במפלגת כחול לבן של שר הביטחון בני גנץ נחושים להביא לאישור הכנסת את חוק "ממדים ללימודים" שמטרתו להעניק מלגות שכר לימוד ללוחמים משוחררים. נכון לעכשיו, בליכוד מתנגדים להצעת החוק במתכונת הנוכחית. "אנחנו נחזור לשלטון וזה יהיה מהר מאוד, נעזור לחיילים באופן מלא", אמר הבוקר (ראשון) ח"כ דוד ביטן מהליכוד. ח"כ אפרת רייטן מהעבודה הגיבה בעימות מולו באולפן ynet: "אתם באים ופשוט מרמים אותם".
חברי סיעת הליכוד הודיעו ביום חמישי שעבר פה אחד כי יתנגדו לחוק אם לא יחול בו שינוי. לפי הנוסח הנוכחי של החוק, שכר הלימוד ללוחמים משוחררים יהיה בהיקף של 66%. בליכוד דורשים שהמלגה תממן 100% משכר הלימוד, אם כי שאר הסכום ממילא ממומן מהפיקדון שניתן כבר היום. ראש הממשלה נפתלי בנט קרא הבוקר לחברי סיעת הליכוד שלא לאפשר את הפלת החוק בהצבעה שתיערך מחר, ולכל הפחות להימנע מההצבעה או אף להיעדר ממנה.
2 צפייה בגלריה
 חברי הכנסת ביטן ורייטן
 חברי הכנסת ביטן ורייטן
חברי הכנסת ביטן ורייטן
(צילום: אבי מועלם, הדר יואביאן)
"אנחנו באופוזיציה לא צריכים לתמוך בממשלה בשום דבר", הבהיר ח"כ ביטן. "גם כשהעלינו את שכר החיילים ב-2017, לפיד התנגד. כל האופוזיציה התנגדה ודרשו עוד 700 שקל לחיילים. אנחנו מבטיחים דבר אחד: כשאנחנו נחזור לשלטון, וזה יהיה מהר מאוד, נעזור לחיילים באופן מלא.
"בזמנו תקציב המדינה לא אפשר את זה, היום הוא כן מאפשר את זה. היום נותנים לרינאווי זועבי, לאחמד טיבי ולמנסור עבאס. עדיף לתת 50 מיליון שקל ולסיים את המחלוקת. לא ראיתי את התקשורת מגויסת כשלפיד וחבריו התנגדו להעלאת שכר החיילים".
ח"כ רייטן הגיבה: "אני עדיין לומדת את כל השטיקים וההבטחות. קודם כל, זה לא רציני להגיד לחיילים שרוצים ללמוד והסתמכו על הכסף הזה שהם מקבלים מסרים מהליכוד שזה יינתן בעוד כמה שנים כשהם יחזרו לשלטון. ברגע האחרון אתם באים ואומרים 'תיתנו עוד 50 מיליון'. אף אחד לא נותן לרינאווי זועבי ולאחמד טיבי. משקיעים בחברה הערבית, בתשתיות שלהם ואני שמחה על כך".
2 צפייה בגלריה
בנימין נתניהו, בני גנץ
בנימין נתניהו, בני גנץ
נתניהו וגנץ. בליכוד מתנגדים, כחול לבן מתכוונת להעלות את הצעת החוק
(צילום: הדר יואביאן)
ביטן: "במקום כל הטענות האלו, שהם יביאו עוד 50 מיליון ויסיימו את העניין הזה. למה הם באים אלינו בטענות? הם לא יכולים להעביר שום חוק ללא הרשימה המשותפת או מנסור עבאס. היום, מי ששולט בכיפה זה הח"כים הערבים. לכן, הנושא של הערבים הוא בעייתי מבחינת הקואליציה הזאת. כשהיינו נגד חוק האזרחות, הם גם באו אלינו בטענות".
- אבל תמכתם במענק העצמאים. כנראה שאתם כן בעד דברים שאתם חושבים שהם טובים. "מענק העצמאים זה לא דבר שאפשר לתת באופן רטרואקטיבי, צריך את זה היום. לעומת זאת, אם בעוד חצי שנה נעשה את חוק החיילים באופן רטרואקטיבי, אין בזה שום בעיה. אם נפסיד בבחירות, תקום הקואליציה הזאת שוב פעם ושייקחו את זה. היום אין להם רוב, בסקרים האחרונים אנחנו כבר על 60 והממשלה הבאה תהיה שלנו".
ביטן העריך שהממשלה הנוכחית על סף פירוק. "הם צריכים להרים ידיים, במיוחד בנט, לפרוש מהקואליציה ולתמוך בליכוד". רייטן סבורה שהקואליציה יכולה לשרוד: "נכנסתי לקואליציה הזאת בלי אשליות. שמונה מפלגות ובתוכן מפלגה ערבית, מפלגות ימין ושמאל. ברור שזאת קומבינציה שהיא כמעט בדיונית. זה קרה הרבה בגלל התרבות שהנחיל ראש הממשלה לשעבר. יש קואליציה מקיר לקיר שלא רוצה עוד את התרבות הזאת".
ביטן: "הממשלה הזאת כבר נפלה". רייטן: "הממשלה עוד לא נפלה. העברנו חוקים ביחד ואתם תפעלו נגד החיילים, נגד הח"כים שלכם שמעבירים את החוקים. אנחנו פועלים לייצב, אני מרגישה שאנחנו מתפקדים והכול לטובת אזרחי ישראל. נכון, זו לא ממשלת החלומות ועדיין היא הרבה יותר טובה לאזרחים שכן בוחרים בה".

ביטן המשיך בביקורת: "מדינת ישראל לא צריכה לעשות ניסויים וזה מה שקורה פה. הניסוי נכשל, הם לא עושים שום דבר ורק מקלקלים. הם לא עובדים ולא עושים שום דבר". רייטן: "בוא נבדוק בתוצאות. המשרדים עובדים, תקציב יש, משק עובד, עושים דברים ביטחוניים שצריך לעשות". ביטן: "את רוצה לעשות ניסוי על המדינה? למה התושבים נגדכם? קיבלנו עוד שבעה-שמונה מנדטים בקלות".
ביטן שלל אפשרות לשיתוף פעולה עתידי לקואליציה עם המפלגות הערביות: "אין מצב כזה. יש הבדל בין לשתף פעולה על הצעת חוק ספציפית לבין להכניס אותם לתוך הקואליציה. מנסור עבאס, לא משנה מה יעשה, יישאר בקואליציה הנוכחית. אנחנו לא נכניס אותו לקואליציה". רייטן: "הוא לא שותף לגיטימי? הוא לא מייצג נבונה את הציבור הערבי?". ביטן: "אתם מרמים את הציבור. נתנו להם 'תוכנית חומש' עם תקציב, לא הזנחנו אותם".