול ב-17 בינואר".
4 צפייה בגלריה
מהומות מפגינים תומכים של טראמפ עם מסכות גז נכנסים ל בית הנבחרים גבעת הקפיטול ארה"ב
מהומות מפגינים תומכים של טראמפ עם מסכות גז נכנסים ל בית הנבחרים גבעת הקפיטול ארה"ב
"הציוצים ייתנו השראה לחקות את מעשי האלימות של 6 בינואר"
(צילום: MCT)
הרשתות החברתיות פעלו נגד חשבונותיו של טראמפ לאור האירועים האלימים בוושינגטון. מוקדם יותר השבוע הודיעה פייסבוק על השעיית חשבונו של טראמפ לפחות עד תום כהונתו כנשיא. הוא צפוי להעביר את השלטון לנשיא הנבחר ביידן ב-20 בינואר.
במקביל לחסימת החשבון של טראמפ בטוויטר, גוגל הסירה הלילה מחנות האפליקציות שלה את פרלר, הרשת החברתית הדוגלת במינימום התערבות בתכנים ומזוהה עם חוגי הימין בארה"ב. ענקית הטכנולוגיה הסבירה כי הסיבה היא "פרסומים באפליקציית פרלר שמנסים לעודד אלימות בארה"ב", וציינה כי בחודשים האחרונים פנתה לרשת החברתית בבקשה להסיר תכנים כאלה.
בנוסף לגוגל, גם אפל מאיימת להסיר את האפליקציה מהחנות שלה - האפסטור - והיא הציבה לה אולטימטום של 24 שעות. במכתב ששלחו לפרלר, כתבו נציגי ענקית הטכנולוגיה כי משתמשים ברשת החברתית דנו ביניהם בנסיעה לוושינגטון הבירה עם כלי נשק. נכון לעכשיו האפליקציה עדיין זמינה בחנות של אפל.
בתוך כך הודיעה הלילה יו"ר בית הנבחרים של ארה"ב ננסי פלוסי כי אם טראמפ לא יתפטר, הדמוקרטים יקדמו את הליך ההדחה נגדו. שלושה חברי קונגרס דמוקרטים הפיצו טיוטה של כתב ההדחה באשמת "הסתה להמרדה". בטיוטה נכתב: "דונלד טראמפ היה מעורב בפשעים חמורים והתנהגות בלתי הולמת בכך שהסית ביודעין לאלימות נגד השלטון בארצות הברית" עוד נכתב בטיוטה כי טראמפ הוכיח שהוא יהווה "איום לביטחון הלאומי, הדמוקרטיה והחוקה אם הוא יורשה להישאר בתפקידו".
במקביל הסנאטורית הרפובליקנית ליסה מורקובסקי קראה לטראמפ להתפטר. "אני רוצה שהוא יתפטר. אני רוצה אותו בחוץ. הוא גרם מספיק נזק", אמרה הסנאטורית מאלסקה בריאיון לעיתון מקומי במדינתה.