לפיד מגיב להחלטת בנט: "מבין את המצוקה, אתה טועה. לא אוותר"
(צילום: קונטקט)

כשברקע ההסלמה מול עזה, המהומות והעימותים בין יהודים לערבים ברחבי הארץ והודעת בנט שלפיה "ממשלת השינוי ירדה מהפרק" - נשא יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הצהרה. על הודעת בנט אמר לפיד: "אני מבין את המצוקה, אבל הוא טועה. שינוי לא עושים כשנוח. מי שיחכה לרגע הנכון יגלה שלעולם הוא לא יגיע. שינוי עושים כשאתה מאמין שזה הדבר הנכון. אין לי כוונות לוותר ואמשיך להפוך כל אבן כדי להקים ממשלה בשבועות הקרובים. יש עוד 20 יום למנדט - וזה נצח במונחים פוליטיים. נמשיך להיאבק, ואם לא נצליח - נלך לבחירות שהן מסוכנות ביותר למדינה וננצח בהן בשמם של אלה שמסרבים לקבל את השנאה, בשם כל הישראלים הטובים שמסרבים לקבל שלטון שקורע אותנו מבפנים כשיטת עבודה. דווקא עכשיו". ynet העביר את הדברים בשידור ישיר.
לפיד, שקיים מוקדם יותר פגישה עם נתניהו שעסקה בנושא הביטחוני, אמר כי "בפני ישראל עומדים שני איומים. הראשון - חמאס. ארגון טרור מתועב ומסוכן שהורג ילדים בני חמש. אנחנו צריכים להיכנס בו בכל הכוח ולהבהיר שאיתנו לא מתעסקים. צריך לעשות הכול כדי לקבור אותו". הוא הוסיף כי קיים דיונים ביטחוניים עם ראש הממשלה ושר הביטחון. "יש לנו צבא חזק ועוצמתי. חמאס יוכה מכה קשה". לאחר מכן הוא התייחס למהומות ברחבי הארץ - וכינה אותן "איום קיומי". לדברי לפיד, "אם לא נעצור את זה - המדינה בסכנה. אם לא נהיה מדינת חוק, לא נהיה מדינה. מדינה היא לא רק אדמה, צבא ודגל. מדינה היא חוקים שכולנו חייבים לציית להם".
1 צפייה בגלריה
נפתלי בנט
נפתלי בנט
נפתלי בנט
(צילום: יונתן זינדל)
"במדינת היהודים אסור שיישרפו בתי כנסת; לא יהיו פה לילות בדולח. אסור שיכו נהג מונית רק כי הוא ערבי, אסור שיימשכו לילות שלמים של הפקרות ומעשי לינץ'. החוק העליון הוא שרק למדינה מותר להפעיל כוח. בלי זה אין ביטחון אישי. ביום שבו אזרחים לוקחים את החוק לידיים - אין מדינה. אנחנו על פי התהום. ידענו שזה יגיע. ראינו את ההתפרקות הזאת מגיעה לפני הר מירון, לפני בת ים ולוד ועכו; היא הייתה כתובה על הקיר. אי אפשר במשך שנים להחליש את המשטרה ואז להיות מופתעים כשהיא לא באה בלילה. אי אפשר לרסק את בית המשפט ואז להיות מופתעים שמזלזלים בחוקים. מי שדחף לכנסת תומכי טרור שמפיצים שנאה - שלא יעמיד פנים שהוא מזועזע כשהיא מתפרצת ושורפת אותנו מבפנים".
יו"ר יש עתיד הוסיף ואמר כי "יש לנו משימה דחופה: להחזיר את המדינה למסלול; להושיט יד האחד לשני, להזכיר לשומרי חוק שזו המדינה שלהם ולהגיע למצב שעוד שבוע-שבועיים, כשיסתיים המבצע בעזה, שישראל תהיה אחרת עם ממשלה אחרת שתחזיר את הטוב, את ההגינות ואת האמון במנהיגים ובערכים. אבל מעל הכול ולפני הכול - את שמירת החוק והכבוד לה. זה נשמע בלתי אפשרי להיות אחרים תוך שבועיים, אבל זה לא נכון; זה תלוי בנו".
בנט אמר מוקדם יותר כי הסיבה לכך שממשלת השינוי ירדה מהפרק נעוצה בכך שבהרכב הנוכחי הממשלה הזו לא תוכל להתמודד עם המהומות והעימותים ברחבי הארץ בין יהודים לערבים, ולא תוכל להישען על מנסור עבאס. לשיטת יו"ר ימינה, "הביטחוני קודם לאזרחי". גורמים המעורים בפרטים אמרו כי בשיחות בין הליכוד לימינה עלתה האפשרות שבנט יתמוך בביטול הפריטטיות, ובתמורה הוא ושקד ימונו מיידית לתיקי החוץ והביטחון במקום גנץ ואשכנזי. כמו כן, אם המערכת הפוליטית תתגלגל לבחירות חמישיות - חברי ימינה ישוריינו בליכוד.
עוד אמרו הגורמים שמצויים בפרטי השיחות, כי "כל ממשלה כזאת צריכה את סמוטריץ' ואת עבאס יחד. ההערכה היא שהסיכוי שזה יקרה קלוש, וכך גם הסיכוי להביא לממשלה של נתניהו עם סער ולפיד. לכן האפשרות של מערכת בחירות חמישית חוזרת". מפרטים נוספים על אודות השיחות הסגורות שניהל יו"ר ימינה עולה כי הוא חותר לממשלת אחדות לאומית רחבה, אך הוא פסימי בנוגע להצטרפותם של יו"ר תקווה חדשה גדעון סער ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד לממשלה שכזו. ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ הצר על הודעת בנט - ואמר באולפן ynet: "היינו על סף סגירת ממשלה". פריג' הוסיף: "הגענו לרמת הפרטים הקטנים, אבל מה לעשות; יש אינטרסים פוליטיים של חמאס ואחרים להכתיב קצב אחר ולקבוע מהלכים".
השר כץ בריאיון לאולפן ynet
(צילום: סטס קופולו, אביהו שפירא)

מוקדם יותר, בריאיון לאולפן ynet, קרא גם השר ישראל כץ ל"הקמת ממשלת חירום לאומית רחבה". הוא התייחס גם למהומות בין יהודים לערבים ברחבי הארץ: "חייבים לנקוט יד ברזל כדי להפסיק את כל המהומות והפוגרומים האלה - בעיקר בערים המעורבות. המדינה צריכה להטיל את מרותה ומי שמרים יד על עכו, צריך לטפל בו ולהעמיד אותו לדין. לא נאפשר דברים כאלה. לא נקבל זאת".
הוא הוסיף: "כל המפלגות הציוניות צריכות להתכנס ולטפל בבעיות הביטחוניות מבפנים ומבחוץ. הגיע הזמן להפסיק את החרמות ולפעול יחד. ברור שלנוכח מה שקורה אי אפשר להישען על מנהיג התנועה האסלאמית. זה דבר מסוכן".
-זה לא מה שאתם התכוונתם לעשות?
"אני חייב לומר שלא שמעתם אותי מתבטא בנושא. לא עסקתי בנושא הזה. מעולם לא הונחה הצעה רשמית. אולי היו מגעים, אבל בכל מקרה האמת היא שאסור לאף צד להישען על מפלגות ערביות ששוללות את קיומה של ישראל, ולכן אנחנו צריכים להתלכד ולהקים ממשלת חירום. מסתכלים בנו מעזה והם קיבלו את הרושם שהיהודים מפולגים, ולכן אפשר להפגין אלימות. לשמחתי, יש אחדות בצמרת הביטחונית ואנחנו נמשיך לטפל בנושא ככל שנצטרך".
פורסם לראשונה: 21:12 , 13.05.21