חילופי האש בין כוחות הביטחון לחמושים במחנה הפליטים ג'נין

כוחות הביטחון עצרו אמש (שני) במחנה הפליטים ג'נין את בסאם א-סעדי, ראש הג'יהאד האיסלאמי במחנה הפליטים ג'נין. הפעילות, שאותה ביצעו מסתערבי משמר הגבול איו"ש ולוחמי סיירת נח"ל, לוותה בחילופי אש בין הכוחות לבין חמושים פלסטינים שירו מקרבת המבנה שבו התבצר א-סעדי. במהלך הפעילות נתפסו גם אמצעי לחימה רבים, בהם אקדח, מחסניות וכדורי M-16, וכן כסף מזומן רב.
א-סעדי התנגד לפי צה"ל למעצר, ונפצע באורח קל מכלב שהשתתף בפעילות יחד עם הלוחמים. במהלך מבצע המעצרים הושלכו מטעני חבלה לעבר הלוחמים. לא היו נפגעים בקרב הכוחות, חמוש פלסטיני אחד נהרג בחילופי האש. "עם כניסת הלוחמים לג'נין נפתחה אש חיה של מספר מחבלים לעבר הלוחמים שהגיבו בירי חי, זוהו מספר פגיעות במחבלים חמושים", נמסר בהודעה משותפת של דוברות המשטרה ודובר צה"ל. יחד עם א-סעדי נעצר גם חתנו אשרף ג'דע. נמסר כי שניהם חשודים בפעילות טרור, וכי הם נעצרו בהכוונה של שב"כ.
7 צפייה בגלריה
חילופי אש בין כוחות צה"ל לחמושים במחנה הפליטים ג'נין
חילופי אש בין כוחות צה"ל לחמושים במחנה הפליטים ג'נין
פעילות הכוחות במחנה הפליטים ג'נין
7 צפייה בגלריה
בסאם א-סעדי
בסאם א-סעדי
בסאם א-סעדי
7 צפייה בגלריה
האמל"ח והכסף המזומן שנמצאו בעת מעצר בסאם א-סעדי
האמל"ח והכסף המזומן שנמצאו בעת מעצר בסאם א-סעדי
אמצעי הלחימה והכסף שנתפסו במהלך המעצר
(צילום: דוברות המשטרה)
הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי איימה בעקבות המעצרים: "אנו מודיעים על כוננות והעלאת המוכנות בקרב לוחמינו והיחידות הלוחמות, בתגובה לתוקפנות נגד המפקד הבכיר השייח בסאם א-סעדי ומשפחתו לפני זמן קצר בג'נין. מזהירים את ישראל מפגיעה בחייו של א-סעדי, ומוכנים להגיב על התוקפנות בכוח אם לא תיפסק".
א-סעדי בן ה-61 נמנה עם הנהגת הג'יהאד האיסלאמי הבכירה - ונחשב לסמכות העליונה של התנועה בגדה המערבית. לאחרונה הוא פעל ביתר שאת לשיקום פעילות הג'יהאד ועמד מאחורי בניין כוח צבאי משמעותי של הארגון באזור השומרון בכלל ובג'נין בפרט - שממנה יצאו רבים מהמחבלים שביצעו פיגועים בתחומי ישראל בשנה האחרונה. נוכחותו של א-סעדי אף היוותה גורם משמעותי להקצנת פעילי הארגון בשטח. לפי שב"כ, הוא "התנהל כמבוקש במשך תקופה", וחתנו בן ה-37 שנעצר יחד עימו שימש כסייענו הקרוב. השניים הועברו לחקירת שב"כ.
החמוש הפלסטיני שנהרג במהלך חילופי האש הוא דראר אל-כפרייני. בהודעת הזרוע הצבאית של הארגון נכתב כי הוא היה לוחם בשירותה.
7 צפייה בגלריה
בסאם א-סעדי (משמאל) וחתנו אשרף ג׳דע (מימין)
בסאם א-סעדי (משמאל) וחתנו אשרף ג׳דע (מימין)
שני העצורים. בסאם א-סעדי (משמאל) וחתנו אשרף ג'דע (מימין)
7 צפייה בגלריה
דראר אל-כפרייני
דראר אל-כפרייני
פעיל הג'יהאד שנהרג, דראר אל-כפרייני
א-סעדי כבר נעצר בעבר על ידי כוחות הביטחון שבע פעמים בגין מעורבותו בפעילות טרור ענפה לאורך השנים - ובהמשך שוחרר. בין היתר נעצר גם בחודש מרץ 2021 בביתו בג'נין, ושוחרר כבר באותו יום.
ב-2015 דיווחו מקורות פלסטיניים כי כוחות גדולים הגיעו לג'נין ולוואדי ברוקין, הסמוך לעיר הפלסטינית. לפי הגורמים הפלסטיניים, התקרית אז אירעה ליד ביתו של א-סעדי, ששוחרר לפני כן מהכלא הישראלי ב-2011, בתוך מחנה הפליטים ג'נין. הפלסטינים טענו כי טילים נורו אל ביתו, אך הוא לא היה במבנה באותה עת וכך ניצל מחיסול. הג'יהאד האיסלאמי הודיע לאחר מכן רשמית כי א-סעדי "חי ולא נהרג" במבצע המעצרים.
הוא נעצר קודם לכן גם באוקטובר 2003, אז פשטו כוחות מיוחדים מסיירת אגוז על הבית שבו הסתתר - בתום מצוד ארוך שנוהל אחריו מאז תחילת האינתיפאדה השנייה. כשהגיעו החיילים לעצור אותו, הוא ניסה להימלט ולהסתתר תחת מכונית - אולם נתגלה ונתפס. אחרי המעצר ב-2003 הוא שהה שבע שנים בכלא הישראלי, ואחר כך נעצר במעצר מינהלי.
7 צפייה בגלריה
בסאם א-סעדי
בסאם א-סעדי
בסאם א-סעדי יחד עם פעילי ג'יהאד בג'נין
7 צפייה בגלריה
דם בביתו של בסאם א-סעדי  לאחר המעצר
דם בביתו של בסאם א-סעדי  לאחר המעצר
כתמי דם בביתו של א-סעדי, לאחר המעצר
א-סעדי נמנה על 400 המגורשים הפלסטינים למרג' א-זוהור שבלבנון ב-1992. במהלך מבצע "חומת מגן" פוצץ צה"ל את ביתו במחנה הפליטים ג'נין. במהלך הניסיונות הרבים ללכוד אותו בעבר נהרגו שני ילדיו, אמו, אחיינו וכן מספר פעילים בג'יהאד האיסלאמי.
בישראל סבורים כי א-סעדי היה מעורב בעבר בשיגור רבים ממתאבדי הג'יהאד שהגיעו מאזור ג'נין. הוא נחשב לאחראי בין היתר, לפיגוע שהיה ב-7 ביולי 2003 בכפר יעבץ, שבו נרצחה מזל עפרי.
פורסם לראשונה: 22:57, 01.08.22