קרב יריות בין יהודים לערבים במסגד בלוד

יום מהומות קשות נוסף בלוד, למרות העוצר. גם אלפי שוטרים ולוחמי מג"ב שהוזרמו לעיר לא מנעו את המשך ההתפרעויות החמורות וההתנגשויות בין ערבים ליהודים בשורת מוקדים. לפחות 15 בני אדם נפצעו - בהם שלושה פצועים מירי חי - על אף העוצר התקדימי שעליו הוכרז בעיר החל מ-20:00. ליד אחד המסגדים התפתח קרב שבו נשמעו גם יריות, שם נפצע לפחות אחד התושבים הערבים ופונה לבית חולים. העימות תועד בסרטון שבפתח הכתבה. בהמשך, ליד נקודת משטרה ברחוב פינסקר נשמע ירי חי וכוחות גדולים הוקפצו למקום.
ניידת משטרה הוצתה בלוד
(צילום: משה מזרחי)

4 צפייה בגלריה
מהומות בלוד
מהומות בלוד
הניידת שעלתה באש בלוד
(צילום: יובל חן)
4 צפייה בגלריה
מהומות בלוד
מהומות בלוד
מהומות בלוד
(צילום: יובל חן)
אחרי כמה ימים של תקיפות שכוונו בעיקר נגד הצד היהודי, הפעם הגיעו לעיר קבוצות יהודים כדי להזדהות עם התושבים המקומיים. מוקד מרכזי של מהומות היה בצומת בית המשפט, שם מאות יהודים עצרו מכוניות בזו אחר זו, ותקפו רק את אלו שבהן נהג ערבי.
מפקד מחוז מרכז במשטרה, ניצב משה ברקת, הוביל יחד עם מפקד מרחב שפלה, רונן אבניאלי, ראש הכוח בצומת בית המשפט, את הפעילות. מסוק הוזנק לאוויר על מנת לעקוב אחר הפרות הסדר. הכוחות הרבים דילגו מזירה לזירה, גם עם רכבי "זינזאנה" על מנת להוביל עצורים. בנוסף, המשטרה הביאה אוטובוסים כדי להרחיק מהעיר את היהודים שהגיעו אליה מבחוץ בניגוד להנחיות העוצר שהוטל על בסיס מצב החירום.
ניידת משטרה הוצתה, לפי החשד בידי ערבים. עד 19:00 נעצרו כ-20 בני אדם. מבית החולים שמיר (אסף הרופא) בצריפין נמסר כי פונו 14 פצועים, מתוכם אחד במצב בינוני והיתר קל.
4 צפייה בגלריה
נזק לרכבת
נזק לרכבת
נזק לרכבת, הערב
4 צפייה בגלריה
כוחות משטרה בלוד
כוחות משטרה בלוד
כוחות משטרה בלוד
(צילום: רויטרס)
עוד בלוד, הושלכו סלעים לעבר רכבות ועל המסילות עצמן על מנת להאט את התנועה. תנועת הרכבות הופסקה באופן זמני בין תחנות תל אביב ההגנה ולוד.
בינתיים, תושבי לוד היהודים הקימו חמ״ל קהילתי בווטסאפ. כל מי שנקלע לאירוע יכול לשלוח הודעה כדי שיגיעו לעזור לו.
מהמשטרה נמסר כי הפרות הסדר התרחשו נכון ל-23:00 בחמישה מוקדים שונים "ומאות מתפרעים ממשיכים ביידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה, קטטות, גרימות נזק לרכוש ותשתיות והצתות. במסגד הגדול בלוד הייתה התקהלות של כ-400 חשודים שהיה בכוונתם לזרוק אבנים ולהפר את הסדר במקום. בפעולת הידברות נחושה ורגישה של מפקד המפקדה המשימתית, תנ"צ קובי קרני הורגעו הרוחות ונמנע האירוע במקום.
"בבית הכנסת בית אברהם דוסה נמנע ניסיון הצתה על ידי לוחמי מג"ב שפיזרו את המתפרעים מהמקום. שני שוטרים נפצעו באורח קל בפעילות ועד כה נעצרו 19 חשודים בהפרות הסדר במוקדים השונים".
מוקדם יותר נמסר על כך ש"משטרת ישראל החלה לאכוף בלוד את ההגבלות עליהן החליט מפקד המחוז, ניצב משה ברקת: - איסור על כל אדם לשהות במרחב הציבורי בעיר לוד. - איסור על תושבי לוד לצאת מבתיהם או ממקום שהייתם בעיר לוד. - איסור על כל אדם להיכנס לשטח העיר".
יאיר רביבו, ראש העיר, פרסם מוקדם יותר גם הוא הודעה: "אני קורא הערב לכל התושבים בעיר להישמע להוראות החוק והמשטרה ולהישאר בבתים על מנת שנוכל להרגיע את הרוחות בעיר ולהתחיל בתהליכי הטיפול והחזרת הסדר, ולשם שמירה על ביטחונם של התושבים".
רועי רובינשטיין השתתף בהכנת הכתבה