על רקע המחאה ההולכת וגוברת של אנשי מילואים שמצהירים כי בכוונתם להימנע משירות אם המהפכה המשפטית תיושם, שלח היום (ו') מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר איגרת חריגה לאנשי המילואים של החיל – וקרא להם להימנע מכך, אם כי הבהיר שהוא "מכבד את ההתלבטות" שלהם והצהיר כי לא ייתן יד למה שתיאר כ"ציור דמותכם באופן לא הוגן".
3 צפייה בגלריה
אלוף תומר בר
אלוף תומר בר
אלוף תומר בר. "מבין את ההתלבטות", כתב באיגרת החריגה
(צילום: דובר צה"ל)
את האיגרת פרסם אלוף בר אחרי ששיחה שערך היום עם אנשי צוותי האוויר, במילואים ובסדיר, וכן אנשי מערכי מודיעין ומבצעים בחיל האוויר. אלו הביעו בשיחה חשש שבעתיד הם יצטרכו להתמודד עם סוגיות חוקיות בהיבט הפקודות שהם מקבלים לביצוע לנוכח המהפכה המשפטית המתוכננת ולאחר דברי השר בצלאל סמוטריץ', שקרא "למחוק את חווארה" ואז חזר בו מדבריו. באיגרת שפרסם התייחס בר גם לסוגיה הזו, והדגיש כי צה"ל פועל "ללא כל שינוי" על בסיס אמות מידה מוסריות.
באיגרת כתב מפקד חיל האוויר: "אנשיי היקרים, בחרתי לפנות באופן אישי לכל אחת ואחד מכם, אנשי המילואים של חיל האוויר. השבועות האחרונים מטלטלים את כל מגזרי החברה הישראלית, ואינם פוסחים גם על אנשי המילואים של חיל האוויר. בה בעת – המציאות הביטחונית האזורית דינמית ואינה מפסיקה לאתגר ולו לרגע אחד.
"החיל שלנו – בית גידולנו ומקור גאוותינו הוא מרכיב אסטרטגי בעוצמתו של צה''ל ושל החוסן הלאומי של מדינת ישראל. לא אחדש לכם אם אומר שאתם, אנשי המילואים מהווים חלק בלתי נפרד מכוחו של חיל האוויר. חבריי, אתם המתנדבים לשירות מילואים פעיל לאורך זמן - מחויבים, מסורים, מקריבים למען מימוש המשימות הכבדות שעל כתפינו. האחריות המשותפת שלנו היא לשמור על יכולתו של חיל האוויר לעמוד במשימותיו, לשמור על לכידותו וכשירותו.
3 צפייה בגלריה
"אין לכם תחליף, אתם מגיני הארץ". ארכיון
"אין לכם תחליף, אתם מגיני הארץ". ארכיון
"אין לכם תחליף, אתם מגיני הארץ". ארכיון
(צילום: EPA)
"אני מודע וקשוב לקשיים ולאתגרים עימם כולנו מתמודדים בימים אלו. אנחנו דנים רבות בסוגיות השונות ועוסקים במגוון המשמעויות וההשלכות. אני מכבד את ההתלבטות. לצד זאת, הציפייה שלי, כמפקד החיל וכן של המפקדים שלצידי היא שתמשיכו להגיע לטייסות וליחידות. שתמשיכו לשרת ולממש את המחויבות לטייסת, ליחידה לפקודים ולמפקדים, למדינת ישראל, לביטחונה ולהגנה על אזרחיה. גלו מחויבות ואחריות למען לכידות השורות, הרעות ואחוות הלוחמים.
"אין לכם תחליף. אציין בפניכם את המובן מאליו – צה''ל וחיל האוויר בתוכו פועלים לפי הציר המבצעי הסדור, לפי אמות המידה המוסריות ועל פי ערכי ורוח צה''ל, ללא כל שינוי. אעמוד על כך לאורך כל הדרך, כמו תמיד. בימים האחרונים נשמעים קולות כלפי אנשי המילואים שלנו. אומר בפה מלא - אתם מגיני הארץ, אנשים יקרים, ערכיים, אחראיים, הקרבתם ומקריבים מזמנכם, ממשפחתכם, עד כדי חייכם. לא אתן יד לציור דמותכם באופן לא הוגן. אני מחויב לכם, אני מחויב לכשירותו של חיל האוויר, אני נחוש לשמור על כך עמכם מכל משמר. אני קורא לכם להמשיך ולהתייצב לשירות המילואים, כפי שעשיתם עד כה. זוהי האחריות שלי, של כולנו".
השיחה והאיגרת החריגה של בר מגיעים כאמור על רקע המחאה ההולכת וגוברת של אנשי מילואים שמודיעים כי בכוונתם להימנע מהמשך שירות אם המהפכה המשפטית תיושם. בשבוע האחרון פורסמו עוד ועוד מכתבים של אנשי מילואים שרבים מהם הודיעו כי יסרבו לשרת במצב שבו ישראל תהפוך לדבריהם ל"דיקטטורה", ובהם גם כמה יוצאי יחידות של חיל האוויר: 669, שלדג ומערך הבקרה והשליטה בחיל.
3 צפייה בגלריה
צוות שלדג
צוות שלדג
יוצאי עוד ועוד יחידות מצטרפים למחאה: 669, צוות א' בשלדג, פעילות יחידת יהל"ם
( צילום: דובר צה"ל)
מוקדם יותר היום היו הצטרפו למוחים כ-130 קצינים ולוחמים במילואים של יחידת יהל"ם (יחידה הנדסית למשימות מיוחדות) שהודיעו לשר הביטחון יואב גלנט: "נתקשה לשרת אם הרפורמה המשפטית תעבור". גם יוצאי מערך המבצעים המיוחדים של אגף המודיעין ויחידת 8200 פרסמו מכתבים דומים.
מתן צורי השתתף בהכנת הידיעה