2 צפייה בגלריה
מאהל בדיקות קורונה נתב"ג
מאהל בדיקות קורונה נתב"ג
מאהל בדיקות קורונה בנתב"ג
(צילום: טל שחר)
בבדיקות ה-PCR והריצוף הגנטי הנעשות לנוסעים החוזרים לארץ בנתב"ג, התגלו בשבוע האחרון שלושה מקרים הנושאים מוטציה חדשה של נגיף הקורונה. ממשרד הבריאות נמסר כי מדובר בווריאנט BA4, המתפשט כעת בדרום אפריקה ומייצר שם עלייה בתחלואה. מאומת אחד חזר מדרום אפריקה, אחד מסינגפור ואחד מאיטליה.
מעבר לכך, אין עדיין מידע נוסף בנוגע לווריאנט זה, ומשרד הבריאות ממשיך לעקוב.
חובת המסכות בוטלה: מה אומרים הישראלים?
(צילום: רועי עידן, נדב אבס )

פרופ' סיריל כהן, מומחה למערכת החיסון מאוניברסיטת בר אילן, הסביר ל-ynet כי וריאנט BA4 הוא "אח" של האומיקרון, בדומה לווריאנטים שקדמו לו - BA.2 ו-BA.3 שכבר אותרו בארץ. "אם מסתכלים על ה-BA4 רואים שהוא התגלה במספר מקומות כמו ארה"ב, בוטסואנה, דנמרק ובריטניה, ומוקדם להגיד אם הוא אלים יותר, וזה לא נראה כך. הוא וה-BA5 נמצאים על הרדאר של ארגון הבריאות העולמי. לגבי BA4, אותרו רק כ-200 מקרים שלו ונראה שיחסית לווריאנטים אחרים הוא עדיין צעיר מבחינת הנוכחות שלו", אמר כהן.
בחודש שעבר אותר בישראל וריאנט BA.3, משושלת האומיקרון. הווריאנט אותר בעולם בחודש פברואר והתפשט ברחבי העולם, אך לא במהירות של קודמיו בשושלת האומיקרון. בתחילת החודש שעבר הודיע ארגון הבריאות העולמי כי הוא עוקב אחר תתי זנים נוספים ממשפחת האומיקרון, הכוללים את הזנים BA.2 ,BA.1.1 - שהופך לדומיננטי יותר ויותר בעולם - ו-BA.3. ככל שידוע, BA.3 אינו מדבק כמו קודמיו - ואינו נחשב למסוכן יותר.
2 צפייה בגלריה
פרופסור סיריל כהן
פרופסור סיריל כהן
פרופ' סיריל כהן. "הווריאנט צעיר, אבל נראה שאינו אלים"
(צילום: יריב כץ)
הווריאנט החדש אותר כשברקע ההחלטה על ביטול חובת עטיית המסכות בחללים סגורים, שנכנסה לתוקף רק במוצאי השבת האחרונה. בהתאם להחלטת ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ, ובעקבות המלצת משרד הבריאות, הוסרה החובה לעטות מסכות בחללים סגורים - למעט במקומות בעלי פוטנציאל הדבקה גבוה - בתי חולים, מרפאות וקופות חולים, ארגונים המעניקים שירותי רפואת חירום, מוסדות "מגן אבות ואימהות" כבתי אבות ומוסדות גריאטריים וטיסות בינלאומיות. בנוסף, גם אדם הנמצא בדרכו למקום הבידוד נדרש עדיין לעטות מסכה. ‏במשרד הבריאות המליצו לאוכלוסיות בסיכון להמשיך ולעטות מסכה בחללים סגורים.
החובה לעטות מסכות בוטלה גם בשנה שעברה, בחודש יוני – אז הממשלה הקודמת בשלהי כהונתה החליטה על הסרת כלל הגבלות הקורונה. אבל פחות משבועיים לאחר מכן הממשלה החדשה הודיעה על חזרת המסכות, עקב העלייה במספר המאומתים בתחילת הגל הרביעי.