2 צפייה בגלריה
בדיקות קורונה לילדים בירושלים
בדיקות קורונה לילדים בירושלים
בדיקות קורונה לילדים בירושלים
(צילום: AFP)
לאור הירידה בתחלואת הקורונה, ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ הודיעו אחר הצהריים (ראשון) על שורת הקלות בהגבלות הקורונה, במערכת החינוך ובנתב"ג.
לפי ההודעה, כבר מיום חמישי הקרוב (24 בפברואר) יופסקו הבדיקות לתלמידים בחטיבות הביניים והתיכונים. שבועיים לאחר מכן, ב-10 במרץ, יופסקו הבדיקות הקבועות גם לתלמידי בתי הספר היסודיים וילדי הגנים.
פרופ' סיריל כהן: ברוב המקרים - אין הדבקות חוזרות
(צילום: נויל האריס)

הקלות משמעותיות התקבלו גם בנושא התיירות והטיסות בנתב"ג. מ-1 במרץ תותר כניסת תיירים זרים לישראל בכל הגילאים - מחוסנים ושאינם מחוסנים, בכפוף לביצוע שתי בדיקות PCR - טרם ההמראה ובנחיתה בישראל.
עבור ישראלים תבוטל הדרישה לביצוע בדיקת אנטיגן טרם העלייה למטוס. ישראלים החוזרים לארץ יידרשו רק בביצוע בדיקת PCR עם הנחיתה כאן. תבוטל חובת הבידוד לישראלים שאינם מחוסנים, בכפוף לתוצאה שלילית בבדיקת ה-PCR בנתב"ג.
בדיון שהתקיים בצהריים השתתפו מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש, ממונה הקורונה פרופ' סלמאן זרקא, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ד"ר שרון אלרעי פרייס, וגורמי מקצוע נוספים.


לפי הודעת משרד ראש הממשלה בנט אמר בדיון: "אנחנו רואים ירידה עקבית בנתוני התחלואה, ולכן זה הזמן לפתוח בהדרגה את מה שהיינו הראשונים בעולם לסגור. צריכה להיות התאמה בין המדדים שלנו והמצב בשטח, לבין מה שאנחנו מקרינים לציבור ומצפים ממנו. כדי לשמור על אמון הציבור ולוודא שאזרחי ישראל מיישמים את ההנחיות וההחלטה שהממשלה מקבלת, צריך לפתוח כשהמצב משתפר - והוא משתפר משמעותית".
ראש הממשלה הוסיף: "המצב בישראל כרגע טוב. זה תוצאה של ניהול נכון ודינאמי, ולכן אנחנו גם פותחים עכשיו. במקביל, נישאר עם האצבע על הדופק ובמקרה של וריאנט חדש נגיב שוב במהירות".
2 צפייה בגלריה
ישיבת ממשלה
ישיבת ממשלה
הישג לשר התיירות. יואל רזבוזוב
(צילום: מארק ישראל סלם)
מדובר בהישג גדול של שר התיירות יואל רזבוזוב, שדוחף כבר שבועות לפתיחת השמיים לתיירים. רזבוזוב כתב בטוויטר: "אני מודה לראש הממשלה בנט ולשר הבריאות הורוביץ על הבנת המצוקה של תעשיית התיירות".
במהלך הדיון התרחש רגע משעשע. בבואו להסביר מדוע חשוב שהמתווה לתיירים יהיה פשוט אמר בנט בהומור עצמי: "ניח אני וגילת אשתי רוצים להזמין טיסה, לדוגמה למלדיביים". זאת ברומזו לנסיעה של רעיית ראש הממשלה לחו"ל בניגוד להמלצות בתחילת גל האומיקרון. בקרב המשתתפים עלה צחוק. בנט המשיך: "אז אנחנו צריכים לקרוא ולהבין מה הדרישות של המדינה הזאת, ואם הם לא פשוטות אנו עוברים למדינה אחרת".

מנהלים ומורים רבים מתחו ביקורת על מתווה הבדיקות במערכת החינוך. המתווה, שגובש על ידי הממשלה לאחר ביטול הבידודים, לא כולל חובת דיווח על תוצאות בדיקת אנטיגן. בנוסף, אין התניה לכניסה למוסדות החינוך בהצגת תוצאות הבדיקה. מנהלים אמרו בחודש שעבר כי ידוע להם שחלק מהדיווחים שקריים, ושהורים שולחים תלמידים מאומתים ללא שום בקרה על כך.
הדיון שכינס בנט הגיע אחרי שהכריז בדיון בהקלות ביום חמישי כי "גל האומיקרון נשבר". באותו דיון הוחלט כי מתווה התו הירוק לא יוארך, ולמעשה מ-1 במרץ תידרש רק חובת ביצוע בדיקת אנטיגן בכניסה לבתי אבות. "אנחנו רואים ירידה תלולה במספר החולים הקשים, הגל הזה נשבר", אמר בנט. "האסטרטגיה שלנו, של כלכלה פתוחה לצד מאבק וביצוע פעולות רבות נגד הקורונה, הביאה את מדינת ישראל להיות המדינה מספר 1 בצמיחה במדינות המפותחות, ולרמת צמיחה כלכלית שלא ראינו זה 21 שנים".
בדיון נשמעו צרחות בין נציגי אגף התקציבים במשרד האוצר לבין נציגי משרד הבריאות, במהלך שיח על מערכת המכ"ם שראש הממשלה הנחה לקדם לפני כמה שבועות. מערכת זו עוקבת אחרי מה שקורה בחו"ל ומתריעה על וריאנטים חדשים. במשרד הבריאות אמרו שהם לא קיבלו תקצוב מהאוצר שלטענתם תקע את קידום המערכת, ואילו באוצר טענו שמשרד הבריאות העביר דרישות מוגזמות.
פורסם לראשונה: 14:34, 20.02.22